Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dziwne i ciekawe odmiany warzyw. Oryginalne warzywa w ogrodzie

dr Magdalena Narkiewicz

Widzieliście w sklepie warzywa o dziwnych barwach? Sięgajcie po nie bez obaw - w niczym nie ustępują tym typowym, a wnoszą na stół miłe urozmaicenie.

Skorzonera

Skorzonera jest rośliną dwuletnią. Uprawa skorzonery rozpoczyna się wiosną, natomiast zbiór prowadzimy od października do listopada. Nie jest szczególnie wrażliwa na niskie temperatury, oczekuje natomiast dobrze uprawionej, żyznej i próchniczej gleby oraz zapewnienia stałej wilgotność podłoża. A co jest takiego szczególnego w tym czarnym korzeniu z białym miąższem? Otóż jest to bardzo sycące i smaczne warzywo , a poza tym zawiera dużo witamin i mikro- oraz makroelementów. Dodatkowo ma pewien bardzo cenny dla cukrzyków składnik - inulinę, która jest cukrem fruktozowym, przez co nie podnosi poziomu glukozy we krwi.

Kapusta Pak Choi

Kapusta Pak Choi to bogate źródło witaminy C, K B oraz A, posiada również solidną dawkę przeciwutleniaczy, a do tego jest zasobna w sole mineralne i składniki pokarmowe. Jej najsmaczniejszą częścią są łodygi o mięsistych, kruchych i soczystych białych ogonkach liściowych, które są dodawane do sałatek , podawane jako przystawka lub gotowane. Ma charakterystyczny gorzkawy posmak, który doskonale współgra z większością potraw kuchni azjatyckiej.

Egzotyczne warzywa - fasolnik chiński

Fasolnik jest pnączem, więc niezbędne będą podpory i to dość wysokie, gdyż dorasta do 3 m., a strąki osiągają nawet 50 cm długości. Zebrać taką fasolę z własnego ogródka, to naprawdę coś!

Koper włoski

Możemy go uprawiać z rozsady lub spróbować siewu wprost do gruntu , jednak dopiero po wiosennych przymrozkach (końcówka maja). Rozsadę możemy przygotowywać w kwietniu, a na miejsce stałe wysadzić z początkiem czerwca. Zbiory w zależności od sposobu uprawy prowadzi się od lipca do września (okres wegetacji 2-3 miesiące). Kiedy rośliny będą już podrośnięte, nie zwlekajmy ze zbiorem, szybko bowiem zaczną tracić swój aromat. Nadaje się do zapiekania, smażenia, a nawet nadziewania.

Fenkuł

Fenkuł ma dość wysokie wymagania co do stanowiska, temperatury, wilgotności oraz gleby. Preferuje ziemie żyzne, zasobne i próchnicze, o lekko zasadowym odczynie. Stanowisko musi być zaciszne, ciepłe i słoneczne, poza tym nie znosi przesuszenia. Możemy go uprawiać z rozsady lub spróbować siewu wprost do gruntu , jednak dopiero po wiosennych przymrozkach (końcówka maja).

Bakłażan

Jeśli zdecydujemy się na uprawę bakłażana we własnym ogrodzie warzywnym to koniecznie przez cały okres uprawy należy dbać o wysoką temperaturę w jakiej musi się rozwijać. Każde przypadkowe wystawienie rośliny na temperaturę niższą może spowodować zahamowanie procesu wegetacji. Nasiona bakłażana kiełkują wolno, dlatego wysiewamy je w marcu w mieszkaniu lub ogrzewanej szklarni. Ma dość długi okres wegetacji (produkcja rozsady ok. 3 m-cy, zbiór od chwili zakwitnięcia ok. 1,5 m-ca).

Roszponka

Co do warunków uprawy roszponka nie ma szczególnych wymagań. To egzotyczne warzywo woli gleby żyzne , ale na słabszych też będzie rosła. Zwyczajowo sieje się ją wprost do gruntu od sierpnia do września, jednak można też spróbować uprawy wiosennej i wysiewu marcowego. Zbiór rozpoczynamy po ok. 3 miesiącach od wysiewu.

Owoc Luffa

Owoce mają cienką i gładką zieloną skórkę, biały miąższ i gładkie, czarne, płasko jajowate nasiona o długości 1-12 cm, skoncentrowane w pobliżu jego jądra. W smaku owoce przypominają cukinię. Owoc Luffa zawiera różne przeciwutleniacze, minerały, witaminy, składniki odżywcze i lipidy . Wszystkie części rośliny Luffa posiadają właściwości lecznicze. Owoc Luffa jest używany do gotowania, jak również do leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Jest pomocny w obniżaniu poziomu cukru we krwi , zaparciach, utracie wagi i hipoglikemii, wzmacnia układ odpornościowy.

Karczoch

Karczoch zwyczajny jest wieloletnią rośliną zielną, której częścią jadalną są główki kwiatostanów. Upowszechniony w krajach o cieplejszym klimacie, głównie w rejonie śródziemnomorskim, w Polsce karczoch zwyczajny jest uprawiany wyłącznie amatorsko, jako roślina jednoroczna

Kiwano

Kiwano ( Cucumis metuliferus ) należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z tropikalnych rejonów kontynentu afrykańskiego, a u nas jest mało znaną rośliną egzotyczną, choć z powodzeniem można je uprawiać na działce. Zbiór owoców kiwano trzeba zakończyć przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, ponieważ przemrożone owoce szybko gniją i nie nadają się do jedzenia. Najlepiej zbierać owoce kiwano, które osiągnęły odpowiednią wielkość i kształt, lecz nie są w pełni dojrzałe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dziwne i ciekawe odmiany warzyw. Oryginalne warzywa w ogrodzie