Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadzenie róż jesienią? Uprawa i pielęgnacja róż

Elżbieta Smolińska /TVR, Ewa Jarmulak

Miłośników królowej kwiatów nie brakuje, kto bowiem nie marzy o posiadaniu różanki? Jednak zanim zabierzemy się za ich sadzenie, warto poznać tajniki uprawy róż. Róże to jedne z najcenniejszych roślin ozdobnych, a ich różnorodność stwarza wiele możliwości aranżacji na rabatach. Jednak aby obficie i długo kwitły, należy posadzić je w odpowiednim miejscu i na właściwym podłożu. Są przy tym dosyć kapryśne i efektownie prezentują się jedynie w sprzyjających im warunkach.

VReich blhende Hochstammrosen der Sorte Leonardo da Vinci von Meilland im Rosengarten
Sadząc róże pienne (prowadzone jako drzewka) z gołym korzeniem, koniecznie pamiętajmy o zabezpieczeniu przed mrozem miejsca szczepienia.
Fot. Fotolia.pl Harald Lange

Jesień to najlepsza pora na sadzenie róż. Temperatura wyraźnie spada, robi się chłodno i wilgotno, a słońce nie operuje już tak mocno,
jak latem. To idealne warunki do sadzenia nowych róż oraz przesadzania tych już rosnących na inne miejsce. W jeszcze ciepłej, ale już wilgotnej glebie młode róże przyjmują się dobrze i szybko. Przed nadejściem silniejszych mrozów zdążą się już lekko ukorzenić na nowym miejscu, a wiosną szybko wznowią wzrost z nastaniem ciepłej aury. Aby róża zdrowo rosła i pięknie kwitła, powinniśmy zapewnić jej najlepsze stanowisko oraz otoczyć właściwą opieką przez cały rok. Oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać podczas sadzenia róż.

Sadzenie róż jesienią - stanowisko

„Róże to dzieci słońca”. To powiedzenie daje nam pierwszą i najważniejszą wskazówkę, gdzie ją posadzić. Róże kochają słońce, zatem wybierajmy dla nich miejsce dobrze nasłonecznione (min. 5-6 godzin słońca w ciągu dnia) lub tylko lekko ocienione przez kilka
godzin.

Unikamy miejsc cienistych i zimnych w zagłębieniach terenu (zastoiska mrozowe), ale strońmy też od zastoisk gorąca, np. pod jasną i gorącą, południową ścianą domu. Stanowisko dla róż powinno być też przewiewne, aby liście szybko obsychały po deszczu.

Idealną wystawą będzie strona południowo-wschodnia gdzie poranne słońce szybko osusza liście z rosy, a temperatura nie są tak wysoka jak podczas popołudniowych upałów.

Sadzenie róż jesienią - jaka ziemia?

Dobrze przygotowane podłoże to połowa sukcesu. Idealna pod róże będzie gleba gliniasto-piaszczysta z dużą zawartością próchnicy, gliny i nawozu naturalnego o odczynie pomiędzy 5,5 a 6,5 pH.

Słabe, piaszczyste gleby użyźniamy dodaniem kompostu i dobrze rozłożonego obornika lub innej materii organicznej. W żadnym wypadku nie stosujemy świeżego obornika, ponieważ może zniszczyć korzenie roślin! Gleby ciężkie, mokre, ilaste rozluźniamy piaskiem i kompostem. Jeśli chcielibyśmy posadzić nowe róże na miejscu, gdzie poprzednio też rosły róże, może pojawić się zjawisko tzw.
zmęczenia gleby, które powoduje karłowacenie krzewów i słaby wzrost. W tym przypadku wymieniamy całkowicie glebę na nową, wybierając ok. 40 x 40 cm gruntu na głębokość min. 50 cm i zastępujemy ją nowym substratem lub glebą z innej części ogrodu, gdzie wcześniej nie rosły róże. Sadząc róże do donic i pojemników, kupujemy ziemię do róż lub do roślin kwitnących, pamiętając aby nie
była to mieszanka samego torfu, która bardzo szybko przesycha. Stosujemy substrat z dodatkiem ziemi kompostowej i gliny. Ziemię dodatkowo użyźniamy np. suszonym lub granulowanym obornikiem (nawóz ekologiczny), mączką skalną, zeolitem (poprawia gospodarkę wodną i nawozi), preparatami biologicznymi (Biohumus, Astvit, EM-y). Jesienią nie używamy nawozów chemicznych!
Nawożenie wykonujemy wiosną.

 

Gdzie je sadzić róże?

Róże preferują stanowiska słoneczne, choć niektóre odmiany poradzą sobie też w półcieniu (informacji szukajmy na etykiecie). Miejsce powinno być osłonięte od silnego wiatru, ale nie może być całkiem bezwietrzne, by liście mogły szybko obsychać po deszczu (ogranicza to ryzyko pojawienia się chorób grzybowych). Nie sadźmy róż w pobliżu wysokich drzew i krzewów, z którymi będą musiały konkurować o wodę i światło. Unikajmy również miejsc nagrzanych pod murami, gdzie rośliny mogą być atakowane przez przędziorki.

Sadzenie róż jesienią - kiedy?

W sklepach ogrodniczych można kupić róże w pojemnikach, które sadzi się przez cały okres wegetacji. Wiosną i jesienią dostępnych jest również wiele krzewów z tzw. gołym korzeniem. Tego typu rośliny najlepiej sadzić jesienią - w październiku. Wówczas zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy i szybciej rozpoczną wegetację wiosną.
 

Jak przechowywać kupione róże do czasu sadzenia?

Jesienią kupujemy najczęściej róże w stanie spoczynku, bez liści, przygotowane już do zimowania. Takich sadzonek nigdy nie należy wnosić do ciepłego mieszkania, aby nie pobudzać ich do ponownego wzrostu. Zakupione sadzonki przechowujemy w chłodzie
na zewnątrz w miejscu ocienionym lub w chłodnej piwnicy lub garażu. Róże z nagim korzeniem (bez doniczki) moczymy w wodzie przez 12-24 godziny (np. przez noc), aby odzyskały wigor i nabrały wilgoci (korzenie róż nie powinny nigdy przeschnąć). Do wody można dodać preparat ukorzeniający, tzw. mikoryzę do róż, która przyśpiesza wytwarzanie drobnych korzeni włośnikowych. Jeśli
musimy poczekać z sadzeniem kilka dni, zabezpieczone folią sadzonki róż przechowujemy w niskiej temperaturze powyżej 0 stopni (w piwnicy lub na zewnątrz w miejscu ocienionym). Sadzonki róż w doniczkach zostawiamy na zewnątrz w ogrodzie lub na
balkonie, podlewamy obficie i sadzimy do gruntu, najlepiej w chłodny i pochmurny dzień.

Zobacz jak krok po kroku posadzić róże

Jak sadzić róże z nagim korzeniem?

  • Korzenie róż delikatnie przycinamy, usuwając uszkodzone końcówki. Pędy nie wymagają skracania. Przytniemy je dopiero wiosną, podczas marcowego cięcia.
  • Wykopujemy dołek odpowiednio duży, aby korzenie róż zmieściły się tam bez zaginania; ziemię na dnie dołka rozluźniamy widłami.
  • Ziemię wykopaną z dołka mieszamy w kompostem, obornikiem i preparatami organicznymi polepszającymi
    właściwości gleby; w przygotowanym dołku sadzimy różę na taką głębokość aby miejsce szczepienia (zgrubienie u nasady pędów wyrastających z szyjki korzeniowej) znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gleby.
  • Zasypujemy przygotowaną mieszanką, lekko ugniatamy i obficie podlewamy.
  • Głębokie sadzenie róży zapobiega wybijaniu dzikich odrostów korzeniowych z podkładki oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem miejsca szczepienia przez mrozem i wysuszającym wiatrem.
  • Wokół posadzonego krzewu tworzymy z ziemi zagłębienie na kształt misy, do którego wlewamy wodę.
  • Posadzone krzewy róż mocno podlewamy (ok. 10 l wody pod 1 krzew), co zapewni im odpowiednią dawkę wilgoci na start. Jeśli jesień będzie sucha, powtarzamy podlewanie min. raz na tydzień do nastania mrozów. 

Sadzenie róż jesienią w donicach

Sadzimy podobnie, jak róże z nagim korzeniem. Wybijamy delikatnie całą bryłę korzeniową z donicy i sadzimy do dołka przygotowanego według powyższych wskazówek. Korzeni róż w doniczkach nie przycinamy, tylko lekko rozluźniamy palcami bryłę korzeniową. Po posadzeniu dobrze podlewamy i kopczykujemy przed zimą.

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Standardowym zabezpieczeniem posadzonych róż przed zimą jest kopczykowanie. Krzaczki obsypujemy ziemią lub korą do wysokości ok. 15-20 cm. Czubki pędów powinny być widoczne ponad kopczykiem. Kopczykowanie wykonujemy od razu po posadzeniu,
ponieważ kopczyk chroni różę przede wszystkim przed utratą wilgoci a dopiero w drugiej kolejności przed mrozem. Silne, wysuszające wiatry mogą w ciągu kilku dni zupełnie wysuszyć pędy u nowo posadzonej róży. Nie czekajmy zatem na mroźną zimę, ale okryjmy nasze róże od razu po posadzeniu. Jeśli zima będzie bezśnieżna a temperatura spadnie poniżej –15 stopni, warto dodatkowo okryć róże gałęziami drzew iglastych lub włókniną, aby zapewnić dodatkową ochronę przed mrozem i wiatrem. W tym stanie pozostawiamy posadzone róże do wiosny.

EWA JARMULAK, ogrodnik, hodowca, kolekcjoner i miłośnik róż. Właściciel szkółki różanej i sklepu www.rozarium.shoparena.pl
Należy do Polskiego Towarzystwa Różanego, wydawcy rocznika „Róże”, w którym znaleźć można wiele fachowych informacji na temat pielęgnacji tych roślin. Numery 2 i 3 można kupić w Empik-u lub zamawiać wysyłkowo na www.rozarium.shoparena.pl. Numer 4 ukaże się już zimą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sadzenie róż jesienią? Uprawa i pielęgnacja róż