Sposób na nietypowy trawnik
Nie każdy trawnik kosi się tak samo. Różna bywa zarówno wysokość, jak i częstotliwość koszenia. Od czego to zależy?
Trawnik trawnikowi nierówny
Czasem jest to zielona płaszczyzna przeznaczona do rekreacji, ale bardzo często ma pełnić funkcje wyłącznie dekoracyjne. Niekiedy pozwalamy, aby wysiewały się na nim fiołki lub stokrotki, czasem też ozdabiamy go roślinami cebulowymi. W każdym z tych przypadków kosimy trawę w innym terminie, z różną częstotliwością i na różną wysokość. Sposób koszenia zwykłej zielonej murawy zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Trawnik rekreacyjny strzyżemy w sezonie raz na tydzień, trawnik gazonowy, czyli typowo ozdobny, ścinamy krótko i co kilka dni. Jeżeli natomiast wśród trawy posadziliśmy niziutkie byliny (np. fiołki) czy rośliny cebulowe, musimy dostosować koszenie do cyklu rozwojowego tych roślin, by zdążyły zakwitnąć, zanim zetnie je kosiarka. Pamiętajmy też, że nowo założony trawnik jest delikatny i należy strzyc go bardzo ostrożnie.
Na zdjęciu powyżej: Pasy tulipanów i narcyzów świetnie wyglądają w miejscach, gdzie trawa jest rzadziej koszona
Kwiaty na trawniku
Wielu ogrodnikom z czasem zaczyna brakować miejsca na rabatach i zastanawiają się, gdzie jeszcze posadzić kwiaty. Łan krokusów, przebiśniegów, hiacyntów albo tulipanów z pewnością ożywi wiosenną zieleń murawy. Jednak co z trawnikiem? Tak udekorowaną darń oczywiście można strzyc, ale w miejscach, gdzie posadziliśmy rośliny cebulowe, musimy zaczekać z koszeniem, aż ich liście zżółkną (tylko wówczas będziemy mieć pewność, że zakwitną w kolejnym roku). Trzeba się jednak liczyć z tym, że taki trawnik nie będzie wyglądał idealnie. Innym rozwiązaniem jest dosadzanie co roku nowych cebulek (pamiętajmy, że wiosenne kwiaty cebulowe sadzi się jesienią).
Na zdjęciu powyżej: Krokusy wspaniale będą wyglądać na trawie pomiędzy kamieniami. Jeśli chcemy, by znów zakwitły, poczekajmy z koszeniem ich liści, aż zżółkną.
Jak kosić?
Reprezentacyjny trawnik gazonowy kosi się bardzo nisko i nawet co kilka dni. Jeśli znudziła nam się zwykła zielona nawierzchnia, możemy ją urozmaicić paskami, kratką lub innymi wzorami. W Wielkiej Brytanii ten sposób koszenia jest bardzo popularny. Wystarczy do kosiarki podczepić specjalny wałek, który ugniata trawę w jedną stronę. Pasy powstają na skutek koszenia raz w jedną, raz w drugą stronę. Takie kosiarki z wałkiem oferują już niektórzy producenci sprzętu ogrodniczego (www.mojahonda.pl, model HRX 476C QXE, 3350 zł).
Na zdjęciu powyżej: Trawnik w pasy z "wyrzeźbioną" ozdobą w formie ślimaka (wykonaną z fragmentu trawy z rolki)
Pierwsze koszenie nowo założonego trawnika
Młoda trawa jest bardzo delikatna, dlatego pierwsze koszenie nowo założonego trawnika przeprowadzamy bardzo ostrożnie, dopiero gdy źdźbła osiągną wysokość 10 cm. Skracamy je nie więcej niż do połowy (najlepiej za pierwszym razem o 3-4 cm). Kolejne cięcie przeprowadzamy mniej więcej po 5 dniach. Nie należy pozwolić zbyt wysoko urosnąć trawie, gdyż między źdźbłami mogą wyrosnąć w tym czasie chwasty.
Na zdjęciu powyżej: Młode źdźbła, które dopiero wykiełkowały, najlepiej ścinać kosiarką elektryczną, powoli prowadzoną. Nie wolno kosić ich kosą spalinową ani podkaszarką, gdyż takie urządzenie może wyrwać źdźbła wraz z wiotkimi jeszcze korzeniami.
Wysokość koszenia
Najważniejszą zasadą koszenia trawy jest jej skracanie o 1/3 długości: Wysokość koszenia zależy od: pory roku (wiosna, lato - nisko, przed zimą - wyżej), pogody - gdy jest susza, trawa powinna być wyższa. Trawę kosimy, gdy jej źdźbła są możliwie suche.
Na zdjęciu powyżej: Uwaga: w większości nowoczesnych kosiarek istnieje możliwość wyboru wysokości koszenia
Trawa z rolki
Trawnik z rolkii za pierwszym razem skracamy do 6 cm. Częste i niskie koszenie można przeprowadzać dopiero po 3-4 tygodniach, gdy trawa się dobrze ukorzeni
- Więcej o:
Zagłębienia na trawniku
Trawnik z fantazją
Sprawdzone sposoby na piękny trawnik
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]