Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać choinkę, by po świętach posadzić ją w lesie lub ogródku? Podpowiadamy!

Magda Kłodecka

Wybierając choinkę w doniczce liczymy na to, że po świętach dalej będzie rosła w ogródku. Tymczasem to, czy się przyjmie, zależy od wielu rzeczy

DONICA CERAMIKA SWIERK BIALY PICEA GLAUCA ODMIANA CONICA POMARANCZA JABLKO OWOC ZABAWKA MIS CHOINKA OSWIETLENIE BOZE NARODZENIE ARANZACJA BARBARA LACZYNSKA FOT. BARBARA LACZYNSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - 12.2003 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA OWOCE SWIETA BOZE NARODZENIE OSWIETLENIE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - CZASOPISMA
CHOINKI. Drzewko, szczególnie w doniczce, nie musi być duże. Świerk biały 'Conica' możemy wystawić po świętach do ogrodu.
Fot. BARBARA ŁĄCZYNSKA


- Najważniejsze, żeby takie drzewko miało dużą doniczkę, w której zmieści się cały system korzeniowy - podkreśla Iwona Jankowska, ogrodniczka z firmy Artplants przy polach doświadczalnych SGGW. - Jeśli choinka ma około półtora metra, doniczka powinna mieć przynajmniej 80 cm średnicy.

Niektóre choinki są od początku hodowane w donicach i wtedy korzenie dopasowują się do ilości miejsca, nie są poszarpane ani podcięte. Przy podnoszeniu za pień takie drzewko powinno się unosić razem z doniczką. Powinny także przeżyć drzewka, których korzenie zostały zabezpieczone owiniętą dookoła siatką - pod warunkiem że będą umiejętnie pielęgnowane. Najmniejsze szanse na przetrwanie mają choinki dopiero co wykopane z plantacji, z korzeniami przyciętymi do wielkości doniczki i ziemią luźno usypaną wokół nich.

- Dla drzewka najważniejsza jest odpowiednia ilość wody i unikanie szoku termicznego - mówi jednak Iwona Jankowska.

Najlepiej byłoby wstawić choinkę razem z donicą do miski, żeby woda wszędzie docierała. Ważne też, żeby nie narażać jej na gwałtowne zmiany temperatury, oraz żeby nie stała w domu dłużej niż pięć dni.

- Jodła z doniczki na pewno nie przyjmie w ogródku, bo ma tzw. palowy system korzeniowy, czyli jeden długi, główny korzeń i kilka mniejszych odrastających na boki; nie ma więc szansy przetrwać w doniczce. Najlepszy do przesadzania jest świerk zwyczajny - tłumaczy ogrodniczka.

Ukorzenione (czyli te przeniesione do doniczki znacznie wcześniej) lub hodowane od razu w doniczce choinki trzeba starannie pielęgnować tam przynajmniej przez rok. Niewiele się ich sprzedaje, bo są dość drogie, a i tak nie ma gwarancji, że po świętach spędzonych w domu przetrwają.

Ceny choinek w doniczkach bardzo się różnią: świerk serbski 135 cm: 65 zł, świerk zwykły 100-150 cm: 45 zł albo 100 zł, świerk kłujący 80-100 cm: 50 zł albo 110 zł, świerk kłujący 100-120 cm: 65 zł, świerk kłujący 160-200 cm: 125 zł, jodła kaukaska 120-150 cm: 90 zł, jodła kaukaska 100-125 cm: 95 zł albo 130 zł, sosna pospolita 80-120 cm: 35 zł.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać choinkę, by po świętach posadzić ją w lesie lub ogródku? Podpowiadamy!