Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paulownia omszona (Paulownia tomentosa).Szybkorosnące i wytrzymałe drzewo

dr Magdalena Narkiewicz

Nadano jej nazwę na cześć Anny Pawłowny Romanow, córki cara Pawła I, królowej Holandii. Znana jest też jako drzewo cesarskie lub księżniczki. Skąd te honory dla paulowni omszonej?

Paulownia omszona
Paulownia omszona
Fot. Shutterstock/Diyana Dimitrova

Paulownia omszona - bardzo wytrzymałe drzewo

Drzewo to pochodzi z Chin i Korei (rejonów o łagodnym klimacie). Według feng-shui obdarzone jest wyjątkowo dobrą energią. Zdobiło więc cesarskie ogrody, a w Japonii jego wizerunki umieszczano na najważniejszych odznaczeniach państwowych. Sadzono je też często po narodzinach córek, by zapewnić im pomyślność.

Obecnie paulownia omszona (Paulownia tomentosa, P. imperialis) stała się prawdziwą kosmopolitką. Rośnie nawet na jałowej glebie, a ścięta lub spalona w pożarze błyskawicznie odradza się od korzeni.

Drzewo to rzeczywiście sprzyja szczęściu, i to nie tylko dając radość swym pięknym widokiem. Doskonale oczyszcza powietrze (m.in. z dwutlenku siarki), a jego młode okazy wytwarzają 10 razy więcej tlenu niż inne młode drzewa. Daje też drewno doskonałe na meble oraz liście służące za paszę. Odmiana mieszańcowa "Oxytree" zaś robi karierę jako szybko odnawialne i ekonomiczne źródło energii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Paulownia omszona (Paulownia tomentosa).Szybkorosnące i wytrzymałe drzewo