Storczyki bylinowe. Najlepsze storczyki do ogrodu
Gruntowe storczyki to arystokracja naszej flory, niestety coraz rzadziej spotykana w naturze.
Storczyki bylinowe - warunki uprawy
Storczyki bylinowe zawsze budziły zainteresowanie pasjonatów roślin. Jednak trzeba pamiętać, że ich uprawa to zadanie dla ambitnych. Pośród 4 rodzajów krajowych storczyków przedstawionych obok są mniej i bardziej wymagające. Nie ucierpią z powodu mrozów, lecz zaakceptują wyłącznie warunki uprawowe zbliżone do naturalnych. Rośliny te nadają się do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Nie wszystkie da się umieścić na jednej rabacie. Niektóre zaakceptują słoneczne wilgotne miejsce nad oczkiem wodnym, inne - półcienisty zakątek.
Kukułki: szerokolistna i plamista (dactylorhiza)
Kukułki mają wysmukły pokrój, zebrane w kłos ciemnoróżowe kwiaty z fioletowo nakrapianą warżką i mniej lub bardziej cętkowane liście (stąd popularna nazwa "stoplamek").
Występowanie: Kukułka szerokolistna (D. majalis) porasta bagna i torfowiska, kukułka plamista (D.maculata) - wilgotne łąki i lasy łęgowe. Dorastają do 15-60 cm. Kwitną od maja do lipca.
Podłoże: Żyzne i przepuszczalne. Kukułka szerokolistna toleruje także gleby ubogie w azot, od lekko kwaśnych po zasadowe (pH 5,2-8,1). Kukułka plamista jest wybredniejsza - potrzebuje stałej umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnego podłoża (pH 5,5-6,0).
Uprawa: Rośliny są stosunkowo łatwe w uprawie.
Podkolan biały (plantanthera bifolia)
Ma efektowne białe kwiaty o zapachu podobnym do jaśminu. Osiąga wysokość 15-50 cm. Kwitnie od maja do lipca.
Występowanie: Porasta polany widnych lasów liściastych i mieszanych.
Podłoże: Żyzne, o odczynie od kwaśnego do obojętnego (pH 5,5-7,0).
Uprawa: Trudna, tylko dla zaawansowanych.
Listera jajowata (listera ovata)
Roślina ma luźny pokrój, wytwarza zebrane w kłos kwiatostany niedużych zielonkawożółtych kwiatów. Jej walorem dekoracyjnym są dwa duże jajowate liście, które po kwitnieniu rośliny zaczynają żółknąć i zamierają. Dorasta do wysokości 15-70 cm. Kwitnie od maja do lipca.
Występowanie: Dzięki dużym zdolnościom przystosowawczym storczyk ten wchodzi w skład wielu zbiorowisk roślinnych: wilgotnych łąk, torfowisk oraz lasów łęgowych, liściastych, a nawet iglastych. Podłoże: Luźne, żyzne, roślina preferuje odczyn od lekko kwaśnego po zasadowy (pH 5,2-8,0).
Uprawa: Łatwa.
Kruszczyk błotny (epipactis palustris)
To jedna z najpiękniejszych krajowych orchidei. Ma brązowe kwiaty z żółtym środkiem i białą warżką z czerwonymi smugami. Osiąga wysokość 20-70 cm. Kwitnie od czerwca do lipca.
Występowanie: Kruszczyk błotny porasta wilgotne łąki trzęślicowe, torfowiska niskie, oraz obrzeża lasów łęgowych. Jest jednym z najszybciej rozrastających się gatunków storczyków.
Podłoże: Żyzne, utrzymujące duże ilości wilgoci, lekko kwaśne (pH 5,5-6,0).
Uprawa: Stosunkowo łatwa.W sprzedaży: Dostępna jest odmiana "Sabine", nazywana storczykiem tęczowym (jest to krzyżówka kruszczyka błotnego z amerykańskim kruszczykiem olbrzymim).
Krajowe storczyki są pod ochroną
Wszystkie krajowe storczyki są pod ochroną, nie wolno ich zatem pozyskiwać z naturalnych stanowisk! Kruszczyk błotny i kukułka plamista zagrożone są wyginięciem - zostały wpisane do Czerwonej Księgi Roślin Polski. Nie kupujmy zatem storczyków z niepewnego źródła. Na obrót gatunkami chronionymi trzeba mieć specjalne zezwolenie. Upewnijmy się, czy osoby oferujące storczyki w internecie je posiadają, inaczej staniemy się współsprawcami przestępstwa. Nie mówimy tu o odmianach uprawnych bylinowych storczyków mnożonych in vitro.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]