Jak wilgoć wpływa na rośliny zimą
Tworzący się na ziemi lód, to znak, że gleba jest mocno nasiąknięta i już nie chłonie wody. Rośliny, które w niej zimują, mogą więc nie doczekać wiosny.
Mokra ziemią zimą
Gleba zawierająca sporo gliny zatrzymuje dużą ilość wody. W mokrych latach, takich jak obecny rok, może się okazać, że nawet tym roślinom, które latem lubią mieć wilgotna ziemię, będzie trudno w niej zimować. Najbardziej cierpią rośliny stepowe, np. pustynnik, szachownica cesarska, penstemon, ostnica i trawa pampasowa. Tam, gdzie ziemia jest mało przepuszczalna, wrażliwe rośliny chronimy przed opadami osłaniając je np. szybą lub odwróconą do góry dnem donicą, zapewniając pod nią przewiew.
Sucha osłona
Bardzo wrażliwe na wilgoć jest miejsce połączenia łodygi z korzeniami, które jest tuż nad ziemią. Materiał do okrywania bylin przed mrozem nie powinien więc chłonąć wody. Zamiast liści peoni (na zdjęciu) lepiej użyć stroisza lub liści buka.
Pojemniki pod kontrolą
W pojemnikach bywa za wilgotno. Bukszpany liśćmi osłaniają swoje donice jak parasolem i mogą wyschnąć, ale np. wrzosom grozi zalanie topniejącym śniegiem. Lepiej ustawić je pod okapem i podlewać tylko, gdy tego potrzebują.
Giną od wilgoci
Powyżej: Szachownica cesarska
Fot. Shutterstock/tamu1500
Powyżej: Rozplenica japońska
Fot. Shutterstock/photowind
Powyżej: Jeżówka purpurowa
- Więcej o:
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie