Tawułka (Astible) 'Fanal'
Płomienna czerwień kwiatów tawuły 'Fanal' z pewnością uatrakcyjni każdą przydomową rabatę.
Tawułka 'Fanal' jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a). Niekiedy późne wiosenne przymrozki mogą uszkadzać wyrastające liście. Roślina jednak bardzo szybko się regeneruje i praktycznie nie wpływa to na obfitość kwitnienia.
Tawułki należą do bylin stosunkowo łatwych w uprawie. Wymagają podłoża żyznego, bogatego w próchnicę, ziemi wilgotnej, a nawet bagnistej, ale nie znoszą zalewania karp przez wodę.
Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny lub słabo kwaśny, tawułki nie tolerują w nim wapnia. Najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych, niezbyt nagrzewających się. Pełne nasłonecznienie wytrzymują jedynie wtedy, kiedy podłoże pozostaje cały czas mokre. Nie znoszą suszy i przy niedoborze wody szybko więdną. Dlatego w suche lata konieczne jest obfite podlewanie.
Tawułki nie powinny pozostawać w jednym miejscu dłużej niż 4-5 lat. Łatwo znoszą przesadzanie, pod warunkiem że wykonujemy to z bryłą ziemi. Podczas wiosennego przesadzania można rośliny podzielić. Na zimę starsze osobniki, których kłącza wystają ponad ziemię, warto obsypywać ziemią kompostową lub przekompostowaną korą.
Odmiana 'Fanal' została wyhodowana 80 lat temu przez Georga Arendsa i do dziś pozostaje jedną z najładniejszych odmian tawułek. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych i parkach, gdzie najefektowniej prezentuje się w grupach liczących kilkanaście sztuk na rabacie. Ciekawie wygląda też nad brzegami zbiorników wodnych, ale trzeba pamiętać, by korzenie nie były zalewane przez wodę.
- Więcej o:
Róża 'Spevu', inaczej Lovely Fairy
Sadźmy rośliny okrywowe
Floks (Phlox) 'Amazing Grace'
Ketmia (Hibicus) 'Midnight Marvel'
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?