Grabić liście czy nie grabić? [Ekspert radzi]
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Jedni znajomi radzą, by usuwać liście z ogrodu, inni, by je pozostawić do wiosny. Jak powinnam postąpić?
Pyta: Agnieszka Skik
Kacper Kowalczyk: Utylizacja liści powoduje, że nasz ogród staje się sterylny. Nie ma w nim jeży, jaszczurek czy ropuch, a z owadów mamy do czynienia głównie ze szkodnikami. Spróbujmy zatem wydzielić niewielki fragment ogrodu, gdzie po zgrabieniu wysypiemy liście i zostawimy ich stertę aż do następnej wiosny. W ten sposób przyczynimy się do zachowania bioróżnorodności - oznacza to, że w tak zagospodarowanym miejscu zamieszkają m.in. dżdżownice oraz chrząszcze z rodziny kusaków zjadające korniki. Pozostawienie liści pozwoli słowikom powyjadać z nich owady i nasycić się nimi przed jesienną wędrówką, a zimą ich sterty będą stanowić dobrą kryjówkę dla wielu małych zwierząt.
Wiosną liście, z wyjątkiem bogatych w garbniki dębów i orzechów włoskich, przerzucamy na kompost. Spod kasztanowca zaś usuwamy je już jesienią, by uniemożliwić zimowanie poczwarek szrotówka - szkodnika tych drzew.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]