Bambusy w ogrodzie. Bambusy do polskiego klimatu
Bambusy uznawano dotychczas za egzotyczną ciekawostkę. Ostatnio jednak na rynku pojawiły się gatunki nadające się do naszych ogrodów.
Orientalna trawa
Rośliny te łączą w sobie lekkość traw i atmosferę Dalekiego Wschodu. Zdobią ogród przez cały rok, bo wiele gatunków ma zimotrwałe liście i dekoracyjne, różnobarwne - zielone, żółte, czerwone lub czarne - pędy.
Fot . FLORA PRES
Arundinaria - Rozrasta się krzewiasto, osiągając wysokość ok. 3 m. Na uwagę zasługują jej dekoracyjne żółte pędy.
Allibert Meble ogrodowe Vic... | Focus Meble ogrodowe Trivento | MebleDla Meble Ogrodowe Ibiza |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Czym bambusy różnią się od trawy?
Bambusy są zaliczane do traw, bo tak jak one mają pędy puste w środku oraz charakterystyczne kolanka - zgrubienia, w których znajdują się stożki wzrostu. Różnica pomiędzy zwykłymi trawami a bambusami jest jednak taka, że tym ostatnim drewnieją pędy. Dzięki tej specyficznej budowie są mocne i elastyczne zarazem. Z tego powodu od wieków uznaje się je za doskonały materiał na wędki.
Niewątpliwym atutem bambusów są ich charakterystyczne wąskie liście w różnych odcieniach zieleni. U niektórych odmian przyozdobione są paskami. Żeby zimą liście nie podsychały pod wpływem promieni słonecznych, rośliny te najlepiej sadzić w półcieniu.
Fot. SHUTTERSTOCK
Przed posadzeniem bambusów warto sprawdzić siłę wzrostu i dostosować do niej rozstawę roślin.
Fot. WIKIMEDIA COMMONS
Dzięki takim odrostom pojawiającym się licznie wokół rośliny macierzystej bambusy mocno rozrastają się wszerz. Młode pędy szybko 'strzelają' w górę.
Bambusy do polskich ogrodów
Najokazalsze z uprawianych w Polsce bambusów, nazywane drzewiastymi, osiągają wysokość nawet 6 m. Czasem z takich potężnych gatunków (jak fylostachys) tworzy się żywopłoty. Potrafią one rozrastać się bardzo silnie wszerz, dlatego zaraz po posadzeniu warto wkopać w ziemię barierę (np. blachę), by ograniczyć rozrost korzeni.
W miarę wzrostu pędy bambusów ogałacają się z liści i drewnieją. Wiele z nich ma ładne zabarwienie.
Niższe bambusy (jak np. fargezje), określane jako kępowe bądź okrywowe, dorastają do 2-3 m. Nie są specjalnie ekspansywne, a mogą być ciekawą ozdobą rabat.
Bambusy korzystnie prezentują się w grupach na trawnikach i nad wodą, a te cieniolubne - pod dużymi drzewami. Nie można się też bez nich obejść, jeśli chcemy naszej rabacie nadać styl japoński. Gatunki takie jak np. fylostachys Bisseta czy fargezje, niezbyt silnie rosnące można uprawiać w dużych pojemnikach na tarasie.
Fot. WOJCIECH PODSTOLSKI
Sasa veitcha (Sasa veitchii) dorasta do 1-1,5 m. Wymaga słonecznego miejsca, a w pierwszych latach okrycia na zimę.
Bambusy odporne na mróz
Większość bambusów rośnie dziko w tropikach i tych w naszym klimacie nie da się uprawiać w ogrodzie. Jednak sporo gatunków pochodzących z północnych rejonów Chin, Japonii, Korei oraz z Himalajów jest na tyle odpornych na mróz, że z powodzeniem mogą się zaadaptować do naszych warunków.
Pogonaterum to bambus dorastający do 30- 40 cm. Uprawiany w pojemniku może latem zdobić lekko zacieniony balkon, ale na zimę trzeba go zabrać do domu i ustawić w chłodnym pomieszczeniu.
Oprócz wymienionych fylostachysa i fargezji na uwagę zasługują plejoblastus, sasa, pseudosasa i właśnie te są dostępne w sprzedaży.
Fyllostachys złocisty (Phyllostachys aurea) - jego pędy osiągają 2,5-3,5 m. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.
Ciekawe odmiany do polskich ogrodów
Pleioblastus chino 'Tsuboi' ma paskowane liście, może dorastać do 2 m. Jest odporny na mróz.
Fot. FLORA PRESS
Pleioblastus viridistriatus ?auricoma? osiąga wys. 0,5-1 m. Lubi cieniste miejsca. Młode okazy osłaniamy na zimę.
- Więcej o:
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Sposób na podmokłą glebę. Rośliny w pojemnikach. Podwyższona rabata
Czy można sadzić w ogrodzie gatunki chronione?
Ogród w lesie. Co urośnie na suchej glebie?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"