Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wichrowe wzgórze - ogród przydomowy, różany, wypoczynkowo-grillowy oraz sad

Tekst i zdjęcia: Monika Doległo

Tak pani Monika Doległo z Chrzanowa nazwała swój ogród - ze względu na mikroklimat niełatwy i dla roślin, i dla ogrodnika.

Symetria stosowana konsekwentnie w rozwiązaniach przestrzennych wprowadza do ogrodu harmonię i ład.
Symetria stosowana konsekwentnie w rozwiązaniach przestrzennych wprowadza do ogrodu harmonię i ład.
Fot. Monika Doległo

Ogród projektuję samodzielnie metodą prób i błędów, więc powstaje już od kilku lat i nadal nie jest kompletny. Wciąż coś zmieniam, przenoszę z miejsca na miejsce, eksperymentuję z różnymi roślinami, bo nie wszystkie mogą tu rosnąć ze względu na specyfikę terenu oraz bardzo kamienisty i przepuszczalny grunt. Ogromnym plusem tego miejsca jest jednak to, że znajduje się ono z dala od miejskiego gwaru i ulic - niby w mieście, a niemal jak na wsi.

Ogród otaczają rozległe łąki, zagajniki samosiejek i hektary nawłoci, co tworzy piękne zacisze i maluje niezwykłe pejzaże.

Mili nieproszeni goście

Teren jest dość duży - obejmuje 30 arów. Kształt działki zmusił mnie do podzielenia jej na mniejsze części - ogród przydomowy, różany, wypoczynkowo-grillowy oraz sad. Oddzieliłam je od siebie łukami - bramami, tak by płynnie przechodziły jedne w drugie.

Nie mamy typowego ogrodzenia, więc dzikie zwierzęta z pobliskiego lasu: sarny, bażanty, kuropatwy czy jeże goszczą tutaj niemal codziennie - to miłe widoki pomimo szkód w postaci zjedzonych młodych pędów drzewek owocowych i pąków różanych.

Wśród zieleni postawiliśmy kilka ławeczek, jest altanka oraz wtopione w roślinność kąciki wypoczynkowe.

Piękno przez cały rok

Dominującymi roślinami w naszym ogrodzie są byliny i róże, w tym wiele odmian moich ulubionych róż angielskich, które skrzętnie kolekcjonuję. Rabaty skomponowane są tak, aby cały rok były ciekawe i ozdobne. Na wiosnę kwitną ciemierniki, tulipany, narcyzy i szafirki w wielkich grupach. Po kwitnieniu zastępują je aż do późnej jesieni ozdobne byliny: bodziszki, irysy, piwonie, szałwie omszone, lawendy, kocimiętki, liliowce,
lilie, jeżówki, floksy, przegorzany, zawilce, marcinki, rozchodniki okazałe, hortensje oraz liczne trawy - turzyce, rozplenice i miskanty. W kompozycje rabat włączam kwitnące od wiosny do jesieni krzewy i drzewa w podobnej tonacji kolorystycznej - magnolie, jaśminowce, krzewuszki, lilaki, wiśnie japońskie, kaliny, ketmie. Nadają one ogrodowi nastrojowy klimat sprzyjający wypoczynkowi. Ramy stanowią liczne żywopłoty i "ekrany" z cisów, świerki serbskie oraz tuje 'Smaragd'w pięknej, głębokiej zieleni.

W ogrodzie przydomowym posadziłam dużo formowanych bukszpanów i cisów oraz traw, które są także ozdobne zimą. Jest również kilka wysokich drzew - lip, miłorzębów, sosen, świerków i daglezji, które z czasem zapewnią więcej cienia i dadzą ukojenie w upalne dni.

Praca bez końca

Ogród różany to ogród ozdobny - tutaj znajdują się wszelkie trejaże dla róż, poidła dla ptaków i owadów, mnóstwo miododajnych roślin wabiących pszczoły, trzmiele i motyle. Dominują proste linie rabat, co ułatwia koszenie i pomaga w utrzymaniu symetrii, którą tak bardzo lubię.

W tym roku najbardziej zaangażowani jesteśmy w zagospodarowanie części wypoczynkowo-grillowej. Niedawno zmodernizowaliśmy mur z bramą prowadzącą do sadu, zbudowaliśmy domek ogrodniczy na narzędzia i donice, a w planach jest grillo-wędzarnia z dużą altaną.

Powoli porządkujemy tę część ogrodu, powstają kolejne elementy architektury, jednak ze względu na to, że wszystko wykonujemy samodzielnie, pochłania to dużo czasu, a efekty prac widoczne będą dopiero latem.

Na samym końcu ogrodu znajduje się sad - tam rośnie winorośl w kilku odmianach, aronie, agresty, borówki amerykańskie, jabłonie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie, nektaryny i czereśnie.

Moja pasja, moje życie

Ogród to moja pasja - tu spędzam każdą wolną chwilę, delektując się zapachem kwiatów, stąd czerpię energię, ładuję wewnętrzne akumulatory. Praca związana z planowaniem kolejnych zamierzeń i ich realizacja dają ogromną satysfakcję nie tylko mnie, ale i wszystkim domownikom.

Mam nadzieję, że z każdym rokiem nasz ogród będzie coraz ciekawszy i coraz bardziej dojrzały - piękny, a przy tym funkcjonalny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wichrowe wzgórze - ogród przydomowy, różany, wypoczynkowo-grillowy oraz sad