Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak opryskiwać bezpiecznie? [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka

W ogrodzie mam kilka drzew owocowych, które niestety muszę opryskiwać przeciwko szkodnikom i chorobom. Jak to robić, by nikomu nie uczynić krzywdy? Pyta: Grzegorz Surwiłło

2Y~aN{z-UDAj}Hw)e6
Osoba opryskująca rośliny powinna się ubrać w strój roboczy, włożyć maskę, okulary ochronne i rękawice.
Fot.: l i g h t p o e t shutterstock

Wojciech Słomka

Wojciech Słomka, specjalista ds. ochrony roślin: Nie ma jednego uniwersalnego środka na choroby czy szkodniki. Najpierw musimy rozpoznać problem, a następnie wybrać odpowiedni preparat. Sporządzamy z niego wodny roztwór, kierując się instrukcją na ulotce informacyjnej.
Przygotowanie roztworu. Do wypłukanego opryskiwacza wlewamy odmierzoną ilość wody, po czym dodajemy miarkę środka chemicznego i dokładnie mieszamy. Nigdy nie postępujemy w odwrotnej kolejności!

Warunki opryskiwania. Przy opryskach istotny jest dobór pory dnia oraz pogoda. Nie opryskujemy roślin, gdy pokryte są jeszcze rosą, w czasie mgły ani w temperaturze poniżej lub powyżej tej wskazanej przez producenta. Bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Podczas oprysku koniecznie stosujmy odzież ochronną, maseczki z filtrami i rękawice.

Ze względu na ochronę owadów zapylających, ptaków i innych zwierząt odwiedzających ogród ważny jest też dobór pory dnia. Najlepiej opryskiwać wieczorem, o zmierzchu, kiedy "zapylacze" dokonały już ostatniego oblotu. Warto dodać, że nie ma preparatu zupełnie bezpiecznego dla pszczół, a w ciągu ostatnich 40 lat z Europy zniknęło około 80% ich populacji. Badania wskazały, że owad z odrobiną środka chemicznego na ciele nie zostanie wpuszczony do gniazda i zginie. Nie opryskujemy też rano, kiedy pszczoły wylatują, aby zebrać wodę. Zatrucie owadów powoduje ponadto problemy zdrowotne u ptaków lub innych zwierząt na nie polujących. Objawy zatrucia środkami ochrony roślin występują również u ludzi.
Do opryskiwania używajmy tylko opryskiwaczy średnio- i niskociśnieniowych, bo mniej zatruwają otoczenie od wysokociśnieniowych. Resztek roztworu po zabiegu nie wylewajmy do gleby ani kanalizacji. Środki kupujmy w licencjonowanych sklepach, sprawdzajmy, czy nie są przeterminowane. Szczelnie zamknięte pojemniki przechowujmy w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt.

Skomentuj:

Jak opryskiwać bezpiecznie? [Ekspert radzi]