Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odświeżamy domek na działce. Jak malować drewnianą podłogę

Zofia Knittel

Po zimie działkowe czy letniskowe domki wymagają przede wszystkim porządnego sprzątania i wietrzenia, bywa jednak, że konieczne jest solidniejsze odświeżenie, np. malowanie odrapanej podłogi. Jak to robić bez wywracania wszystkiego do góry nogami? Wskazówek szukamy u ekspertów

Domek na narzędzia (265×120×194 cm) z drewna sosny i świerka. Ok. 1200 zł, Leroy Merlin
Domek na narzędzia (265×120×194 cm) z drewna sosny i świerka. Ok. 1200 zł, Leroy Merlin
Fot. materiały prasowe
Miotły w ruch

Podłogę trzeba przede wszystkim zamieść i umyć. - Używamy do tego zwykłych środków czyszczących, a przed samym malowaniem musimy ją odtłuścić rozpuszczalnikiem. Rozprowadzamy go szmatką, a przy większych powierzchniach mopem - mówi Radosław Winiaszkiewicz, specjalista od wykańczania wnętrz. Zanim weźmiemy się za malowanie, podłoga musi być całkowicie sucha. Dlatego prace można rozpocząć dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosić co najmniej 10 st. C. Żeby drewno schło szybciej, w nieogrzewanym domku dobrze jest włączyć przynajmniej dmuchawę.

Oceniamy stan podłogi

Jeśli podłoga była malowana wcześniej, może się okazać, że trzeba najpierw zeszlifować lub zeskrobać starą farbę. - To zależy od tego, jakiej użyto farby i czy nie ma pod nią jeszcze innych warstw - mówi Winiaszkiewicz.

W ocenie, czy farba wymaga zdzierania, może pomóc prosty test, który proponują eksperci ze szwedzkiej firmy produkującej środki do zabezpieczania podłóg Bona. W kilku miejscach lekko ścieramy papierem ściernym oczyszczoną podłogę i malujemy farbą, a po upływie doby zarysowujemy ten fragment monetą. Jeśli się nie łuszczy, zdzieranie starej farby nie będzie konieczne. Jednak bez papieru ściernego się nie obejdzie. Najlepiej użyć do tego papieru o granulacji 120-150, by stara farba zmatowiała, po czym bardzo dokładnie usunąć cały pył.

Malowanie

Zanim sięgniemy po pędzle, warto uzupełnić ubytki w podłodze specjalną masą, tzw. szpachlą do drewna. Należy zasłonić okna, by farba schła równomiernie i nie blakła w bardziej nasłonecznionych miejscach. Nakładamy ją wałkiem malarskim lub płaskim pędzlem z miękkim włosiem. Dwie warstwy to minimum, a na podłodze na ganku - trzy. Każda warstwa powinna schnąć około 24 godzin. Po pomalowanej podłodze można chodzić już po ośmiu godzinach, ale z rozstawieniem mebli lepiej poczekać kilka dni.
 
Farba

Najlepiej użyć farby ftalowej, odpornej na ścieranie i szorowanie - radzą eksperci ze sklepu budowlano-dekoracyjnego Leroy Merlin. Zwykle są one dostępne w puszkach 1- i 2,5-litrowych. Emalię przed użyciem trzeba wymieszać. W razie potrzeby można ją rozcieńczyć rozpuszczalnikiem do wyrobów ftalowych. A jeśli trochę zostanie, przyda się do pomalowania na przykład mebli w altance.

Skomentuj:

Odświeżamy domek na działce. Jak malować drewnianą podłogę