Źródełko na tarasie: Jak je zbudować? [Krok po kroku]
Wodna kaskadka otoczona zielenią ozdobi taras lub ogród zarówno w dzień, jak i po zmroku.
Źródełko na tarasie
Nie tylko właściciele ogrodów mogą się cieszyć urokami oczka wodnego. Przedstawiona tu kaskadka zmieści się nawet na balkonie. Przy tym ma wiele zalet: tworzy odpowiedni mikroklimat dla roślin, jest poidełkiem dla ptaków, no i przede wszystkim miłym akcentem dla oka i ucha. Źródełko znajduje się na tarasie przy bloku, w kąciku drewnianego podestu. Żeby wyglądało naturalnie, wykonałem je z trzech kawałków skałek. Wybrałem okruchy zielonego serpentynitu i skleiłem je tak, aby utworzyły płytką nieckę. Dzięki temu woda wypływająca z wąskiej szczeliny rozlewa się i spływa jedną stroną, tworząc miniaturową kaskadę (woda oczywiście krąży w obiegu zamkniętym). Aby całość była efektowna również po zmroku, dodałem oświetlenie. Starałem się, żeby nie było widać źródeł światła, tylko sam efekt. W sklepie trudno znaleźć takie oprawy, zainstalowałem więc lampki własnej roboty. Jedna z nich podświetla strugę wody wypływającą z dyszy. To z pozoru trudne rozwiązanie łatwo wykonać samodzielnie, a w potrzebne materiały można się zaopatrzyć w większości marketów budowlanych. Podobne źródełko można urządzić nawet na balkonie w dużej skrzyni wypełnionej ziemią i żwirem.
Prezentowany taras ma ekspozycję północno-zachodnią, źródełko zostało więc obsadzone roślinami znoszącymi cień i lubiącymi wilgotne powietrze: funkiami, paprociami, kokoryczkami i klonami palmowymi
Fot. Piotr Syga
Oświetlając rośliny, starajmy się, by oprawy lamp były niewidoczne - wtedy uzyskamy naturalny efekt. Stosujmy w nich żarówki LED zasilane prądem o napięciu 12 V, bezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Dają one światło o dziesięciokrotnie większej mocy od tradycyjnych żarówek. Pamiętajmy, że obudowy lamp mających kontakt z wodą muszą być szczelne, a te podświetlające strugę lub lustro wody - przeznaczone do pracy pod wodą (informacji na ten temat szukajmy na etykietach).
Krok pierwszy - budujemy kamienne źródelko
Dopasowane do siebie kształtem i kolorem kawałki skał najpierw łączymy metalowymi prętami. Wkładamy je we wcześniej nawiercone w kamieniach otwory wypełnione klejem epoksydowym typu Poxipol.
Fot. Piotr Syga
Przestrzenie między kamieniami wypełniamy okruchami skałek, zatapiając je (wraz z dyszą z gwintem 0,5 cala) w silikonowym kleju. Wkopujemy w ziemię 80-litrowy pojemnik na wodę. Z desek zbijamy mały kwadratowy podest - podstawę kaskadki.
Krok drugi i trzeci - pompa
W środkowej desce podestu wycinamy otwór na gumowy wąż prowadzący od pompy do dyszy. Deski wyścielamy geowłókniną i folią PCV (gr. 0,5 mm), której brzegi wywijamy poza obręb ułożonych na niej kamieni.
Fot. Piotr Syga
Na folii układamy geowłókninę, a na niej połączone kamienie. Przez szczelinę między podestem a brzegiem zbiornika wstawiamy pompę (o wydajności 1000 l/godz.), szybkozłączką łączymy dyszę z wężem. Napełniamy zbiornik wodą i włączamy pompę.
Krok czwarty i piąty - układamy kamienie
Poziomujemy kamienie, przechylając je na boki tak, by w niecce gromadziło się jak najwięcej wody i by spływała ona w wyznaczonym kierunku. Źródełko stabilizujemy, podpierając skałki mniejszymi kamykami.
Fot. Piotr Syga
Przestrzeń wokół źródełka dekorujemy tłuczniem i polerowanym żwirem. Brzegi folii wywijamy do góry tak, by woda spływała do zbiornika. Przycinamy je równo z krawędzią podestu, mocujemy do desek i maskujemy kamykami.
- Więcej o: