Symbolika roślin. Jakie znaczenie mają kwiaty?
Czemu ludzie noszą tatarak, a róża kojarzy się z rewolucją? Wyjaśniamy, co takiego tkwi w powszechnie znanych kwiatach.
W Zielone Świątki, tatarak w kątki
Czy wiesz dlaczego ludzie niosą naręcza tataraku? Po prostu w niedzielę mamy Zielone Świątki.
To potoczna nazwa uroczystości zesłania Ducha Świętego obchodzonego przez kościół katolicki. Dawniej w tym dniu domy obowiązkowo przebierano zielenią.
Brzezinę, jodłę, klon i tatarak do dziś w niektórych regionach Polski wtyka się w okna, za obrazy. Tradycja ta bardziej przetrwała na Ukrainie. Tam w wielu wiejskich domach zieleń pokrywa niekiedy całą podłogę. Tatarak umieszcza się również w furtkach i na płotach Jak mówią etnografowie, są to miejsca graniczne. Tatarak ma je zabezpieczać przed złymi duchami.
Poza tatarakiem istnieje wiele roślin, które na trwałe związały się z konkretnym świętem, datą bądź wydarzeniem.
Oprócz tego, że w kulturze ludowej pełnią funkcje magiczne, często są także nośnikami pewnych idei. Żonkile na przykład stanowią międzynarodowy symbol nadziei. Wiosną, kiedy kwitną, kampania o nazwie "Pola nadziei", przy pomocy tych kwiatów, przypomina nam o ludziach cierpiących. Polskie hospicja organizują w tym czasie zbiórkę funduszy.
Kwiaty zawsze pojawiały się podczas najważniejszych wydarzeń historycznych. Dosłownie - gdy wtykano je w lufy karabinów lub symbolicznie - jak pierwszomajowe goździki. Kwiatowych symboli jest mnóstwo. Najbardziej kwiecistym ruchem był oczywiście ruch hipisowski, ale były też inne, które na stałe związały się z goździkiem czy różą.
Niezapominajka
W 2002 roku z inicjatywy radiowego dziennikarza Andrzeja Zalewskiego zaczęto 15 maja obchodzić święto przyrody i ekologii - Święto Polskiej Niezapominajki. "Niezapominajka stała się elementem naszego krajobrazu, symbolizującym pamięć o wszystkich ważnych wartościach naszej kultury " - mówił Andrzej Zalewski.
Róża
Kwiat ten stał się symbolem demonstracji w Gruzji w 2003 roku. Doszło wtedy do masowych demonstracji, które doprowadziły do ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadze. Opozycjoniści, wkraczając do parlamentu trzymali w rękach róże. Stąd wzięła się nazwa protestu "Rewolucja róż", nawiązująca nazwą do portugalskiej "Rewolucji goździków". Z początku Szewardnadze ogłosił stan wyjątkowy. Później jednak ustąpił, a jego miejsce zajął Michaił Saakaszwile.
Konwalia
We Francji od początku XX wieku 1 maja, podczas Święta Pracy paniom wręcza się bukiety konwalii. Kwiaty te stanowią symbol wiosny oraz szczęścia. Tego dnia ulice Francji zapełniają sprzedawcy konwalii.
Goździk
Kwiat ten przez lata towarzyszył wszystkim pochodom pierwszomajowym. Ale ma także swoją rolę w portugalskiej rewolucji. W 1974 roku, kiedy dokonano zamachu stanu i obalono dyktaturę António Salazara - Marcelo Caetano, żołnierzom powkładano w lufy karabinów goździki. Zamach ten, zwany "Rewolucją goździków" doprowadził do dekolonizacji posiadłości portugalskich w Azji i Afryce.
Tulipan
W XVII wieku w Holandii zapanował istny szał na punkcie tych kwiatów. Sprowadzane z zagranicy cebulki były sprzedawane na giełdach za niewyobrażalnie wysokie ceny. Holendrzy opętani tulipanowym szałem potrafili wydać na nie swoje ostatnie pieniądze. Wielu z nich tulipan doprowadził do bankructwa.
Maki
Te kwiaty kojarzą nam się przede wszystkim pieśnią autorstwa Feliksa Konarskiego oraz Alfreda Schütza powstałej w nocy z 17 na 18 maja 1944. "Czerwone maki na Monte Cassino", którą uczcił zdobycie przez Polaków wzgórza i klasztoru.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]