Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dynia Hokkaido - przepisy, uprawa, właściwości

Anna Morleo

Dynia Hokkaido (Cucurbita maxima), znana na naszym rynku również pod swoją oryginalną, japońską nazwą Uchiki Kuri , od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Szefowie kuchni doceniają jej niewielkie rozmiary (waży od 1 do 3 kg), słodki, pomarańczowo-czerwony miąższ, o kasztanowym posmaku i uniwersalność zastosowań. Dietetycy i promotorzy zdrowego odżywania zachęcają do wprowadzenia jej na stałe do swojego menu, ze względu na niską kaloryczność i liczne wartości odżywcze. Floryści, dekoratorzy i wielbiciele Halloween wykorzystują ją w kompozycjach jesiennych i dekoracjach świątecznych.

Dynia Hokkaido
Dynia Hokkaido
Fot. Sjutterstock/Nedim Bajramovic

Dynia Hokkaido pochodzi z Japonii, ale pierwotna odmiana tej dyni, zwana kabocha, trafiła do Kraju Kwitnącej Wiśni w 1541 r., przywieziona przez portugalskich żeglarzy, płynących z Europy Zachodniej do Kambodży. W Europie zaś pojawiła się za sprawa Krzysztofa Kolumba, powracającego z Nowego Świata. Przez stulecia, odmiana podlegała ewolucji i uzyskała dzisiejszy kształt, wagę i wybarwienie. Z czasem zaczęła być uprawiana na dużą skalę w obu Amerykach, Afryce Południowej i Prowansji. Dynia Hokkaido funkcjonuje na rynku pod wieloma nazwami, m.in. Potimarron, Onion Squash, Japanese Squash, Red Kuri Squash, Uchiki Kuri Squash, Orange Hokkaido Squash i Baby Red Hubbard Squash.

Dynie. Jaką odmianę wybrać?

Dynia Hokkaido – opis

Dynia Hokkaido to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych, jednopienna, owadopylna, o pokroju płożącym i pnącym. To odmiana o wczesnym okresie dojrzewania i średniej sile wzrostu. Jej okres wegetacji nie przekracza 115 dni. Pędy dyni Hokkaido są grube, owłosione, o  długości do 10 m, z rozgałęziającymi się wąsami czepnymi. Jej liście są duże, naprzemianległe, z owłosionymi brzegami. Odmiana Hokkaido kwitnie w okresie od czerwca do września, a jej kwiaty są duże, żółte, bezwonne i jadalne. Owoce mają beczułkowaty kształt i ważą przeciętnie około 1,5 – 2 kg. Są twarde, pokryte cienką, ciemnopomarańczową lub czerwonawą skórką. Miąższ jest ciemnożółty lub pomarańczowy, w zależności od stopnia dojrzałości owocu, zwarty, suchy, o orzechowym, słodkim aromacie. Nasiona dyni są płaskie, asymetryczne i  jadalne. Dynia Hokkaido to odmiana zimowa, jadalna w całości  i nadająca się do długiego przechowywania, nawet do 6 miesięcy.

Dekoracje z dyni do ogrodu, mieszkania i na balkon

Dyni Hokkaido – uprawa i pielęgnacja

Dynia Hokkaido to roślina łatwa w uprawie, nawet dla amatorów. W naszych warunkach klimatycznych nasiona wysiewane są po ostatnich przymrozkach, czy od 15 maja do początku czerwca (aby dynia wykiełkowała potrzebuje temperatury powyżej 12 C.). Nasiona należy umieścić bezpośrednio w ziemi, na głębokości około 3-4 cm, po kilka nasion w zagłębieniach oddalonych od siebie o co najmniej 1,5-2m x 1-1,5 m.  Zachowanie takiej odległości pomiędzy roślinami pozwoli im na prawidłowy i zdrowy wzrost. Jeśli zdecydujemy się na rozsady, to po wcześniejszym zahartowaniu, wysadzamy je do gruntu w drugiej połowie maja.

Dynia Hokkaido jest rośliną ciepłolubną, dlatego powinna być uprawia na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Optymalna temperatura wzrostu dla tej odmiany to 20 – 25 C. Nie toleruje temperatur poniżej 8 C. Dynia Hokkaido wymaga gleby żyznej, próchniczej, bogatej w materię organiczną  i przepuszczalnej, o pH od 6,0 do 7,0. Do prawidłowego wzrostu dynia potrzebuje systematycznego podlewania i odchwaszczania, jednak podczas podlewania należy unikać moczenia jej liści. Wymaga również zasilania nawozem wieloskładnikowym, co najmniej 2 razy w sezonie. Aby poprawić krzewienie się rośliny i zwiększyć wielkość owoców zalecane jest przeprowadzenie cięcia. Na przełomie czerwca i lipca należy przyciąć pędy nad 5-6 liściem oraz w połowie sierpnia nad 2-3 liściem za ostatnim owocem. Owoce zbieramy jesienią, gdy są dojrzałe i w pełni wybarwione, a liście zaczynają żółknąć i usychać.

Dynia Hokkaido - choroby i szkodniki

Choroby najczęściej dotykające tę odmianę dyni  to parch dyniowatych, mączniak prawdziwy i rzekomy dyniowatych oraz bakteryjna kanciasta plamistość liści. Dynia Hokkaido jest też często atakowana przez skoczkowate, wciornastki i mszyce oraz choroby wirusowe.

Dyni Hokkaido – właściwości

  • Dynia Hokkaido jest bogatym źródłem beta-karotenu, witamin A, E i C oraz minerałów (wapń, magnez, fosfor, potas i żelazo), przez co korzystnie wpływa na wygląd skóry, opóźnia procesy starzenia, wzmacnia wzrok, zapobiega krzywicy u dzieci i ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.
  • Dynia Hokkaido zawiera w 100 g ponad 1 g błonnika i tylko 35 kcal, co doceniają osoby na diecie odchudzającej.
  • Ponadto dynia reguluje przemianę materii, regeneruje błonę śluzowa przewodu pokarmowego, działa oczyszczająco i odkwaszająco na organizm oraz przeciwdziała zaparciom.
  •  Wspomaga leczenie trzustki, śledziony i żołądka.
  • Soki i przeciery z tej odmiany dyni są stosowane w leczeniu schorzeń nerek i układu krążenia, stymulują wydzielanie żółci i wzmacniają układ odpornościowy.
  • Sok z surowej dyni i pestki dyni Hokkaido są świetnym środkiem przeciwpasożytniczym. Dla diabetyków, mankamentem dyni
  • Hokkaido jest duża zawartość cukru (ponad 3,5 grama na 100 gr.) oraz wysoki indeks glikemiczny – 75.
  • Bardzo cenione w medycynie naturalnej są pestki dyni Hokkaido. Są one bogatym źródłem cynku, siarki, potasu, magnezu, wapnia, lecytyny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Pestki dyni są bardzo skuteczne w walce z pasożytami i wirusami przewodu pokarmowego, natomiast olej  z nich tłoczony obniża poziom złego cholesterolu i zwalcza wolne rodniki.

Dynia Hokkaido - zastosowania

Dynia Hokkaido jest odmiana bardzo doceniana przez kucharzy, przede wszystkim za swoją uniwersalność. Może być podawana na słono i na słodko, pieczona, smażona, gotowana i faszerowana. Zrobimy z niej sycącą i rozgrzewająca zupę, risotto, gulasz, warzywne curry, leczo, dahl, ale także racuchy, placki, muffiny, sernik czy lody.  Jej rozmiar i kształt powoduje, że idealnie nadaje się do faszerowania i zapiekania w całości. Gotowana lub pieczona z powodzeniem zastąpi tradycyjne puree ziemniaczane. Miąższ dyni Hokkaido jest idealny na mus, marmoladę, a także soki i przeciery dla dzieci i niemowląt.  Wykorzystując dynię, możemy stworzyć zdrową i smaczną alternatywę dla tradycyjnych frytek, makaronów, placków, klusek, kopytek i gniocch`ów oraz mięsnych gulaszy i pasztetów.

Dynia Hokkaido
Dynia Hokkaido
Fot. Shutterestock/beats1

Dynia Hokkaido - przepisy

Zupa z pieczonej dyni

Składniki:

  • 1,5 kg miąższu z dyni Hokkaido
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
  • 3 łyżeczki curry
  • 1 łyżeczki kurkumy
  • 4 ząbki czosnku
  • 4 łyżki oliwy
  • sól i pieprz
  • 1-1,2 litra bulionu warzywnego
  • śmietana
  • 8 łyżek podprażonych pestek dyni

Sposób przygotowania:

Dynię oczyścić, pokroimy w plastry o grubości ok. 2 cm i ułożyć na blasze przykrytej pergaminem. Posmarować je mieszanką kurkumy, curry, przeciśniętego przez praskę czosnku i oliwy z oliwek. Lekko posolić. Piec do miękkości ok. 25 min. w temperaturze 200 C. Upieczoną dynię zmiksować z bulionem. Zupę podawać z kroplą śmietany i pestkami z dyni.

Placki z dyni Hokkaido z sosem pomidorowym

Składniki:

  • ok. 50 dag miąższu z dyni Hokkaido
  • 2/3 szklanki mąki pszennej
  • 2 jajka
  • przyprawy: imbir, sól, pieprz
  • dwie łyżki oliwy z oliwek
  • olej rzepakowy do smażenia
  • dwa pomidory
  • łyżka oliwy z oliwek
  • łyżeczka octu winnego lub balsamicznego
  • przyprawy: zioła, sól, pieprz
  •  

Sposób przygotowania:

Sos pomidorowy:

W blenderze zmiksować świeże pomidory z dodatkiem oliwy z oliwek, octu balsamicznego, soli, pieprzu i oregano.

Placki:

Obraną ze skórki i oczyszczoną ze pestek dynię pokroić w mniejsze kawałki i zetrzeć na tarce, na grubych oczkach. Dodać jajka, oliwę z oliwek sól, pieprz i imbir. Wszystko dokładnie wymieszać. Dodać mąkę i znów wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Na patelni rozgrzać niewielka ilość oleju.  Łyżką uformować z masy kształtne placki. Placki smażyć po 2 minuty z każdej strony, aż się ładnie zrumienią. Podawać na gorąco z sosem pomidorowym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dynia Hokkaido - przepisy, uprawa, właściwości