Hoya Kerriego
Doniczka z liściem w kształcie serduszka nazywanym Sweet Heart to miły prezent. Z tego ?słodkiego serca? może wyrosnąć piękne pnącze.
Liście w kształcie serca
Zielone serca to liście hoi Kerriego (Hoya kerrii) - pnącza osiągającego w naturze kilka metrów długości. W doniczkach hoja ta wolno rośnie i rzadko kwitnie, ale mimo to jest bardzo dekoracyjna. Jej atutem są sercowate liście, zwykle ciemnozielone i błyszczące dzięki warstwie wosku (hoja nazywana jest też woskownicą). Roślina ma też odmiany dwubarwne: 'Albomarginata' z nieregularnym białym obrzeżeniem i 'Variegata' o liściach z jasnozielonym środkiem. tworzy małe gwiazdki Ozdobą wszystkich gatunków hoi są też kwiaty wyglądające jak podwójne pięcioramienne gwiazdki. U hoi Sweet Heart zewnętrzne gwiazdki są białe, a mniejsze - purpurowe lub ciemnofioletowe. Często, zwłaszcza przed deszczem, pojawiają się na nich ciemne krople wypływające z nektarników (uwaga, plamy trudno potem usunąć). W ten sposób, "płacząc", rośliny pozbywają się nadmiaru wody z tkanek.
Na zdjęciu powyżej: Zielone Serca to liście hoi Kerriego. Tu ich podstawa i ogonek zagłębione są w dekoracyjnym podłożu
W jaki sposób rośnie hoya?
Przyrosty pędów najpierw mają postać długich wąsów, na których po pewnym czasie powstają liście. U hoi Sweet Heart pęd jest dość sztywny. Trzeba go przywiązywać do patyka albo - delikatnie przyginając - do kolistej podpórki. Jeśli pęd się złamie, hoja na długo przestaje rosnąć. Dopiero u starszych roślin tworzą się boczne krótkopędy z pąkami kwiatowymi. Usuwając przekwitłe kwiaty, trzeba pozostawiać krótkopędy, bo wyrosną na nich kolejne bukieciki.
Na zdjęciu powyżej: Liść po lewej został odcięty z uśpionym pąkiem bocznym przy podstawie ogonka. Dzięki temu zaczyna tworzyć nowy pęd. Liść po prawej nie ma pąka. Może powiększyć swoje rozmiary, ale nowa roślina z niego nie powstanie
Jak uprawiać hoyę?
Hoja Sweet Heart nie jest trudna w pielęgnacji.
Światło: Powinno być rozproszone, takie jak np. na parapecie wschodniego okna.
Podłoże: Może to być ziemia uniwersalna o pH 6-7. Hoja dobrze rośnie w małych doniczkach z dobrym odpływem. Nie trzeba jej często przesadzać.
Podlewanie: Roślina ta nawet latem nie pobiera dużo wody i lepiej znosi przesuszenie niż zalanie podłoża. Potrzebuje jednak sporo wilgoci w powietrzu (zimą szkodzi jej sąsiedztwo gorącego kaloryfera)..
Na zdjęciu powyżej: Młode hoje zaczynają rosnąć dopiero po roku
Jak pielęgnować hoyę?
Nawożenie: Od marca do lipca co 2 tygodnie podlewamy hoję słabym roztworem nawozu do gatunków kwitnących.
Ratunek po zalaniu: W mokrej ziemi korzenie duszą się, ale liście długo jeszcze są jędrne. Gdy hoja więdnie, jej podstawa już gnije. Roślinę można uratować, ukorzeniając sadzonki z jej zdrowego wierzchołka
Na zdjęciu powyżej: Hoja Sweet heart jest przyzwyczajona do wilgotnego klimatu wschodnioazjatyckich lasów tropikalnych. W domu zakwita rzadko, zwykle latem. Jej kwiatostany są nieduże (o średnicy do 5 cm) i liczą nie więcej niż 25 kwiatków. Niekiedy słodkawo pachną
- Więcej o:
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji
Rośliny doniczkowe zimą
Fiołki afrykańskie. Uprawa i pielęgnacja w domu
Storczyk Cymbidium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"