Co na mole czyli jak pozbyć się moli z mieszkania?
Co na mole? Są małe i niepozorne, a wyrządzają tyle szkód! Mole potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy dobiorą się do ulubionego swetra czy sukienki.
Sposób na mole
Bardzo ważna jest szybka reakcja, gdy tylko dostrzeżemy choć jednego mola (to beżowy skrzydlaty owad o dł. ok. 9 mm). Samica znosi bowiem około 200 jaj na tkaninach, które stają się potem pokarmem larw. Te ostatnie tworzą tunel z przędzy rozbudowywany przez cały czas żerowania. Jest on tym dłuższy, im mniej substancji odżywczych zawiera pożerany materiał. Długość czasu rozwoju larw zależy od warunków otoczenia i jakości odżywczej materiału i może trwać od 35 dni do 2,5 roku. Jeżeli nie rozprawimy się z intruzami, w tym czasie nasz ulubiony sweter czy bluzka zniknie w oczach.
Jak niszczyć larwy moli?
Dorosły mól może żyć nawet 30 dni. Nie pobiera pokarmu, korzysta z zapasów zgromadzonych przez larwy. To one właśnie - białe lub czerwonawe (o długości 10-12 mm), z brązową główką - wygryzają dziury w tkaninach, dzianinach i futrach.
Nie pozbędziemy się więc moli, jeżeli nie wykryjemy miejsca, w którym założyły gniazdo. Do tego celu owady wybierają najchętniej ciepłe, ciemne zakamarki. Ponieważ jednak larwy są słabo widoczne, aby się ich pozbyć, należy dokładnie odkurzyć wnętrza szaf i komód, a potem przemyć je wodą z detergentem albo octem.
Warto też często trzepać ubrania, dywany i zasłony. Latem najlepiej pozostawić je na kilka godzin na słońcu (larwy zginą w tkaninie przesuszonej promieniami), zimą zaś - na mrozie (niska temperatura jest zabójcza dla jaj). Pamiętajmy też, by ubrań nie upychać w szafach na siłę. Wieszając je, pozostawmy między nimi trochę powietrza. Nieużywane zimowe płaszcze, futra (które mole wręcz uwielbiają) i kurtki najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach. Wtedy mole nieprędko zagoszczą w szafie.
Jak pozbyć się moli?
Mole są naprawdę trudnym przeciwnikiem i niełatwo się ich pozbyć. Naftalina - ulubiona broń naszych babć - odchodzi raczej do lamusa. Bo kto z nas wytrzymałby jej zapach? Na szczęście są też inne domowe metody - niegdyś chętnie stosowane, dziś nieco zapomniane - na odstraszenie uciążliwych insektów.
Wystarczy w szafach i na półkach umieścić różne pachnidła, suszone zioła i inne rośliny emitujące wonie, których mole wręcz nie znoszą.
Kolejnym sprawdzonym sposobem jest wyłożenie półek i szuflad gazetami - mole nie tolerują zapachu farby drukarskiej. Dodatkowo można rozłożyć w szafach i komodach kawałki mydła (najlepiej o zapachu lawendowym, ale sprawdzi się też zwykłe szare). Mydlaną kostkę najlepiej pokroić na mniejsze kawałki i rozsypać na półkach.
Robaki domowe. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Mole i inne
Jak pozbyć się moli z domu- kulki, zawieszki, spreje
Jeśli powyższe metody nie zadziałają, można skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych w sklepach. Przeważnie mają one formę pasków, które zawiesza się w szafie, lub kulek o woni nielubianej przez mole.
Popularne są także środki w aerozolu, które należy regularnie rozpryskiwać w szafach i komodach.
Mole spożywcze
W kuchni to prawdziwe przekleństwo - by się ich pozbyć, trzeba wyrzucić produkty, w których pojawiły się mole, po czym przetrzeć półki wodą z octem (1:1), z kroplą olejku cytrusowego lub goździkowego. Mole odstraszą też liście laurowe lub włożona do szafki wysuszona pomarańcza z powbijanymi goździkami.
Jak pozbyć się moli w domu - mole nie lubią kasztanów i cytryn, sosny
Jeśli wróciliśmy z jesiennego spaceru z garścią kasztanów, możemy zrobić z nich inny niż zwykle użytek - zamiast kasztanowych ludków stworzyć broń przeciwko molom. Wystarczy ulokować kasztany na półkach albo zawiesić je na sznureczkach między ubraniami przechowywanymi na wieszakach - będą emitować niemiły dla moli zapach. Owady te nie znoszą też cytrusowych woni - trawa cytrynowa, skórki cytryny czy zawieszki o tym aromacie także pozwolą się pozbyć problemu. W tym celu dno szuflady warto też wyścielić sosnowymi igłami albo ułożyć napełnione nimi bawełniane woreczki.
Fot. shutterstock / Anest
Zdjęcie powyżej: Igły sosny wypełnią szafę przyjemnym leśnym aromatem.
Fot. shutterstock / ntstudio
Zdjęcie powyżej: Skórki cytryn skutecznie wypłoszą mole z szafy.
Sposoby na mole
Mole nie lubią lawendy i bagna zwyczajnego
Naturalnym pachnidłem odstraszającym mole jest lawenda lekarska (Lavandula officinalis), która nawet w formie suszonej zachowuje zapach przez kilka lat, a to za sprawą olejków eterycznych zawartych w kwiatkach, łodyżkach i listkach. Drugim znanym odstraszaczem jest bagno zwyczajne, zwane też leśnym rozmarynem. Emituje ono bowiem wyrazisty, przyjemny dla nas - ale nie dla moli - zapach. Rośnie na bagnach, torfowiskach i w innych podmokłych miejscach. Osiąga wysokość do 1,5 m. Niestety, objęte jest częściową ochroną (zbiór do celów zielarskich możliwy jest tylko za zezwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska).
Fot. shutterstock / YamabikaY
Zdjęcie powyżej: Bagno zwyczajne w formie suszonej
Fot. shutterstock / Olga Mark
Wiązankę lawendy najlepiej umieścić pomiędzy ubraniami w woreczku z bawełny lub płótna.
Jak się pozbyć moli - szafa pełna przypraw
Molom odzieżowym nie odpowiada też sąsiedztwo niektórych aromatycznych kuchennych przypraw, zwłaszcza ziela angielskiego, liścia laurowego, goździków i macierzanki.
Fot. shutterstock / Fotyma
Zdjęcie powyżej: ziele angielskie
Aby uprzykrzyć życie tym żarłocznym owadom, ziarenka ziela angielskiego wystarczy rozsypać na półkach i w szufladach z ubraniami, listkami laurowymi poprzekładać swetry i inne elementy garderoby (szczególnie te, w których sezonowo nie chodzimy), a goździki i suszoną macierzankę umieścić w małych płóciennych woreczkach i również ułożyć w szafach. Skutecznym odstraszaczem okażą się też z pewnością woreczki pełne aromatycznej suszonej szałwii czy mięty.
Fot. shutterstock / Maks Narodenko
- Więcej o:
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]