Lazurowanie drewna
Tegoroczna pogoda zaskoczyła chyba wszystkich. Skutki kapryśnej pogody wystawiły na ciężką próbę nie tylko nasze samopoczucie, ale i przydomowe drewno, któremu należy się dziś szczególna ochrona. Czy można je zabezpieczyć, a jednocześnie dodać mu estetycznej świeżości? Można! Wystarczy wysokiej jakości lazura i odrobina manualnego zacięcia.
Lazurowanie drewna - kiedy?
Z uszkodzeniami drewna, podobnie jak z przeziębieniem – lepiej zapobiegać niż leczyć. W obu przypadkach częściową winę za stan rzeczy ponoszą znaczące wahania temperatury, nieustępliwy deszcz oraz mroźny wiatr. Ale to nie wszystko – ten naturalny surowiec musi dodatkowo radzić sobie z intensywnym działaniem promieni słonecznych, a nawet nieproszonymi gośćmi – szkodnikami, pleśnią i mikroorganizmami. W wyniku działania powyższych czynników, materiał na przemian kurczy się i rozszerza, pokrywa się licznymi drobnymi pęknięciami, wysycha, płowieje, pęcznieje i nienaturalnie żółknie, a w efekcie, niestety wpływa negatywnie na estetykę pieczołowicie aranżowanego tarasu, ogrodu czy strefy wokół domu. W jaki sposób zabezpieczyć więc drewno wystawione na szwank? Jeśli zależy nam na ochronie elementów małej architektury, zachowaniu naturalnego charakteru materiału, a jednocześnie dopasowaniu go do nowoczesnej bryły domu, warto postawić na sprawdzoną lazurę, która zyskuje wśród inwestorów coraz większą popularność.
Drewno w ogrodzie. Dekoracje z pni - drugie życie drzewa
Preparaty do lazurowania drewna
- Ochrona i dekoracja: Lazury to nowoczesne środki, którymi nie tylko udekorujemy, ale i w pełni zabezpieczymy wrażliwy materiał. - Lazura ochronna Współczesna Polski Klimat zawiera multi filtry UV zapewniające pełną ochronę przed wysychaniem i szarzeniem drewna spowodowanym intensywną ekspozycją na promienie słoneczne – zwłaszcza latem. Tworzona przez nią powłoka jest wodoodporna, dlatego krople deszczu nie wnikają w głąb drewna, lecz spływają po jego powierzchni. Dodatkowo, produkt jest w pełni mrozoodporny - nie pęka oraz nie łuszczy się, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Elastyczne warstwy osłonowe tworzone przez lazurę pracują wraz ze zmianami objętościowymi wynikającymi z wahań temperatury, pozwalają drewnu oddychać, dzięki czemu chronią surowiec przez cały rok.
- Drewno w domowym spa: Renowacja drewna z użyciem lazur jest niezwykle prosta, a efekt zaskoczy niejednego miłośnika natury.
Lazurowanie drewna krok po kroku
Lazurowanie drewna – przygotowanie podłoża
Zanim przystąpimy do aplikacji wybranej lazury, pamiętajmy, że drewno musi być czyste, suche i o odpowiedniej wilgotności. Surowe drewno należy przeszlifować papierem ściernym, odpylić oraz zabezpieczyć Impregnatem do drewna konstrukcyjnego V33. Z drewna wcześniej pokrytego lazurą usuwamy złuszczającą się warstwę, powierzchnię szlifujemy i odkurzamy, zaś w przypadku pracy z gatunkami egzotycznymi oraz twardymi powinniśmy skorzystać z odpowiedniego podkładu.
Lazurowanie drewna - aplikacja
Przed użyciem oraz w trakcie malowania Lazurę współczesną Polski klimat V33 należy dokładnie wymieszać. W przypadku aplikacji pędzlem, nakładamy minimum dwie warstwy, zaś korzystając z pistoletu natryskowego – trzy. Pracując z powierzchniami szczególnie newralgicznymi, takimi jak na przykład drewniane elewacje czy okiennice wychodzące na południe lub zachód, warto nałożyć dodatkową warstwę lazury.
Lazury do drewna - zalety
Lazurom zarzuca się czasami, że choć skutecznie chronią drewno, to jednocześnie nie korespondują najlepiej z najnowszymi trendami w architekturze. Nic bardziej mylnego! - Lazura współczesna Polski klimat V33 przywróci drewnu dawny blask i zachowa jego piękno nawet do 9 lat. Aż 9 modnych kolorów: odymiony świerk, czerwony cedr, ciemną miedź, pozłacaną sosnę, biały cedr, odymiony dąb, srebrnoszary, srebrny cedr oraz grafitowy dąb utrwalą piękno tego naturalnego surowca i podkreślą jego usłojenie, a nieprzemakalna powłoka zagwarantuje trwały i niezawodny efekt dekoracyjny – podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.
Drewno to niezwykle wszechstronny materiał, który kryje w sobie wiele uroku. Aby pokazał pełnię swoich możliwości, otoczmy go odpowiednią opieką. Dzięki temu zyskamy pewność, że aranżacja strefy wokół domu będzie każdego roku rozkwitać na nowo!
- Więcej o:
Pomysł na drewutnię
Meble: dla ochrony i ozdoby drewna
Ekspresowa kosmetyka drewna w ogrodzie
Kiedy i jak suszyć kwiaty?
Doskonała nieperfekcja w dekoracji z pelargoniami
Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]
Jak zrobić karmnik?
Jakie rośliny sprawdzą się w dekoracjach ogrodowych