Rabata piękna przez cały rok
Aby kompozycje zbudowane z roślin iglastych nie stały się nudne, do towarzystwa jałowcom i świerkom trzeba dodać bukiety kolorowych bylin.
Słoneczną rabatę, podobną do tej na naszym zdjęciu można założyć nawet w niewielkim ogrodzie. To kompozycja, która od wiosny do jesieni raduje oczy kolorami kwitnących bylin, a zimą zielenią iglastych krzewów. Widzimy tu karłowy świerk czarny (Picea mariana) 'Nana', o eleganckim, płasko kulistym pokroju, który po latach ma zaledwie pół metra wzrostu i zimozieloną rzekę, utworzoną z płożących jałowców. Są to błękitne, niskie (ok. 30 cm) jałowce łuskowe (Juniperus squamata) 'Blue carpet' i zielone jałowce sabińskie (Juniperus sabina) 'Tamariscifolia'. (Uwaga: ich zasięg trzeba ograniczać cięciem).A co zdobi brzegi owej „rzeki”. Mamy rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) w kilku odmianach. Wzrok przykuwa ich potężna kępa, o ciemnych, wiśniowych liściach i czerwonych kwiatach. To odmiana 'Fire cracker'. Obok, oryginalny 'Frosty Morn' z białymi baldachami kwiatów, o liściach zielonych z białą obwódką. W głębi, jest jeszcze inny, z jasnoróżowymi kwiatami. Stawiam na 'Brillant'. Czerwieniom rozchodników wtóruje dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) w odmianie 'Atropurpurea', o ciemnych liściach, kwitnąca wiosną na niebiesko. Są tu jeszcze szałwie omszone (Salvia nemorosa) 'Mainacht', także bordowolistna, kępa białych złocieni (Leucanthemum) i wielobarwne bratki. Gatunków niewiele, więc pomysł efektowny i prosty. Jeśli wybierzemy inne odmiany opisanych gatunków, rabata będzie się mienić innymi kolorami.
Co rośnie na rabacie
1 rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 'Fire cracker'
2 rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 'Frosty Morn'
3 rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 'Brillant'
4 dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) 'Atropurpurea'
5 szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Mainacht'
6 złocień (Leucanthemum)
7 płomyk kanadyjski (Phlox divaricata)
8 bratek (Viola tricolor)
A świerk czarny (Picea mariana) 'Nana', B jałowiec płożący (Juniperus squamata) 'Blue carpet', C jałowiec sabiński (Juniperus sabina) 'Tamariscifolia'
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika