Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gumowe opony. Jak wykorzystać opony w ogrodzie

Aldona Zakrzewska

Opony, które lata świetności mają już za sobą, z powodzeniem mogą trafić do ogrodu, by rozpocząć nowe życie w innej postaci.

Ozdoby z opon do ogrodu

Z pewnością każdy właściciel samochodu choć raz w życiu zadawał sobie pytanie: co zrobić z zużytą oponą? Zajmuje ona przecież sporo miejsca, nie jest zbyt efektowna, a przy tym – jest bardzo trwała. Porzucona ot tak, w ogrodzie, będzie go więc szpecić. Można ją oczywiście wyrzucić – guma jest potem przetwarzana przez specjalistyczne firmy. Warto jednak spojrzeć na oponę inaczej i znaleźć pomysł na jej alternatywne wykorzystanie. Zwłaszcza że na świecie coraz bardziej popularne są tzw. „ogrody oponowe” (Tyre Garden), pełne opon zastosowanych w nowej roli.

Jednorazówki w ogrodzie. Meble i doniczki z recyklingu

Donica z opony

Łatwo ją zrobić z każdej opony o szerokości min. 10 cm, np. do samochodu, traktora (rowerowe są zbyt wąskie). Można ją oczywiście pomalować na wybrany kolor, ozdobić dekoracyjnym wzorem, a potem wsypać ziemię i posadzić kwiaty. A gdy kilka opon ułożymy jedną na drugiej, zyskamy nietypowy kwietnik. Mniejszą, a więc lżejszą oponę można powiesić na ścianie, wypełnić jej dolną część ziemią i posadzić w niej rośliny, najlepiej o zwieszających się pędach.

12 płotów do ogrodu, które łatwo zrobisz samemu

Stolik i pufa z opony

Gdy położymy oponę jedną na drugiej i przykryjemy je drewnianym lub szklanym blatem, powstanie niebanalny stolik. A napełnione ziemią, obsiane trawą i wyposażone w mocne nóżki lub kółka przeistoczą się w oryginalne taborety. Na uwagę zasługują też pufy z opon oplecionych sznurkiem sizalowym (przyklejanym do gumy specjalnym klejem), pokrytym lakierem. Z opon można również zrobić fotel czy ławkę. Takie meble są całkiem wygodne, ale ze względu na zapach nadają się tylko do użytku na zewnątrz.

Zabawki dla dzieci z opon

Zużyte opony mogą też służyć dzieciom do zabawy – łatwo z nich zrobić tunel, huśtawkę czy rodzaj trampoliny.
Takie przyrządy gimnastyczne są bezpieczne, zderzenie z miękką gumą nie grozi bowiem poważną kontuzją. Najpopularniejsza jest oponowa huśtawka. Aby ją wykonać, trzeba wywiercić w oponie kilka dziur, którymi będzie spływać woda – umożliwi to zabawę nawet po ulewie. Następnie wieszamy na gałęzi (o średnicy min. 30 cm) linę (dobrej jakości) i zabezpieczamy tzw. płaskim węzłem. Drugi koniec przywiązujemy do opony i zabezpieczamy tym samym węzłem.

Płotki i umocnienia z opon

Ustawione rzędem opony mogą służyć za płotek odgradzający różne części ogrodu, ale sprawdzą się też jako obrzeże trawnika, rabaty czy żwirowej ścieżki. Posłużą również do umocnienia skarpy – i wywiążą się z tego zadania nie gorzej niż betonowe czy drewniane palisadki. Jeśli wcześniej pomalujemy je na odpowiedni kolor, uzyskamy ciekawy efekt. Na pewno nie trzeba się martwić o wytrzymałość takich konstrukcji – gumowe elementy przetrwają wieki.

Ogrodowe ozdoby z opon

Opony coraz częściej bywają tworzywem ogrodowych artystów. I chociaż trudno nazwać taką działalność sztuką przez duże S, warto znaleźć miejsce na ekspozycję takich niecodziennych eksponatów – choćby na placu zabaw. Gumowy zwierzyniec, niezwykły zegar czy kwietnik w filiżance z opon mogą pobudzić wyobraźnię dzieci i zainspirować do nowej zabawy.

Drugie życie przedmiotów w ogrodzie

    Więcej o:

Skomentuj:

Gumowe opony. Jak wykorzystać opony w ogrodzie