Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak rozmnożyć domowe paprocie

Wiesław Gawryś

Mam kilka różnych paproci w doniczkach i chciałabym się jakoś podzielić nimi ze znajomą. Czy można wysiewać ich zarodniki? Pyta: Sabina Matusiak

SKUPISKA ZARODNIKÓW widoczne na dolnej stronie liścia nefrolepisu.
SKUPISKA ZARODNIKÓW widoczne na dolnej stronie liścia nefrolepisu.
Fot. George W. Bailey shutterstock

08.09.2003  POWSIN OGROD BOTANICZNY PAN ALPINARIUM UPRAWY ROSLINNOSCI GORSKIEJ N/Z WIESLAW GAWRYS ZASTEPCA DYREKTORA OGRODU BOTANICZNEGO PAN FOT. JERZY GUMOWSKI / AGENCJA GAZETA

Wiesław Gawryś: Najprostszy sposób na rozmnożenie paproci polega na podziale starszych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy. Najlepiej zrobić to na wiosnę, przy okazji przesadzania roślin. Tak postępujemy z nefrolepisami, adiantum i orliczkami. Jeśli jakiś gatunek (jak np. nefrolepis sercolistny) wytwarza na końcach rozłogów młode rozetki, to oddzielamy je i ukorzeniamy w podłożu do paproci. W przypadku dawalii, flebodium i paprotki zwyczajnej można ukorzeniać odcięte kawałki kłączy.

U niektórych gatunków asplenium na liściach powstają rozmnóżki, które także można ukorzeniać, a uzyskane z nich okazy szybko rosną.

Za wysiewanie zarodników warto się zabrać w przypadku adiantum, cyrtomium i orliczek, bo rośliny te łatwo kiełkują. Zarodniki wysiewamy w wilgotnym podłożu, np. w ziemi do paproci przesianej i zmieszanej z piaskiem. Najlepiej użyć do tego celu zakręcanego słoika. Rośliny te wolno rosną - potrzebują 2-3 lat, by osiągnąć "dorosłe" rozmiary.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak rozmnożyć domowe paprocie