Jak dbać o oczko wodne zimą?
Tegoroczna zima jest dość kapryśna, duże mrozy mogą wciąż jeszcze nadejść. Gruba lodowa pokrywa może okazać się zabójcza dla zwierząt w oczku wodnym. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo go napowietrzać.
Jak napowietrzać oczko
Jeśli na tafli jeziorka powstanie gruba lodowa tafla, trzeba zrobić w niej otwory. W przeciwnym razie zimującym w wodzie zwierzętom zabraknie tlenu. Jednak nie powinno się lodu wyrąbywać. Uderzenia powodują bowiem, że gwałtownie zmienia się ciśnienie, a to zagraża życiu wodnych stworzeń. Otwory należy zrobić inaczej.
Świder wędkarski lub glebowy
Do drążenia otworów w grubym lodzie służy świder wędkarski. Możemy użyć także świdra glebowego. Natomiast cienki lód łatwo stopimy, stawiając na nim metalowe wiadro z gorącą wodą (dno jest węższe od reszty naczynia, co zapobiega jego nagłemu zatonięciu).
Zabezpieczamy otwór przed ponownym zamarźnięciem
Otwór trzeba zabezpieczyć przed ponownym zamarznięciem. Prostym sposobem jest włożenie do niego wiązki trzciny lub twardych pędów innych roślin wodnych. Wypełniająca je tkanka i szczeliny pomiędzy łodygami umożliwiają wymianę gazów między wodą i powietrzem.
Jak pomóc przezimować roślinom w oczku
Im więcej zrobimy otworów, tym lepiej. Odgarniajmy śnieg z tafli lodu - dzięki temu więcej światła dotrze do rosnących w oczku zimozielonych roślin wodnych, które są dostarczycielami tlenu. Przytnijmy również od strony południowej szuwary, żeby nie zacieniały oczka i nie "kradły" słońca.
- Więcej o:
Podlewanie na balkonie
Piękny balkon zimą. Roślinne kompozycje na balkon
Odśnieżanie ogrodu
Plusy i minusy śniegu w ogrodzie
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"