Sposób na zieleń pod blokiem
Ten nieduży ogród podzielony został na dwie różne strefy: oficjalną - wizytówkę sklepu i prywatną z tyłu budynku.
Zieleń miejska
W jednym z najstarszych i najpiękniejszych osiedli Szczecina, w willowej dzielnicy, otrzymałam zadanie urządzenia przestrzeni dla aktywnego zawodowo małżeństwa z dziećmi oraz części reprezentacyjnej dla sklepu mieszczącego się w tym samym budynku. Gdy przystępowałam do pracy nad projektem, musiałam wziąć pod uwagę nietypowy kształt małej, 160-metrowej działki oraz dopasować charakter nasadzeń do architektury budynku. Postanowiłam wykorzystać jedynie szlachetne materiały (kostka bazaltowa i granitowa), a w ogrodzie posadzić rośliny wyglądające efektownie przez cały rok. Moim zadaniem było również stworzenie subtelnego przejścia między częścią usługową i prywatną.
Sprawdź jakie rośliny zostały użyte w projekcie i najedź myszką na pinezki
Sposób na małą przestrzeń
Ponieważ powierzchnia ogrodu jest mała, główne ciągi komunikacyjne wytyczyłam tak, żeby tworzyły załamania i nie biegły równolegle do granic działki (to spowodowałoby optyczne wydłużenie i tak wąskiej przestrzeni). Wprowadziłam też "ścieżkę donikąd", która kończy się na ogrodzeniu obsadzonym pnączami - przebarwiającym się winobluszczem pięciolistkowym i bluszczem. To dobre miejsce, by latem ustawić meble ogrodowe.
Na zdjęciu powyżej: Ukośne ścieżki sprawiają, że wąski pasek terenu wydaje się szerszy i większy. Posadzono tu niskie rośliny, które nie konkurują z architekturą.
Fot. Justyna Dąbrowska
Na zdjęciu powyżej: Czerwone tawułki arendsa rosnące między bukszpanami ożywiają kompozycję. Jasnoszary żwir ładnie kontrastuje z roślinami.
Rośliny w donicach
Od frontu budynku, gdzie mieści się wejście do sklepu, ustawiłam duże donice, w których co kilka miesięcy można sadzić nowe rośliny, dostosowując je do pory roku. Latem pięknie prezentują się tu kwiaty, zimą zaś ich miejsce zajmują laurowiśnie lub cisy, które wykorzystałam też na rabatach. W maju w ogrodzie zakwitają azalie i różaneczniki. W części prywatnej posadziłam te same krzewy co w części usługowej, dodatkowo wzbogacając zestaw w bardziej kolorowe gatunki - hortensje, lawendę, tawułki i trawy ozdobne (turzyce). Rabaty wysypałam grysem granitowym nawiązującym do szarej kostki granitowej. Projektowana przestrzeń celowo została pozbawiona przeładowania i przypadkowości, gdzie prosta forma jest nowoczesna, a jednocześnie spokojna i wyważona.
Na zdjęciu powyżej: Czerwone pelargonie otoczone ciemnozielonym bluszczem to letnia propozycja obsadzenia donic przy wejściu do budynku.
Fot. Justyna Dąbrowska
Na zdjęciu powyżej: Rabaty wypełniają gatunki dekoracyjne przez większość miesięcy w roku. Białe hortensje i kule bukszpanów dodają wnętrzu elegancji.
- Więcej o:
Dlaczego warto ściółkować? Najlepsze materiały na ściółkę do ogrodu
Drugie życie palet
Mały ogród czyli sprawdzone sposoby na urządzenie małego ogrodu
Jak zaprojektować ogród?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"