Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mole ubraniowe. Jak się pozbyć moli ubraniowych

red, Katarzyna Jodłowska

Mole ubraniowe kiedy już pojawią się w mieszkaniu, bardzo trudno się ich pozbyć. Można jednak z nimi walczyć i skutecznie chronić swoje ubrania. Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się moli z szafy?

Mole ubraniowe

Prawie każdy z nas zetknął się z tymi małymi skrzydlatymi owadami i musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: jak się pozbyć moli? Mole żywią naturalnymi materiałami, szczególnie uwielbiają wełnę, ale nie pogardzą nawet syntetycznymi mieszankami. To trudny do zwalczenia wróg, który wymaga długiej i intensywnej walki.

Mole ubraniowe -  jak rozpoznać (jak wyglądają)?

Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) – to mały motyl zwany potocznie molem odzieżowym lub ubraniowym ma kolor żółtobrązowy. Długość ich to 6-11 mm a rozpiętość skrzydeł to 11 mm. Larwy o dł 11 mm są koloru białego  z brązową lub czarną głową.

Mole ubraniowe a spożywcze

Mól odzieżowy jest żółtawy i nieco mniejszy od mola spożywczego. Mieszka w szafie lub garderobie i żywi się odzieżą. Mól spożywczy jest dwukolorowy - brązowoszary. Mierzy około 8-10 mm. Najbardziej niszczycielskie są jego larwy, które sieją spustoszenie w kuchennych szafkach. Jedzą kasze, mąki, makarony, cukier i wszystkie sypkie produkty. Uwielbiają orzechy włoskie.

 

Mole ubraniowe - skąd się biorą?

Łatwo uwierzyć, że mole powstają z niczego, bo mogą się pojawić w nawet najbardziej zadbanym, nowym, czyściutkim mieszkaniu. Te małe skrzydlate owady, których larwy żywią się włóknami tkanin, a po osiągnięciu dorosłości szukają nowego, dobrego miejsca na złożenie jajeczek, często przelatują z mieszkania do mieszkania. Mogą się do ciebie dostać od sąsiada, przejść przez przewody wentylacyjne albo klatkę schodową. Wystarczy też, że w trakcie wizyty u kogoś, mole złożą jajeczka na twoim swetrze, który odłożyłaś nawet na chwilę. Mole mogą również „przywędrować” z ubraniami ze sklepu, nawet nowymi, które długo leżały na magazynach. Potrafią błyskawicznie potrafią zadomowić się u ciebie, siejąc spore spustoszenie w twoich ubraniach.

Skuteczne sposoby na mole. Jak pozbyć się moli z mieszkania?

Mole ubraniowe - gniazda

Przybyłe do naszego mieszkania mole zaczynają od założenia gniazda w bezpiecznym miejscu, niestety nie jednego a wielu. Nie szukajmy ich wyłącznie w szafie z ubraniami, bo kilim na ścianie, dywanik pod łóżkiem, tapicerka na fotelu, koc upchnięty w szafie czy zapasowa poduszka z piórami dla gości są dla nich równie atrakcyjne.

Istnieją też mole spożywcze, które niszczą zapasy w szafkach, a także mole książkowe, niszczące nasze biblioteki.

Co odstrasza mole ubraniowe?

Jeśli chcesz się pozbyć moli, zaufaj intensywnym zapachom. Mole wyjątkowo ich nie lubią, szczególnie lawendy, która odstrasza je najskuteczniej. Dobrze działa także rozmaryn i bagno (ale nie kupuj tej rośliny na bazarkach - jest w Polsce pod ścisłą ochroną).

Możesz kupić specjalną zawieszkę na mole. Zawieś ją w szafie, kolejną połóż pod dywanem. Powinny działać nawet do pół roku - tylko koniecznie pamiętaj, żeby wymieniać je regularnie na nowe! Pamiętasz, jak twoja babcia lub mama wkładała do szafy zapachowe mydełka, suszone zioła czy skórki pomarańczy? To doskonały sposób na odstraszenie moli. Można je chociażby do poszewki na poduszkę i w ten sposób zrobić własną odstraszającą mole saszetkę. Możesz też wykorzystać skarpetki bez pary  (tkaniny dobrze przechowują zapachy) - skrop je obficie olejkiem lawendowym, cytrusowym lub rozmarynowym i zapakuj do woreczka z materiału. Woreczek schowaj do szafy lub szuflady. Nie skrapiaj olejkiem bezpośrednio wnętrza szafy: olejek szybko wyparuje, może też poplamić ubrania.

Jeśli problem moli jest bardzo duży, możesz wstawić do szafy szklankę zagotowanego octu. Wystarczy kilkanaście minut (dla pewności możesz powtórzyć zabieg 2 – 3 razy), aby skutecznie pozbyć się moli.

Mole ubraniowe jak się pozbyć?

Kiedy zauważysz w pokoju latającego mola, zazwyczaj oznacza to, że twoje mieszkanie jest już przez nie zasiedlone. Wojnę ze szkodnikami powinieneś rozpocząć od gruntowanego odkurzania. Odkurz każdy centymetr. Mole mogą składać jaja w dywanie, w narożnikach szafek, pod meblami. Lubią ciemne, chłodniejsze miejsca.

Wyjmij wszystkie ubrania z szafy i starannie je obejrzyj. Odłóż te, na których zauważysz ślady po aktywności moli - dziurki, charakterystyczny pył, który powstaje po strawieniu tkaniny przez mola albo same larwy.

Jak pozbyć się kurzu

Co na mole ubraniowe?

  • Regularnie odkurzaj mieszkanie
  • Staraj się regularnie wietrzyć ubrania.
  • Wystawiaj ubrania na działanie słońca. Promienie słoneczne i wyższa temperatura skutecznie zabije wszystkie larwy i dorosłe mole.
  • Ubrania, których dłużej nie używasz, możesz przechowywać w workach próżniowych, co skutecznie uniemożliwi molom dostanie się do środka
  • Wkładaj do szafy i pod dywany pachnące saszetki
  • pułki wyłóż gazetami - mole nie lubią zapachu farby drukarskiej

Robaki domowe. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Mole i inne

    Więcej o:

Skomentuj:

Mole ubraniowe. Jak się pozbyć moli ubraniowych