Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tawułka (Astible) 'Fanal'

Wiesław Gawryś

Płomienna czerwień kwiatów tawuły 'Fanal' z pewnością uatrakcyjni każdą przydomową rabatę.

Drobne, zebrane w wiechy kwiaty w sprzyjających warunkach mogą kwitnąć nawet 4 tygodnie.
Drobne, zebrane w wiechy kwiaty w sprzyjających warunkach mogą kwitnąć nawet 4 tygodnie.
Fot. Agnieszka Waszak
Należące do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae) tawułki to rośliny znane i cieszące się od dawna dużym zainteresowaniem. Ogrodnicy wyhodowali bardzo wiele ich odmian, różniących się barwą kwiatów, budową kwiatostanów oraz wysokością roślin. Jedną z ciekawszych, przyciągających uwagę płomienną czerwienią kwiatów, jest odmiana 'Fanal', czasami opisywana i sprzedawana jako tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii) 'Fanal'. Jest to bylina o umiarkowanym tempie wzrostu, tworząca kępy o średnicy ok. 40 cm i wysokości do 60 cm. Podwójnie pierzaste, ażurowe liście wyrastają z krótkiego kłącza. Wczesną wiosną są czerwonobrązowe, później ciemnozielone, dosyć sztywne. Największą ozdobą i atrakcją odmiany są kwiaty - drobne, ale zebrane w stosunkowo duże i gęste wiechy o długości do 30 cm, wyniesione na pędach kwiatostanowych ponad liście. Purpurowoczerwone kwiaty mają najciemniejszą barwę ze wszystkich odmian, rozwijają się pod koniec czerwca lub na początku lipca i kwitną długo, bo 3-4 tygodnie, oczywiście w zależności od stanowiska i temperatury. Ładnie wyglądają także po zasuszeniu.

Tawułka 'Fanal' jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a). Niekiedy późne wiosenne przymrozki mogą uszkadzać wyrastające liście. Roślina jednak bardzo szybko się regeneruje i praktycznie nie wpływa to na obfitość kwitnienia.

Tawułki należą do bylin stosunkowo łatwych w uprawie. Wymagają podłoża żyznego, bogatego w próchnicę, ziemi wilgotnej, a nawet bagnistej, ale nie znoszą zalewania karp przez wodę.

Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny lub słabo kwaśny, tawułki nie tolerują w nim wapnia. Najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych, niezbyt nagrzewających się. Pełne nasłonecznienie wytrzymują jedynie wtedy, kiedy podłoże pozostaje cały czas mokre. Nie znoszą suszy i przy niedoborze wody szybko więdną. Dlatego w suche lata konieczne jest obfite podlewanie.

Tawułki nie powinny pozostawać w jednym miejscu dłużej niż 4-5 lat. Łatwo znoszą przesadzanie, pod warunkiem że wykonujemy to z bryłą ziemi. Podczas wiosennego przesadzania można rośliny podzielić. Na zimę starsze osobniki, których kłącza wystają ponad ziemię, warto obsypywać ziemią kompostową lub przekompostowaną korą.

Odmiana 'Fanal' została wyhodowana 80 lat temu przez Georga Arendsa i do dziś pozostaje jedną z najładniejszych odmian tawułek. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych i parkach, gdzie najefektowniej prezentuje się w grupach liczących kilkanaście sztuk na rabacie. Ciekawie wygląda też nad brzegami zbiorników wodnych, ale trzeba pamiętać, by korzenie nie były zalewane przez wodę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tawułka (Astible) 'Fanal'