Gdzie przezimuje nerina [Porada eksperta]
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.


Wiosną posadziłam na klombie kilka cebul neriny i pięknie tu zakwitły. Teraz ich liście żółkną. Czy muszę je wykopać, czy wystarczy okrycie na zimę?
Pyta: Ilona Szmagier
Alicja Gawryś - mgr inż ogrodnictwa
Nerina Bowdena (jest to najczęściej uprawiany gatunek neriny), rdzenna mieszkanka Ameryki Południowej, nie przetrzymałaby zimy w naszych warunkach klimatycznych. Jej cebule w okresie spoczynku należy przechowywać w pomieszczeniu.
W październiku, gdy liście zasch-ną, a rośliny zapadną w stan spoczynku, wykopujemy je, ostrożnie wbijając w ziemię szpadel lub widły - chodzi o to, by nie uszkodzić cebulek. Wykopane kępki cebul pozostawiamy w przewiewnym miejscu pod dachem. Gdy nieco obeschną, odcinamy suche liście i usuwamy grudki ziemi. Warto też oddzielić młode cebulki przybyszowe. Co prawda nie zakwitną w przyszłym roku, ale dzięki dalszej uprawie podrosną i w następnych sezonach zawiążą pąki kwiatowe.
Wszystkie cebule układamy pojedynczą warstwą w skrzynce, a następnie ustawiamy w pomieszczeniu, w którym zimą panuje temperatura 5-8°C.
By neriny wcześniej rozpoczęły wegetację, już w kwietniu warto je posadzić w doniczkach, ustawić na nasłonecznionym parapecie i regularnie podlewać. Podrośnięte okazy przesadzamy do ogrodu w połowie maja, gdy minie zagrożenie przymrozkami.
- Więcej o:
Czy żywotnikowiec zniesie mrozy? [Porada eksperta]
Dendrobium powtórzy kwitnienie? [Porada eksperta]
Kwiaty na cmentarz. Najlepsze rośliny na groby. Rośliny do cienia i na słońce
Grzyb w doniczce - jak sobie z nim radzić?
Czy huba szkodzi drzewu, na którym rośnie?
Wierzba Iwa (Salix caprea) uprawa
Winorośl japońska (Vitis coignetiae) - sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Jak suszyć grzyby? Sprawdzone sposoby na suszenie grzybów