Naturalne maseczki
Przynieś ze spaceru garść ziół i zrób maseczkę. Połóż ją na twarzy i relaksuj się kwadrans. Od razu poczujesz się lepiej!
Jaką masz cerę?
Poznanie właściwości skóry nie jest trudne. Cera normalna to cera idealna - elastyczna, gładka, nie łuszczy się i nie ma wyprysków. Potrzebuje maseczek odżywczych i nawilżających. Cera sucha jest ściągnięta, napięta, skłonna do łuszczenia się i podrażnień, niezwykle wrażliwa na mróz, wiatr i słońce. Do maseczek dla niej dodaje się nieco oliwy lub olejku arganowego, żółtko jajka, tłuste mleko lub śmietanę. Natomiast cera tłusta błyszczy się, ma rozszerzone pory, czerwone plamki, często tworzą się na niej wypryski. Korzystnie działa na nią sok z cytryny, ubite białko jaja, jogurt, maślanka i mąka ziemniaczana. Przy cerze mieszanej zwykle świeci się czubek nosa, a krostki pojawiają się u jego nasady lub na czole. Wówczas przygotowaną z ziół maseczkę trzeba podzielić na 2 części i odpowiednimi dodatkami zmodyfikować ich skład.
Jak zrobić ziołową maseczkę?
Żeby dbać o skórę twarzy, nie musisz kupować drogich kosmetyków. Przygotowane domowym sposobem maseczki z ziół, owoców lub warzyw także działają znakomicie. Odżywiają skórę, poprawiają jej koloryt, oczyszczają pory i zapobiegają przedwczesnym zmarszczkom. Pomagają również usunąć martwy naskórek i pozbyć się wyprysków. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując je systematycznie raz lub dwa razy w tygodniu lub co jakiś czas przez 2 tygodnie co drugi dzień. Jak zrobić ziołową maseczkę? Garść ziół (mogą być też suszone) rozdrobnij, zalej gorącą wodą, odstaw, by się zaparzyły, po czym zmiksuj na gęstą papkę. Zanim nałożysz maseczkę, oczyść skórę albo zrób sobie kąpiel parową, pochylając się nad miską z gorącą wodą. Masę rozprowadź na twarzy, omijając okolice oczu, oraz na szyi i dekolcie. Przykryj ją wilgotną gazą. Skuteczność ziół zwiększysz, kładąc na gazę ciepły ręcznik. Wyciągnij się wygodnie na kanapie i zrelaksuj. Po 15-20 min zmyj twarz ciepłą wodą, a jeśli masz suchą cerę - oliwką dla dzieci.Uwaga! Zioła mogą wywołać uczulenia. Dlatego najpierw natrzyj roślinnym sokiem niewielki fragment wrażliwej skóry, np. za uszami, a następnego dnia, jeśli nie czujesz pieczenia, sprawdź, czy nie wystąpiło na niej zaczerwienienie lub wysypka. Tylko wówczas, gdy nie ma żadnego z wymienionych objawów, nałóż na twarz maseczkę.
Odmładzająca ze skrzypu polnego
Skrzyp polny (Equisetum arvense) w marcu tworzy pędy z brunatnym kłosem, a dopiero w maju zielone "choineczki" z okółkami gałązek bocznych. Dorasta do 0,5 m wysokości. Rośnie prawie wszędzie, zwłaszcza na kwaśnej glebie.
Działanie: przeciwbakteryjne, odżywcze i regenerujące. Dostarcza krzemu potrzebnego do odmładzania tkanek, zwiększa elastyczność włókien kolagenowych. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi objawy trądziku różowatego, zapobiega powstawaniu "pajączków".
Zbiór: zielone pędy ścina się 5-10 cm nad ziemią przez całe lato i suszy w cieniu pod przykryciem w temperaturze do 60°C, tak by nie straciły zielonego koloru.
Odmładzjąca do róznych typów cery: Łyżkę rozdrobnionego ziela skrzypu zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem, aż ostygnie. Jeśli masz cerę suchą, dodaj do mikstury nieco oliwy lub oleju, np. arganowego, a jeśli tłustą - kilka kropel soku z cytryny.
Owoce i warzywa odżywią
Wiele smakowitych owoców i warzyw można wykorzystywać do bezpośredniego odżywiania cery. Ich plasterki warto kłaść na policzki i czoło, jednak jeszcze wygodniej rozgnieść je na miazgę i posmarować nią skórę, np. w czasie przygotowywania posiłku.
Jak działają? Właściwości nawilżające mają m.in. awokado, brzoskwinia i jabłko. Marchew dodatkowo dodaje słonecznego kolorytu, a banan przywraca skórze elastyczność i gładkość. Ogórek, pomidory i truskawki wykazują też działanie ściągające.
Nagietek na tłustą cerę
Nagietek (Calendula officinalis) to jednoroczna roślina uprawna, dorastająca do 0,5 m. Jako surowiec zielarski wykorzystywane są odmiany o koszyczkach pomarańczowych. Ich nasiona wysiewamy w kwietniu do żyznej ziemi i na słonecznym miejscu.
Działanie: regenerujące, odkażające i odżywcze. Pomaga przy wielu problemach skórnych, m.in. zaskórnikach, trądziku, rozstępach i łuszczeniu się skóry. Zbiór: "płatki", czyli brzeżne kwiaty języczkowate, obrywa się co 2-4 dni przez całe lato. Suszy się je w przewiewnym miejscu w cieple (25-35°C) i w cieniu. Nie powinny zmienić koloru. W podobny sposób można też zbierać i suszyć liście.
Regenerująca do cery tłustej: Zalej po łyżce "płatków" i rozdrobnionych liści nagietka szklanką wrzątku. Przykryj naczynie i poczekaj, aż woda ostygnie. Dodaj 2 łyżki jogurtu. Składniki dokładnie rozetrzyj mikserem.
Rumianek nawilży
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) każdej wiosny wyrasta z nasion. Występuje na łąkach i nieużytkach. Ma łodygę pustą w środku (tym się różni od podobnych wyglądem gatunków). W przekwitających koszyczkach "płatki" zwisają - takich nie zbieramy.
Działanie: przeciwzapalne, oczyszczające, ujędrniające.
Zbiór: koszyczki zrywa się w początkowej fazie kwitnienia. Suszy się je w cieniu, w temperaturze do 35°C.
Nawilżająco-łagodząca: Zalej 2 łyżki siemienia lnianego szklanką wrzątku i gotuj do uzyskania gęstego żelu. Po łyżce suszonego ziela rumianku i skrzypu zaparz małą ilością wrzątku, a po 10 min wymieszaj z papką z siemienia.
Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny, zwany też bratkiem polnym (Viola tricolor), rośnie na piaszczystych polach i łąkach. Ma drobne płatki. Górne są fioletowe, a boczne i dolne jaśniejsze, często żółte. Kwitnie od czerwca do września Dorasta do wysokości 20 cm.
Działanie: oczyszczające i odkażające. Pomaga przy trądziku młodzieńczym i wysypkach uczuleniowych, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, wygładza skórę.
Zbiór: kwitnące pędy ścina się latem i suszy rozłożone cienką warstwą w miejscu ciepłym (25-35°C), ale nie na słońcu.
Wybielająca do cery trądzikowej: Po łyżce zmielonych bratków, skrzypu polnego, rumianku i drożdży rozmieszaj na gęstą papkę z ciepłą, przegotowaną wodą oraz kilkoma kroplami wody utlenionej (o stężeniu 3%). Można też użyć tylko ziela bratka.
- Więcej o: