Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze orzechy na działkę i do ogrodu

Tekst: Alicja Gawryś

Nasz klimat sprawia, że w Polsce możemy uprawiać tylko orzechy laskowe i włoskie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i leszczyna, i orzech włoski mają swoje szlachetne odmiany, które warto sadzić, gdy chcemy mieć naprawdę smaczne i obfite plony.

Orzech włoski odmiana 'Buccaneer'
Orzech włoski odmiana 'Buccaneer'
Fot. Wikimedia Commons
Leszczyna pospolita, to nasz krajowy krzew, rosnący w lasach liściastych i mieszanych. Zazwyczaj dorasta do 3-5 m. Jej owoce - orzechy laskowe - dojrzewają (zależnie od odmiany) już w drugiej połowie lata bądź wczesną jesienią. Wtedy to brązowieją i spadają z na ziemię.

Orzech włoski nie jest naszym rodzimym gatunkiem, ale rośnie prawie w każdym tradycyjnym polskim ogrodzie, bo daje cień i pyszne orzechy, które sypią się z drzew we wrześniu i październiku.

Leszczyny na działkę i do ogrodu

Krzew ten może rosnąć w półcieniu, ale obficiej owocuje, gdy posadzimy go w pełnym słońcu. Lubi gleby dość żyzne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w próchnicę i wapń. Młode krzewy najlepiej sadzić jesienią.

Większość odmian uprawnych jest obcopylna, to znaczy, aby powstały na nich orzechy, to w okresie kwitnienia na kwiaty żeńskie musi spaść pyłek (roznoszony przez wiatr) z innej odmiany. Samopylnych odmian jest zaledwie kilka: 'Cosford', 'Pasiasty', 'Daviana','Apolda'. W ich przypadku, aby obrodziły orzechy, pyłek nie musi pochodzić z innej odmiany.

Z jednego krzewu można zebrać średnio 2-4 kg orzechów, a w przypadku bardziej plennych odmian: 5-6 kg.

Zalecane odmiany amatorskie:

'Cosford' - rośnie dość silnie, zaczyna owocować w młodym wieku. Jej orzechy są duże, podłużnego kształtu, smaczne. Dojrzewają w II połowie września. Odmiana ta jest dobrym zapylaczem dla innych. Rzadko choruje.

'Syrena' - to krzew zarówno owocowy, jak i ozdobny, bowiem jego wiosenne kotki, młode liście i okrywy nasienne są czerwone. Rośnie dość silnie. Świeżo posadzone krzewy wkrótce zaczynają owocować i to bardzo obficie. Orzechy mają wydłużony kształt, średnią wielkość i dojrzewają w II połowie września. Odmiana ta nie jest wrażliwa na choroby.

'Warszawski Czerwony' rośnie średnio silnie. Także szybko po posadzeniu jest zdolny do wydawania owoców. Poza tym pełni funkcje ozdobną w ogrodzie ze względu na czerwone zabarwienie młodych liści, kotków i okryw nasiennych. Orzechy spadają wraz z tymi łupinami i trzeba je z nich wydłubywać. Odmiana ta jest plenna, mało podatna na choroby.

'Olbrzymi z Halle' (występuje też pod nazwą 'Halle') - rośnie silnie, zaczyna owocować w młodym wieku, jest plenna. Jej orzechy dojrzewają pod koniec września. Odmian ta czasem jest zakażana przez choroby, natomiast raczej unika jej słonkowiec orzechowiec - groźny szkodnik leszczyn.

Orzechy włoskie - odmiany najlepsze na działkę i do ogrodu

Wiele osób ma w ogrodzie orzech włoski - po prostu zwykłą siewkę, ktora rodzi owoce nie wiadomo jakiej jakości. Sama mam dwa takie stare drzewa i z obu sypią się orzechy w grubych skorupach, z małym jądrem. Dlatego tak ważne jest, by przy zakupie drzewka zwrócić uwage na odmianę. W naszym klimacie dobrze sprawdzają się odmiany wyhodowane w Polsce lub dobrze tu zaaklimatyzowane i odznaczające się następujacymi cechami:

- szybko po posadzeniu (1-2 lata) zaczynają owocować,

- dają co roku obfite plony,

- wydają duże orzechy o cienkiej, ale mocnej skorupie,

- późno kwitną (ich kwiaty są wtedy mniej narażone na przymrozki),

- są odporne na mrozy i rzadko chorują.

W doborze odmian dla naszego kraju znajdują się następujace odmiany (wszystkie o wyżej wymienionych cechach):

'Albi' rodzi orzechy o wydłużonym kształcie, dojrzewające w II połowie września. Do ich zawiązania wymaga zapylacza, który kwitnie trochę później. Jej dużą zaleta jest odporność na antraknozę. Nie jest w pełni odporna na mróz.

'Dodo' - rośnie silnie. Wymaga pózniej kwitnacego zapylacza. Owoce mają średnią wielkość, jajowaty kształt, wyrażny "szef", dojrzewają w II połowie września. Odmiana jest odporna na antraknozę i w dużym stopniu na mróz.

'Leopold' - rośnie powoli i niezbyt wysoko. Owoce średniej wielkości, dojrzewają pod kobniec września. Odmiana dość odporna na choroby i mróz.

'Resovia' - odznacza się średnio silnym wzrostem, wiosną kwiaty męskei i żeńskie zrozwijaja się jednocześnie (nie wymaga zapylacza). Owoce są średniej wielkości i duże, dojrzewają we wrześniu. Odmiana odporna na mróz i antraknozę.

'Sajfendorski' - rośnie silnie. Rodzi barzdo duże orzechy, które dojrzewają w październiku.

'Silesia' - rośnie silnie. Odmiana ta wymaga wcześniej kwitnącego zapylacza, bo kwiaty żeńskie rozwijają się wcześniej o męskich.

'Targo' - drzewa nie osiągają dużych rozmiarów, nadają się więc do małych ogrodów. Kwiaty żeńskie rozwijają się o parę dni późnieej od męskich, potrzebny jest więc zapyalcz, kwitnący równocześnie. Odmian odporna na mróz, ale raczej wrażliwa na antraknozę.



    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsze orzechy na działkę i do ogrodu