Okrywamy rośliny doniczkowe zimujące na tarasie i balkonie
Sprawmy ogrodowym i balkonowym roślinom ciepłe okrycia, a łatwiej im będzie przetrwać zimę. Zadbajmy, by były nie tylko funkcjonalne, lecz również gustowne.
Mróz, silny wiatr i zmiany temperatury
Zimą dla roślin groźny jest zarówno silny mróz, jak i nagłe skoki temperatury czy wysuszające wiatry. Najbardziej ucierpieć mogą młode siewki, świeżo posadzone okazy, a także importowane gatunki ciepłolubne i zimozielone krzewy liściaste oraz iglaste. Wrażliwych na mróz rarytasów i roślin, które nie zdążyły się solidnie ukorzenić przed nastaniem mrozów, lepiej nie pozostawiać na łasce zimy.
Na zdjęciu powyżej: Chochoły ze słomianych mat skutecznie chronią rośliny przed mroźnymi podmuchami wiatru. Można nimi jednak okrywać tylko gatunki, które nie mają zimą liści
Fot. Mak Media
Na zdjęciu powyżej: Kolorowe wdzianka z juty zabezpieczają przed mrozem korzenie ognika i żywotników uprawianych w donicach. Dzięki temu krzewom łatwiej będzie przetrwać zimę
Podlewać rośliny zimą?
Dla pogrążonych we śnie roślin zabójcze mogą się okazać nie tylko trzaskające mrozy, lecz także brak wilgoci. Dlatego w cieplejsze dni należy je podlewać - dotyczy to zwłaszcza gatunków zimozielonych. Obfite żniwo zbiera też na przedwiośniu powrót minusowych temperatur po dłuższym okresie ciepła.
Na zdjęciu powyżej: Tak można okryć pnącze uprawiane przy opartej o ścianę podporze. Otulona stroiszem roślina wygląda bardzo efektownie
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: Tak można okryć pnącze uprawiane przy opartej o ścianę podporze. Otulona stroiszem roślina wygląda bardzo efektownie
Pielęgnacja bylin i krzewów w donicach
Coraz częściej gatunki wieloletnie (byliny i krzewy) uprawiamy na balkonach oraz tarasach. Warto wiedzieć, że okazy rosnące w donicach są bardziej narażone na przemarzanie niż te posadzone w gruncie. Zanim nastaną mrozy, sprawmy im więc wdzianka - ciepłe (ale przewiewne) i gustowne (otulone nimi rośliny uprawiane na tarasie lub balkonie będą przecież na co dzień widoczne z naszych okien). Jaka będzie ta zima? Nie wiadomo. Na szczęście w wielu wypadkach wystarczy niewielka osłona, by zmniejszyć zagrożenia. Na zdjęciu powyżej: Donicę z rośliną warto wstawić do kosza o nieco większej średnicy, a wolną przestrzeń między ściankami wypełnić liśćmi
Fot. Mak Media Na zdjęciu powyżej: Ten iglasty stożek jest ciepłą kryjówką dla krzewu i zarazem gustowną dekoracją balkonu. Wystarczyło otulić roślinę stroiszem i obwiązać wstążką, a korzenie ocieplić słomianą matą
Czym okrywać rośliny na zimę?
Materiał do okrywania powinien być ciepły, przewiewny i niechłonący wilgoci.
Iglaste gałązki - do okrywania niskich roślin. Przepuszczają powietrze, cieniują, chronią przed wiatrem.
Agrowłóknina (najlepiej biała) - przewiewna, ciepła, przepuszcza światło, nieco je rozpraszając, co służy gatunkom zimotrwałym. Chroni je przed skokami temperatury.
Słomiane maty (do kupienia w marketach budowlanych) - ciepłe, przewiewne, ale nie przepuszczają światła, nie nadają się więc do owijania krzewów zimozielonych.
Papier, tektura - do owijania pędów młodych drzewek. Przepuszczają powietrze, ale nie światło, nie osłaniajmy więc nimi gatunków zimozielonych, w których tkankach zachodzi fotosynteza.
Siatka cieniująca - do gatunków zimozielonych, aby nie nagrzewały się w słoneczne dni.
Folia pęcherzykowa - do ocieplania donic, ale nie roślin, gdyż nie przepuszcza powietrza.
Na zdjęciu powyżej: Gatunki wrzosowate o zimozielonych liściach lubią mieć ciepło "w nogi". Donicę warto więc ocieplić kawałkiem filcu.
Fot. Mak Media
Na zdjęciu powyżej: Kępy wysokich traw lepiej przezimują, jeśli ich źdźbła zwiążemy np. sznurkiem zamaskowanym kokardą.
1. Pnącza w donicy wymagają okrycia na zimę. Wygodnym rozwiązaniem jest wiklinowy stożek ? w sezonie posłuży jako podpora dla pnącza, a zimą jako baza dla okrycia z iglastych gałęzi.
2. Najpierw skracamy rozrośnięte pędy i układamy je wewnątrz stelaża. Zabezpieczamy też korzenie, stawiając donicę na styropianie i owijając ją płachtą z juty, którą obwiązujemy sznurkiem.
3. W ziemię w donicy wsuwamy gałązki iglaków (powinny być na tyle duże, by sięgały czubka stelaża). Obwiązujemy je sznurkiem, tak aby powstał zgrabny stożek.
Fot. Mak Media
Artykuł pochodzi z styczniowej Magnolii, która jest już do kupienia w kioskach
Red.
- Więcej o:
Odśnieżanie ogrodu
Miód. Jak powstaje i jakie ma właściwości. Najbardziej miododajne rośliny do ogrodu.
Zioła na stres
Późne lato w ogrodzie
Lawenda wąskolistna. Jak uprawiać lawendę przez cały rok?
9 roślin kwitnących latem do cienia
Jak ukorzenić różę? Najlepsze sposoby na rozmnażanie róż w domu
Jak przechowywać pomidory, aby dłużej zachowały świeżość?