Funkie czyli hosty. Rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny do cienia
Liście funkii sprawiają wrażenie, jakby emanowały jasnym światłem. Rośliny te nie potrzebują słońca, by błyszczeć urodą.
Funkie - rośliny o ozdobnych liściach
U funkii, zwanych też od łacińskiej nazwy hostami, pociąga nas głównie elegancka forma liści. Ich długie ogonki rozszerzają się w szerokie, zwykle sercowate blaszki o równoległym unerwieniu. Liście mają piękne kolory, w odcieniach od groszkowego do turkusowego, często ze złocistymi lub białymi wzorami. Większość odmian tworzy foremne kępy o średnicy od kilkunastu centymetrów do ponad metra, niektóre zaś, dzięki rozłogom, rozrastają się w gęste kobierce. Latem funkie rozwijają kłosy liliowych lub białych kwiatów; u wielu z nich są one liczne i efektowne. Kwiaty funkii babkolistnej, (Hosta plantaginea) oraz jej odmian, np. 'Aphrodite'o kwiatach podwójnych i 'Honeybells', pięknie pachną. Jeśli przekwitłych pędów nie zetniemy, powstaną owalne zielone owocki, które po zbrązowieniu zasychają. Natomiast u funkii późnokwiatowej (H. tardiflora) owoce wraz z łodygami czerwienieją i są ozdobą jesiennych rabat.
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: Odmiana 'halcyon' ma niebieskawe liście, a w czerwcu i lipcu zdobią ją też bladoliliowe kwiatostany o metrowej wysokości. Nie lubi słońca.
Blomus Aguo Konewka 65209 | PROSPERPLAST Konewka IKON 4... | Ravelo Ceramiczna konewka K... |
Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Funkcje - rośliny atrakcyjne cały rok
Funkie często sprawiają niespodzianki swym wyglądem, bo potrafią się przeobrażać, np. ich młode liście bywają wydłużone, a starsze sercowate. Wiosną odmiana 'Fortunei Albopicta' ma żółtawe liście z zielonym obrzeżeniem, a później całkowicie zielenieje. Hosta tokudama 'Variegata' dopiero latem tworzy żółte desenie, a zielone liście funkii Fortune'a 'Gold Standard' stają się żółte pośrodku. Największym oryginałem jest jednak funkia 'White Feather'. Jej liście, wyłaniając się z ziemi, są kremowobiałe, dopiero w miarę dorastania pojawiają się na nich zielone prążki.
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: Funkia 'Sum and Substance' to gigant. Jej kępy osiągają ponad metrową szerokość. Dobrze znosi i cień, i słońce.
Jesienią większość funkii przebarwia się na jaskrawe złociste odcienie, które można podziwiać do pierwszych przymrozków. Potem zwarzone liście trzeba usunąć (są mocno uwodnione i łatwo gniją).
Funkie - Rośliny mało wymagające i odporne na choroby
Funkie łączą urodę z małymi wymaganiami. Nie chorują i nie wymarzają, same zagłuszają chwasty i jeśli podłoże jest zasobne w próchnicę, właściwie nie potrzebują opieki. Na uboższej ziemi warto zasilać je długodziałającym nawozem wieloskładnikowym. Głęboki cień nie jest dla nich korzystny, ale niektóre dość dobrze go znoszą, np. odmiana 'Francee' zachowuje w takich warunkach białe obrzeżenie, a 'Fortunei Aureomarginata' - złocisty odcień. Inne mogą jednak słabiej rosnąć lub tracą wzory. Rośliny te w większości nie lubią też mocnego światła, jednak niektóre odmiany - np. 'Sum and Substance', 'Shade Fanfare' i 'Honeybells' - radzą sobie na słonecznych rabatach.
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: Funkia 'Undulata Mediovariegata' jest średniej wielkości. W czerwcu tworzy nieliczne fioletowe kwiatostany. Za nią rośnie bniec czerwony (Melandium rubrum).
Groźne dla funkii są jedynie ślimaki lub silny wiatr i gradobicie, które uszkadzają liście. Połamane lub podziurawione trzeba wyciąć, bo nie odzyskają już urody.
Funkie - najbardziej popularne gatunki
Funkii jest kilkadziesiąt gatunków. Występują one głównie w lasach Chin, Japonii i Korei.
Najbardziej popularne gatunki to funkie: Fortune'a (Hosta fortunei), wyniosła (H. elata) i babkolistna (H. plantaginea). Roślina ta ma tysiące odmian. Za ich małe sadzonki zapłacimy ok. 5 zł, za duże rzadkie okazy trzeba zapłacić nawet ok. 150 zł. (sprzedaż m.in: sklep.kalisiak.pl, cebule.pl, funkia.pl).
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: 'Fire And Ice'
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: 'White Feather'
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: 'Brim cup'
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Zdjęcie powyżej: 'Undulata'
Funkie - uprawa i pielęgnacja
Funkie to rośliny o niezwykle małych potrzebach.
Stanowisko. Cieniste i chłodne, gdzie słońce dociera przez 2 godziny dziennie. Niektóre znoszą mocniejszy cień lub słońce.
Gleba. Żyzna, próchniczna i wilgotna. Wskazane jest wiosenne nawożenie kompostem i ściółkowanie ziemi, szczególnie gdy funkie rosną w słońcu.
Pielenie. Zbędne, bo funkie same zagłuszają chwasty.
Podlewanie. Konieczne tylko w czasie długotrwałej suszy lub na słonecznych rabatach.
Rozmnażanie. Przez podział kęp. Robimy to wiosną, używając ostrego szpadla.
Inne zabiegi. Usuwanie pędów i zmrożonych liści, osłanianie karp przed mrozem, np. jedliną.
Fot. SHUTTERSTOCK
Zdjęcie powyżej: Liście funkii rozwijają się dopiero w maju. Są smaczne, nadają się np. do sałatek.
Gdzie posadzić funkie?
Funkii nie należy często przesadzać (w nowym miejscu zaczynają się mocno rozrastać dopiero po 2-3 latach).
Najlepszym terminem rozsadzania jest wiosna.
Funkie stanowią idealny materiał na obrzeżenia ścieżek - nie wrastają w nie, lecz tworzą równą barierę zieleni nie do pokonania i dla rabatowych roślin, i dla chwastów.
Jasne odmiany zwykle wolniej rosną i nie lubią ostrego słońca. Warto nimi rozjaśniać cieniste zakątki.
Funkie są często przysmakiem ślimaków, lepiej więc z nich zrezygnować, jeśli w pobliżu jest jakieś "ślimakowe zagłębie".
Kępowe odmiany świetnie wyglądają w pojemnikach. Łatwiej je też ochronić przed ślimakami, np. owijając donicę miedzianą taśmą. Zimować jednak muszą zadołowane w gruncie lub solidnie osłonięte. Gdy po 2-3 latach wypełnią donicę, należy je rozsadzić.
Fot. ALAMY
Zdjęcie powyżej: Funkie tworzą efektowne barwne zestawienia. Tu zielona odmiana 'Invincible' rośnie z biało obrzeżoną 'Moon Shadow' i niebieską 'Blue Shadow'.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany