Paulownia omszona (Paulownia tomentosa).Szybkorosnące i wytrzymałe drzewo
Nadano jej nazwę na cześć Anny Pawłowny Romanow, córki cara Pawła I, królowej Holandii. Znana jest też jako drzewo cesarskie lub księżniczki. Skąd te honory dla paulowni omszonej?
Paulownia omszona - bardzo wytrzymałe drzewo
Drzewo to pochodzi z Chin i Korei (rejonów o łagodnym klimacie). Według feng-shui obdarzone jest wyjątkowo dobrą energią. Zdobiło więc cesarskie ogrody, a w Japonii jego wizerunki umieszczano na najważniejszych odznaczeniach państwowych. Sadzono je też często po narodzinach córek, by zapewnić im pomyślność.
Obecnie paulownia omszona (Paulownia tomentosa, P. imperialis) stała się prawdziwą kosmopolitką. Rośnie nawet na jałowej glebie, a ścięta lub spalona w pożarze błyskawicznie odradza się od korzeni.
Drzewo to rzeczywiście sprzyja szczęściu, i to nie tylko dając radość swym pięknym widokiem. Doskonale oczyszcza powietrze (m.in. z dwutlenku siarki), a jego młode okazy wytwarzają 10 razy więcej tlenu niż inne młode drzewa. Daje też drewno doskonałe na meble oraz liście służące za paszę. Odmiana mieszańcowa "Oxytree" zaś robi karierę jako szybko odnawialne i ekonomiczne źródło energii.
Paulownia omszona - uprawa
To, co potrafi paulownia, nawet dla naukowców zakrawa na cud. Jej wyrastające wiosną z ziemi pędy jesienią mierzą nawet 3 m i mają ogromne liście. Rekordy bije Oxytree, której trzylatki są 15-20-metrowymi drzewami! Starsze okazy rosną wolno i maksymalnie do 25 m, a w polskich warunkach tylko do 10 m.
Liliowe, waniliowo pachnące kwiaty w pękach o długości do 30 cm ukazują się na bezlistnych gałęziach w końcu kwietnia, tworząc delikatny obłok. Dopiero później rozwijają się liście, które u starszych drzew mają długość około 25 cm. Po jesiennym przymrozku ścielą się na ziemi efektownym dywanem. Na gałęziach pozostają tylko owoce ? brązowe torebki (o długości 4 cm) zawierające po 2 tysiące nasion. W dobrych warunkach powstaje z nich łan siewek.
Paulownia przycinana co roku lub co dwa lata przy ziemi nie wyrośnie w drzewo i nie zakwitnie, ale zmieści się nawet w małym ogrodzie, zdobiąc go dużymi liśćmi.
Jest też kilka innych podobnych gatunków. Dwa razy większymi kwiatami zachwyca paulownia Fortune'a (P. fortunei), ale ma mniejsze liście.
Paulownia omszona - uprawa z nasion
Paulownia omszona - wysiew
Nasiona paulowni (ok. 5 zł za opakowanie) wiosną lekko wciskamy (punktowo w sporych odległościach) w świeżą ziemię przeznaczoną do wysiewów. Na świetle kiełkują już po tygodniu. Ziemia nie może być za mokra ani za sucha ? od tego zależy powodzenie uprawy.
Paulownia omszona - sadzonki
Siewki szybko się rozwijają i trzeba je niezwłocznie rozsadzić do osobnych doniczek. Dopóki rosną w pojemniku, łatwiej chronić je przed mrozem, więc zaleca się wysadzać drzewka na miejsce stałe dopiero po roku.
Można również kupić sadzonki (kosztują ok. 25 zł). Zakwitają one po 3-4 latach, podczas gdy roślinom uzyskanym z nasion zajmuje to dwukrotnie więcej czasu.
Paulownia omszona - kwitnienie
Dorodne kwitnące paulownie można podziwiać np. w ogrodach botanicznych we Wrocławiu, w Krakowie i Warszawie.
Jednak uprawiane amatorsko rzadko kwitną. Dlaczego?
- Młode pędy przemarzają. Niezdrewniałe części są wrażliwe na mróz. Roczne rośliny należy więc zimą chronić, np. okazy rosnące w pojemniku wnosić do pomieszczenia, a gruntowe osłaniać słomianym chochołem lub pokrowcem z włókniny. Przezimować może im pomóc wysokie ogrodzenie ustawione od strony, z której wieje wiatr.
- Zamierają starsze gałęzie lub całe rośliny. Przyczyną są choroby grzybowe. Zdrowiu drzew sprzyja jałowa, przepuszczalna i szybko nagrzewająca się gleba, nawożona tylko wiosną i nawadniana jedynie w czasie wiosennej lub lipcowej suszy. W żyznym, utrzymującym wilgoć podłożu paulownia szybko rośnie i ma większe liście, ale łatwiej choruje i przedwcześnie ginie. Co więcej, zasilanie do końca lata powoduje, że młode pędy jesienią późno drewnieją i przez to źle znoszą zimę.
- Kwiaty się nie rozwijają.
Pąki kwiatowe tworzą się jesienią. Giną, jeśli wymrozi je wiatr.
Dobrze zimują w ciepłych, słonecznych miejscach, np. pomiędzy blokami (drzewom nie szkodzi zanieczyszczone powietrze).
Paulownia jest często mylona z surmią
Surmia, inaczej katalpa (Catalpa) ma podobne do paulowni liście i kwiaty. Kwitnie jednak dopiero latem, gdy jej liście są już w pełni rozwinięte, potem tworzy długie, strąkowate owoce. Natomiast paulownia rozwija pąki kwiatowe przed liśćmi, a jej owocami są nieduże pękate torebki. Jeśli zaś chcemy rozpoznać niekwitnące i nieowocujące okazy, wystarczy się przyjrzeć pędom ? u surmii liście wyrastają w okółkach po trzy, a u paulowni ułożone są parami.
Wielka Wstęga Orderu Kwiatów Paulowni to drugi co do rangi order w Japonii. Podobny motyw ma Order Wschodzącego Słońca (kwiaty widać na zaczepie orderu). Uhonorowano nim też Polaków, m.in. w 2014 r. biotechnologa prof. Ryszarda Góreckiego.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany