Jak zrobić zielony daszek?
W kilku pokazowych ogrodach W Wielkiej Brytanii zachwyciłam się zielonymi dachami. Czy mam szansę zrobić podobny na dachu komórki? Aleksandra Ozga


fot. Archiwum
Alicja Gawryś: Dach komórki nie udźwignie zbyt grubej warstwy podłoża, dlatego najlepiej założyć na nim "rabatkę" z roślin o małych wymaganiach glebowych, odpornych na silne nasłonecznienie oraz suszę. Zdecydowanie najbardziej nadają się do tego sukulenty - rojniki i rozchodniki, a także niskie trawy (tak jak na górnym zdjęciu z goczałkowickiej szkółki Kapias, pozostale zdjęcia zrobiono w Wielkiej Brytanii), lebiodka, szałwia lekarska oraz niziutkie - karmnik ościsty, macierzanka piaskowa i zawciąg. Roślinom tym wystarczy cienka warstwa podłoża.
Ogródek zaczynamy budować od nałożenia na dach folii PCV grubości 0,7 mm, zwisające boki podwijamy pod dach. Na folii rozkładamy geowłókninę. Kolejną warstwą jest drenaż, np. folia kubełkowa, której używa się przy fundamentach, a następną geowłóknina filtracyjna, która przepuszcza wodę, ale zatrzymuje ziemię. Teraz kolej na podłoże, które powinno stanowić mieszankę rozłożonego kompostu, drobnego żwiru (frakcji ok. 4 mm) i piasku, w proporcjach 2:1:1. Żwir można zastąpić keramzytem.
Rośliny sadzimy dość gęsto. Podlewamy je często przez cały sezon, by dobrze się zakorzeniły i oczywiście wyrywamy chwasty. Dopiero po 2-3 latach utworzą zwarty dywan, wymagający nawadniania tylko podczas długotrwałych upałów.
- Więcej o:
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną
Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Czy należy ciąć złotokapy?
Drzewa do małego ogrodu
Jak się pozbyć sopli i śniegu z dachu oraz balkonu
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]