Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwa w jednym. Przytulny ogródek za domem wśród kwiatów

Tekst: Małgorzata Łączyńska, zdjęcia: Tomasz Ciesielski

Ten ogród łączy dwa różne światy - elegancką strefę reprezentacyjną z galerią miniaturowych iglaków oraz kameralny, przytulny ogródek za domem, gdzie miło wypoczywać wśród kwiatów.

Lawendy i róże posadzono bliżej tarasu, a w bogatą otulinę ogrodowego wnętrza wpisano kolorowe liściaste krzewy.
Lawendy i róże posadzono bliżej tarasu, a w bogatą otulinę ogrodowego wnętrza wpisano kolorowe liściaste krzewy.
Fot. TOMEK CIESIELSKI

Po ogrodzie oprowadza nas architekt krajobrazu Agata Kika-Wróblewska, autorka projektu. Prezentuje rozwiązanie, w którym zgodnie z życzeniem właścicieli połączyła dwa odrębne ogrodowe wątki. Na obszarze około 1000 m² urządziła przed domem ogród reprezentacyjny, natomiast z tyłu budynku - prywatny, kameralny zakątek o zupełnie odmiennym przeznaczeniu.

Sytuacja wyjściowa była dość typowa - dom ulokowany mniej więcej w centrum działki, za płotem od strony południowej duży orzech i wierzba płacząca, natomiast za ogrodzeniem na wprost domu zwykłe pole.

Od frontu bez zasłon

Wokół domu było zupełnie pusto. Trudno w to teraz uwierzyć, patrząc na zdjęcia ogrodu. Taki efekt udało się osiągnąć po kilku zaledwie latach dzięki posadzeniu sporej liczby wyrośniętych już okazów. - Dobierając różne gatunki, zbudowaliśmy odmienne w charakterze przestrzenie - mówi projektantka.

Od frontu dominuje pełen światła ogród żwirowy. Kompozycja zamyka się w parterze. Chodziło o to, by stworzyć efektowną oprawę dla domu, a równocześnie, rezygnując ze szczelnych żywopłotów i z ogrodzeń, zapewnić większe bezpieczeństwo (co było życzeniem właścicieli). Udało się zrezygnować z gęstych żywopłotów czy innych zasłon - dom stoi przy małej osiedlowej uliczce i ogród nie jest narażony na komunikacyjne zanieczyszczenia, przed którymi należałoby chronić rośliny, nie wspominając o ludziach.

W przedogródku szerokie fale jasnego żwiru poprzecinano prostymi „pęknięciami” traktów prowadzących w stronę domu i garażu. To świetne tło dla formowanych w kule i stożki bukszpanów, niewielkich sosen prowadzonych jak bonsai oraz karłowych odmian wolno rosnących iglaków, berberysów czy ostrokrzewów.
Szczególne zainteresowanie odwiedzających budzi piękny okaz sośnicy japońskiej (Sciadopitys verticillata), żywej skamieliny, która występowała na Ziemi przed 230 mln lat! Ta delikatna roślina w klimacie północno-zachodniej Polski trzyma się całkiem nieźle. Efektownie prezentuje się też jodła szlachetna "Glauca" o srebrzystoniebieskich igłach, która w okresie świątecznym przystrajana jest chmurą światełek.

Za domem przytulnie

Wąski pas murawy prowadzi w głąb ogrodu. Tę część najlepiej oglądać z perspektywy przytulonego do domu tarasu. Jego najbliższe otoczenie, podobnie jak w części frontowej, przeznaczono dla niewielkich, głównie zimozielonych roślin, wśród których dominuje wysoki stożek ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium). Ten krzew o błyszczących, ciemnozielonych kolczastych liściach i czerwonych owockach w tutejszym łagodnym klimacie także czuje się świetnie. Niestety, liście tego ostrokrzewu zasmakowały pewnemu szkodnikowi, który nocami wygryza w ich brzegach finezyjne wzorki. Problemem zajęła się firma Green Fingers, która zakładała ogród.

Lawendowo i kolorowo

Ogród za domem wypełnia dywan trawnika o amfiteatralnie obsadzonych brzegach. Najwyższe piętro stanowią wysokie iglaki: sosny czarne, świerki serbskie oraz cyprysiki. Tu również spotkamy arystokratę - cedr libański "Glauca Pendula" o długich, przewieszających się pędach z wielkimi szyszkami.

Koloru dodają kwitnące gatunki liściaste. Największą sympatią właścicielki cieszą się ozdobne japońskie wiśnie, śliwa wiśniowa "Pissardii" i efektownie kwitnąca magnolia "Susan". Nie brakuje tu także miłych dla oczu miejsc do wypoczynku. Są altana, grill i efektowna kompozycja kamienna. Całość skomponowano na bazie roślin zimozielonych, lecz na dolnym poziomie jest mnóstwo koloru. Kwitną lawendy, barwinki, tawułki i róże, a właścicielka z radością dosadza rośliny sezonowe - bratki, fuksje, pacioreczniki.

Ogród żyje, pulsuje kolorem, zmienia się wraz z porami roku, a dzięki dobrze zaprojektowanym ramom wciąż trzyma styl.

Co na żwirowe rabaty?

Urządzając ogród żwirowy, trzeba bardzo starannie wybierać gatunki i odmiany, unikać roślin szybko rosnących, skupić się na okazach karłowych i nie wymagających cięcia. Sprawdzone odmiany to: cyprysiki groszkowe "Nana" i "True Blue", kosodrzewiny "Mops", "Winter Gold" i "Benjamin", sosna czarna "Globosa", świerk pospolity "Echiniformis", świerki kłujące "Waldbrunn" i "Glauca Globosa", jałowiec pospolity "Anna Maria", jałowiec łuskowy "Blue Star", berberysy "Atropurpurea Nana", "Bagatelle", "Golden Ring" i "Kobold", tawuły japońskie "Japanese Dwarf", "Goldflame" i "Genpei" ("Shirobana").

Projekt i wykonanie Firma Green Fingers s.c.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dwa w jednym. Przytulny ogródek za domem wśród kwiatów