Projekt balkonu [Metamorfoza]
Nawet na małym balkonie warto zaaranżować kącik do relaksu, w którym chętnie spędzimy każdą wolną chwilę - i w skwarny dzień, i w upalną letnią noc...
Przed i po
Balkon na trzecim piętrze bloku na warszawskim Mokotowie ma powierzchnię zaledwie 4 m, a udało się pomieścić na nim wszystko, co niezbędne do wypoczynku na świeżym powietrzu: meble (dla co najmniej czterech osób), pojemniki dla roślin, a nawet kilka dekoracyjnych detali.
Fot. Arkadiusz Ścichocki/AG
Balkon szybko stał się ulubionym miejscem domowników i gości. Komfort zapewniają miękkie poduchy.
Wykorzystać przestrzeń
CO DO CENTYMETRA
Widać tutaj rękę fachowca - autorką aranżacji jest projektantka ogrodów Eliza Różowicz, która tworzyła ten kącik dla... siebie i swojej rodziny - jest bowiem właścicielką mieszkania. Nie odpowiadał jej pierwotny wygląd balkonu, z płytkami ceramicznymi na podłodze i barierce. Zależało jej, by powstało kolejne pomieszczenie, jakby zewnętrzny pokój ? przedłużenie mieszkania. Stąd wybór kolorystyki i użytych materiałów.
Z balkonu znikły więc zimne ceramiczne płytki, a pojawiło się ciepłe egzotyczne drewno Garapa (na posadzce i donicach), o podobnym odcieniu do domowej drewnianej podłogi. Z tego samego drewna wykonane są też balkonowe meble: ława dla co najmniej trzech osób, fotel i stolik, pełniący zarazem funkcję osłony sporego i niezbyt efektownego klimatyzatora. Ten ostatni - obudowany drewnem - jest dzisiaj prawie niewidoczny. Meble, podobnie jak w mieszkalnym wnętrzu, wyścielone są jasnymi poduszkami.
Fot. Arkadiusz Ścichocki/AG
Na małym balkonie najlepiej sprawdzają się rozwiązania typu 2 w 1. Tutaj balkonowy stolik jest zarazem osłoną wentylatora.
Widok z okiem
WIDOK ZA OKNEM
Pewnym problemem był niezbyt piękny widok z balkonu na ślepą ścianę sąsiedniego bloku. Na szczęście za oknem rośnie dorodna lipa, która częściowo przesłania nieciekawy pejzaż. W przyszłości wspomoże ją w tej roli teraz niewielka sosna, posadzona w jednej z balkonowych skrzyń. Projektantka ma też zamiar uprawiać w drugiej skrzyni wysoką trawę ozdobną, która nie tylko przesłoni widok, ale również doda całej aranżacji dynamiki.
Obudowana drewnem barierka balkonu pełni funkcję donicy. W podłożu wysypanym jasnym żwirem rośnie wspomniana już sosna oraz dwie szczepione na pniu kosodrzewiny (odmiana 'Mops') w formie małych drzewek, a także miniaturowe azalie, płożące iglaki i irga.
W donicach ustawionych na podłodze znalazło się miejsce dla pnącej róży (odm. 'Kletterrose', która miała być niebieska, a jest różowa) oraz hortensji. W mniejszych doniczkach zamieszkały rośliny sezonowe i lawenda, a na okiennym parapecie - zioła.
Po zmierzchu
PO ZMIERZCHU
Balkon szybko stał się ulubionym miejscem na codzienną chwilę relaksu - to tutaj popija się kawę, pracuje (na stoliku mieści się laptop), czyta i przyjmuje gości. Aby życie mogło się tu toczyć również po zmierzchu, zainstalowano oświetlenie. Wieczorami mrok rozświetlają lampki ledowe (ulokowane w skrzyniach), węże świetlne (poprowadzone na barierkach) i płomyki świec w lampionach. Dzięki nim wieczorem panuje tu magiczny klimat - idealny do plotek i... oglądania gwiazd.
- Więcej o:
- balkon
Metamorfoza: Jak oswoić pusty taras?
Metamorfoza ogrodu: Obraz za oknem
Metamorfoza tarasu. Londyn w Warszawie
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon