Barokowy ogród Het Loo. Holenderski wersal
W rankingu zabytków w Holandii Het Loo zajmuje jedno z najwyższych miejsc. Barokowy ogród i pałac znajdują się około godziny jazdy pociągiem z Amsterdamu w miejscowości Apeldoorn.
Zanim w latach 80. XX wieku powstało tu muzeum, posiadłość należała od pokoleń do holenderskich monarchów i była ich główną rezydencją. Jej historia sięga XVII wieku, kiedy Wilhelm III Orański w miejscu swojego domku myśliwskiego wzniósł barokowy pałac. Jego architektura jest typowym przykładem baroku holenderskiego.
Pałac otacza imponujący ogród zaprojektowany przez Francuza Daniela Marota na wzór ogrodów wersalskich, ale w nieco mniejszej skali. Holenderska siedziba królewska robi wrażenie szykowną elegancją oraz niezwykłą dbałością o ogrodową zieleń. Posiadłość Het Loo składa się z kilku części. Najbardziej reprezentacyjny jest Ogród Dolny z kunsztownymi parterami roślinnymi i fontannami. Pośrodku stoi biało-złota figura Wenus, a po bokach niebieskie kule, z których tryska woda. Ogród Górny znajduje się wzdłuż głównej osi kompozycyjnej. Tu też najważniejszym elementem jest imponująca fontanna. Perspektywę zamyka neoklasycystyczna kolumnada. W końcu XVII wieku powstały też blisko pałacu prywatne ogrody króla i królowej. Posiadłość nie przetrwała długo w barokowej postaci. W 1806 roku na tronie Holandii zasiadł Ludwik Napoleon, który wiele tu zmienił, m.in. urządził ogród krajobrazowy w stylu angielskim. Potem Het Loo powróciło do dynastii orańskiej, ale dawny wygląd przywrócono jej dopiero pod koniec ubiegłego stulecia.
Posiadłość Het Loo w Apeldoorn jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. Bilet normalny kosztuje 14,5 euro, ulgowy - 5 euro. Więcej informacji na stronie: www.paleishetloo.nl.
- Więcej o:
Wizyta w ogrodzie: Ogród z wierzbami i kaczeńcami
Wizyta w ogrodzie: Zielone atelier Joanny Brzostowskiej
Wizyta w ogrodzie: Ogród dla całej rodziny
Wizyta w ogrodzie: ogród pełen przestrzeni
Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!
Magiczny ogród w Janowcu dla dzieci i dorosłych