Skalniak z gabionów [Krok po kroku]
Te oryginalne konstrukcje do niedawna widywane tylko w miejskiej przestrzeni. Obecnie - w mniejszej skali - pojawiają się także w ogrodach
Krok pierwszy - montaż kosza gabionowego
Rozpakowujemy paletkę z rozłożonym gabionem (6 ściankami, dnem z plastiku i 8 spiralami mocującymi). Łączymy ze sobą ścianki za pomocą spiral, tak by powstał kosz w formie kubika.
Krok drugi - wypełniamy kosz
Układamy denko, a na nim gliniane skorupy i kamienie - ale tylko przy ściankach (w środku zostawiamy miejsce na podłoże) i tak, by najładniejsze elementy były widoczne z zewnątrz.
Krok trzeci - rośliny w ściankach gabionu
Jeśli chcemy urozmaicić nasz skalniak, by poza głównym - górnym nasadzeniem z ścian gabionu wyrastały rośliny. Wypełniając kamieniami kubik, warto pamiętać o tym by zostawić miejsce na rośliny, które umieścimy pomiędzy "wypełnieniem" gabionu. Następnie tak przygotowana lukę w kamieniach wypełniamy ziemią, w które wsuwamy roślinę na taka głębokość by sięgała podłoża.
Krok czwarty - uzupełniamy podłoże
Wsypujemy podłoże, w którym posadzimy pozostałe rośliny. Ponieważ przez długi czas będzie ono zaspokajać potrzeby "zielonych lokatorów", powinno być żyzne, wymieszane z kompostem.
Krok piąty - kompozycja
Aby kompozycja była efektowna, na skalniaku układamy kamienie, a wolne miejsca wysypujemy żwirem. Ograniczy to też rozwój chwastów i wysychanie podłoża.
Efekt końcowy
Skalniaczek pełen nie tylko kamieni, ale i roślin (np. roślin skalnych, niskich traw) będzie ciekawym elementem ogrodu.
- Więcej o:
Rośliny do oczka wodnego
Narzędzia i akcesoria dla dzieci
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik