Jak pielęgnować rośliny domowe jesienią i zimą?
Z każdym jesiennym dniem ubywa światła słonecznego. A gdy zaczynają grzać kaloryfery, powietrze staje się zbyt suche. To nie są korzystne warunki dla domowych roślin.
O tej porze roku większość gatunków uprawianych w doniczkach zapada w stan mniej lub bardziej głębokiego spoczynku. Kwitną tylko te, które pochodzą z Półkuli Południowej, gdzie równocześnie z naszą jesienią panuje wiosna, a także rośliny specjalnie przygotowane do tego przez ogrodników. Wszystkim tym grupom musimy zapewnić przetrwanie trudnych jesienno-zimowych miesięcy bez uszczerbku na zdrowiu.
Rodzaje spoczynku zimowego
Śpią głęboko
Gatunki, które mają organy zatrzymujące wodę i składniki pokarmowe (zgrubiałe pędy - kaktusy, cebule - hipeastrum, bulwy- szczawiki lub kłącza - achimenes) zapadają na zimę w stan głębokiego spoczynku, tracą nawet liście, a czasem też korzenie. Przechowujemy je w ciemności i zupełnie bez podlewania do końca lutego. Kaktusy wymagają w tym czasie zimna (5-10 st. C), pozostałe ok. 10 st. C.
Fot. Shutterstock/Africa Studio
Drzemią
Większość najpopularniejszych gatunków, jak np. domowe pnącza, szeflery (fot. powyżej), draceny czy róże chińskie, przestaje rosnąć lub rośnie powoli. Dlatego potrzebują mniej wody i składników pokarmowych niż latem. Są za to wdzięczne za zapewnienie im nieco niższej temperatury niż w okresie wegetacji (18-20 st. C).
Fot. Shutterstock/Sarycheva Olesia
Kwitną
Spora grupa roślin, takich jak kalanchoe, azalia (powyżej), poinsecja, begonia zimowa, tworzy teraz kwiaty, chociaż w tym czasie nie rośnie. Potrzebują one dużo światła, dostatecznej ilości wody i zasilania.
Co szkodzi roślinom zimą
Niedobór światła. Zimą najkrótsze dni trwają ok. 7,5 godz. i często są pochmurne. Rośliny nie otrzymują wtedy nawet swojej minimalnej dawki światła. Żółkną, gubią liście.
Nieodpowiednia temperatura. W zbyt ciepłym mieszkaniu rośliny zaczynają tworzyć cienke i i blade przyrosty. Natomiast w zbyt zimnym podłoże w doniczkach jest wychłodzone i wrażliwe gatunki marnieją z tego powodu.
Powiew mrozu. Nagłe wychłodzenie roślin stojących podczas mrozu przy otwartym oknie powoduje plamy na liściach lub ich zamieranie.
Wysuszone powietrze. Gdy grzeją kaloryfery, wilgotność spada do ok. 40%. Tego nie znoszą gatunki pochodzące z tropików, takie jak paproć adiantum, fitonie, storczyki. Suche powietrze sprzyja też żerowaniu przędziorków.
Stosowanie nawozów z azotem. Składnik ten pobudza rośliny do wzrostu, który przy braku światła nie przebiega prawidłowo. Unikamy więc odżywek stosowanych wiosną i latem, używamy tylko określanych jako "jesienno-zimowe". Lepiej pozostawić bez przycinania. Wokół takich kęp woda zamarza wolniej, a przez rurkowate łodygi powietrze dostaje się do głębszych stref jeziorka. To ważne dla ryb.
- Więcej o:
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
5 największych błędów popełnianych przez Polaków w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?