Rośliny o ozdobnych liściach - dekoracja na cały sezon
Wyróżniają się ciekawymi wzorami, często są bordowe lub dwu- a nawet trójbarwne. Są świetnym tłem dla kwiatów. Z niskich i szybko rozrastających się gatunków można tworzyć barwne kobierce. Większość z nich jest łatwa w uprawie i są pomiędzy nimi gatunki nadające się do cienia, co jest cenne, bo w takich miejscach zwykle nie chcą rosnąc kwiaty.
Ta wieloletnia roślina w ostatnich latach zachwyca dziesiątkami nowych odmian. Tworzy kępy wysokości 30-60 cm. Jej liście mają barwę zieloną, bordową, szarą, pomarańczową często z wzorami w kontrastowych kolorach. W czerwcu i lipcu pojawiają się nad nimi delikatne drobne kwiaty białe, różowe lub czerwone zebrane w luźnych kwiatostanach na wysokich łodyżkach. Lubi stanowisko półcieniste i próchniczne umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się ją przez podział rozrośniętych kęp.
Fot. Lilianna Sokołowska
Bylina półzimozielona o trójkątnych liściach z szarymi wzorami. Jego pędy długości 60 cm pokładają się lub, gdy posadzimy go w pojemniku, zwisają. W kwietniu kwitnie na żółto. Lubi stanowisko półcieniste i cieniste oraz podłoże umiarkowanie wilgotne, a nawet suche. Rozmnaża się z kawałków ukorzenionych pędów.
Fot. Wojciech Kindlarski
Półzimozielona bylina z nadziemnymi rozłogami. Osiąga 10-20 cm wysokości. Liście w zależności od odmiany są zielone, bordowe, biało obrzeżone lub trójbarwne. Kwitnie w maju na niebiesko. Szybko tworzy gęste kobierce. Może rosnąć w półcieniu i cieniu. Lubi podłoże próchniczne, umiarkowanie wilgotne. Rozmnaża się ją przez podział rozrośniętych kęp.
Bylina wysokości 20 cm z ozdobnymi srebrnymi liśćmi. Od maja przez kilka tygodni kwitnie na różowo lub liliowo. Może rosnąc w cieniu i półcieniu. lubi podłoże próchniczne niezbyt suche. Rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
Fot. Jerzy Romanowski
Funkia (Hosta)
Bylina wytwarzająca kępy liści w zależności od odmiany (jest ich dziesiątki) osiągające od 20-80 cm wysokości. Jej liście mogą mieć różne odcienie zieleni i szarości często są biało- lub żółto obrzeżone. W lipcu nad kępami pojawiają się dzwonkowate kwiaty ułożone po kilka na długich łodyżkach. Lubi stanowisko półcieniste i cieniste oraz żyzną wilgotną glebę. Rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp.
Bylina wysokości 30 cm, tworząca kępy dużych, lancetowatych liści, pokrytych jasnymi plamami. W kwietniu i maju kwitnie purpurowo lub fioletowo. Lubi stanowisko słoneczne i próchniczno-gliniastą, niezbyt suchą glebę. Rozmnaża się ją przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
Fot. Ewa Narkiewicz
Bylina o pstrych -żółto-czerwono-zielonych liściach. Osiąga 30-40 cm wysokości. Tworzy podziemne rozłogi i szybko zadarnia podłoże. Lubi stanowisko półcieniste i żyzną, wilgotną glebę. Wymaga okrycia na zimę. Rozmnaża się ją przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
Zimozielony niski krzew o płożących się pędach. Posadzony przy podporach wspina się do wysokości 1-2 m. W zależności od odmiany ma liście zielone lub w różnym stopniu biało- albo żółto obrzeżone. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Lubi podłoże próchniczne umiarkowanie wilgotne. Rozmnaża się go z sadzonek pędowych.
Fot. Lilianna Sokołowska
Pochodzące od wilca ziemniaczanego barwne odmiany roślin sezonowych o zwisających lub płożących się pędach długości 1-1,5 m. Mogą mieć jasnozielone, bordowe lub szare liście. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Lubi próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się przez bulwy, które wytwarza pod ziemią.
Fot. Plantpol-Zaborze
Roślina o wielobarwnych liściach traktowana u nas jako jednoroczna, choć może rosnąc w doniczce kilka lat, ale nie zimuje na zewnątrz. Wyhodowano dziesiątki jego odmian o różnych wzorach i kształtach blaszek. Osiąga 30-40 cm wysokości. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Lubi próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Rozmnaża się go z nasion lub przez sadzonki pędowe.
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Bordowy koleus z żółtą tojeścią rozesłaną.
- Więcej o:
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej