Jak i kiedy sadzić róże? Uprawa i pielęgnacja róż

Elżbieta Smolińska /TVR

Miłośników królowej kwiatów nie brakuje, kto bowiem nie marzy o posiadaniu różanki? Jednak zanim zabierzemy się za ich sadzenie, warto poznać tajniki uprawy róż.

VReich blhende Hochstammrosen der Sorte Leonardo da Vinci von Meilland im Rosengarten
Sadząc róże pienne (prowadzone jako drzewka) z gołym korzeniem, koniecznie pamiętajmy o zabezpieczeniu przed mrozem miejsca szczepienia.
Fot. Fotolia.pl Harald Lange
Róże to jedne z najcenniejszych roślin ozdobnych, a ich różnorodność stwarza wiele możliwości aranżacji na rabatach. Jednak aby obficie i długo kwitły, należy posadzić je w odpowiednim miejscu i na właściwym podłożu. Są przy tym dosyć kapryśne i efektownie prezentują się jedynie w sprzyjających im warunkach.

Gdzie je sadzić

Róże preferują stanowiska słoneczne, choć niektóre odmiany poradzą sobie też w półcieniu (informacji szukajmy na etykiecie). Miejsce powinno być osłonięte od silnego wiatru, ale nie może być całkiem bezwietrzne, by liście mogły szybko obsychać po deszczu (ogranicza to ryzyko pojawienia się chorób grzybowych). Nie sadźmy róż w pobliżu wysokich drzew i krzewów, z którymi będą musiały konkurować o wodę i światło. Unikajmy również miejsc nagrzanych pod murami, gdzie rośliny mogą być atakowane przez przędziorki.

W jakiej glebie sadzić

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża dla młodej rośliny. Róże najlepiej rosną na glebach żyznych i lekkich. Te przepuszczalne, piaszczyste należy przekopać z ziemią uniwersalną bądź specjalnym podłożem dla róż. Natomiast gleby bardzo ciężkie, gliniaste powinniśmy rozluźnić, przekopując je z piaskiem i kompostem.

Najlepsza pora na sadzenie

W sklepach ogrodniczych można kupić róże w pojemnikach, które sadzi się przez cały okres wegetacji. Wiosną i jesienią dostępnych jest również wiele krzewów z tzw. gołym korzeniem. Tego typu rośliny najlepiej sadzić jesienią - w październiku. Wówczas zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy i szybciej rozpoczną wegetację wiosną.

Zobacz jak krok po kroku posadzić róże

sadzimy róże

Fot. Fotolia.pl

Skomentuj:

Jak i kiedy sadzić róże? Uprawa i pielęgnacja róż