Jak zrobić porządek w ogrodowej altanie
Lada dzień zrobi się ciepło i chętnie posiedzimy w ogrodzie. Sprawdźmy więc, w jakim stanie jest ogrodowy salonik, i zadbajmy o niego oraz najbliższe otoczenie, aby odpoczynek był przyjemnością.
Różne elementy małej architektury można szorować szczotką i wodą z detergentem, ale najlepsza do robienia porządków jest myjka ciśnieniowa. To niewielkie urządzenie, łatwe w obsłudze i - dzięki kółkom w podwoziu - zwrotne. Za jego pomocą wypucujemy otoczenie altany: zachlapane ,ściany, zabłoconą podłogę i omszałe schodki. Umyjemy nim też meble i stojące w pobliżu zabawki dla dzieci. W większości modeli istnieje możliwość regulacji ciśnienia i szerokości strumienia wody wypływającego z lancy.
MALOWANIE I RENOWACJA
Odświeżany element (drewniany lub metalowy) należy najpierw oczyścić (umyć wodą z detergentem i przeszlifować, np. papierem ściernym albo szczotką drucianą). Bardzo starą farbę usuwamy całkowicie. Pracę ułatwi preparat chemiczny lub elektryczna opalarka. Do malowania elementów ogrodowych używamy wyłącznie preparatów do zastosowań zewnętrznych! Nowe warstwy kładziemy cienko (na drewnie zgodnie z kierunkiem jego słojów). Do renowacji przedmiotów drewnianych, które mają zachować naturalny wygląd, można wykorzystać szare mydło. Do naprawy uszkodzeń dobry jest klej na bazie żywicy epoksydowej. Kiedy stwardnieje, szlifujemy go papierem ściernym. Następnie przecieramy cały przedmiot watą stalową wzdłuż włókien drewna, a potem nasączamy olejem lub preparatem impregnującym. Drewno można też powoskować.
PRZYDATNE PREPARATY
Do drewna
Impregnaty bezbarwne, np. Sadolin Base, V33 Impregnat. Zabezpieczają drewno, zmniejszają jego chłonność.
Impregnaty ochronno-dekoracyjne, np. Sadolin Classic, Dulux Impregnat. Konserwują i barwią, zachowując słoje. Sadolin i Dulux tworzą też ochronną powłokę.
Lakierobejce i lazury, np. Sadolin Extra, Bondex Super Wood Stain, Vidaron, Dulux. Wnikają w drewno niezbyt głęboko i tworzą ochronne transparentne powłoki.
Lakiery transparentne, np. Sadolin Lakier Zewnętrzny (bezbarwny), Heliolak (koloryzujący). Tworzą połyskliwą powłokę chroniącą przed wilgocią i słońcem.
Emalie kryjące, np. Nobiles Ftalonal, Dekoral Emakol, Śnieżka Supermal. Barwna powłoka chroni przed wilgocią i promieniami UV.
Do metalu
Farby 3 w 1 na rdzę, np. Hammerite, Nobiles Stalochron, Śnieżka Na Rdzę, Bondex Corrostop. Nie wymagają oczyszczania przed nakładaniem ani stosowania podkładów.
Do kamienia
Preparaty do usuwania plam, np. Chemi Spectrum Czyścik, Atlas Silstop, Lifholtin MN.
Preparaty do usuwania glonów i porostów, np. Glonojad, Algat.
Impregnaty, np. Chemi Spectrum Impregnat do Kamienia Naturalnego, Knauf Środek Zabezpieczający Kamień.
Do betonu
Preparat gruntujący: Hydropor.
Farba: Aksilbet.
Powłoka epoksydowa: System Temacoat
Czy wiesz, że... Beton słabiej chłonie wodę niż wapień czy piaskowiec, które często imituje, dzięki temu jest trwalszy i mniej się brudzi.
USUWANIE GLONÓW I WYKWITÓW
Preparaty niszczące glony, grzyby oraz zacieki solne obficie nanosimy pędzlem i czekamy, aż zostaną wchłonięte, a następnie miejsce to szorujemy szczotką o sztywnym włosiu. Preparaty glonobójcze głęboko wnikają w materiał i zapobiegają ponownemu porastaniu. Są one szkodliwe nie tylko dla nas, ale również dla roślin. Dlatego teren wokół miejsc, które zamierzamy czyścić, trzeba zabezpieczyć, np. rozkładając grubą folię. Po wyschnięciu oczyszczone powierzchnie warto zabezpieczyć przed wilgocią odpowiednimi środkami impregnującymi.
- Więcej o: