Cytryna. Uprawa i pielęgnacja
Czy zimą można czuć się jak pod niebem Italii? Oczywiście, że tak. Nawet przez cały rok. Wystarczy, że w donicach złocą się owoce cytryn i pachną ich kwiaty.







Cytryna pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest niedużym (do 5 m) drzewkiem, atrakcyjnym ze względu na wiecznie zielone liście i kwiaty o upajającej woni i oczywiście pełne soku złociste owoce. Roślina nie jest jednak odporna na mrozy, więc w rejonach o zimnym klimacie od wieków uprawiano ją w pojemnikach. Od wiosny do jesieni okazy o mocno przycinanych koronach zdobiły dziedzińce i ogrody, a zimowały w oranżeriach. Nie trzeba jednak być posiadaczem szklarni, żeby zbierać własne cytryny – na zimowe lokum dla drzewek nadaje się np. jasny, chłodny korytarz lub weranda.
Chętnie kwitnie iowocuje
Kiedy dojrzewają cytryny? Przez.. cały rok! Poza tym dojrzałe, złociste owoce długo utrzymują się na gałęziach. O dziwo, jednocześnie obok nich rozkwitają kwiaty.
Jeśli jest za zimno, za ciemno albo za sucho, roślina traci liście, kwiaty oraz zawiązki owoców i przechodzi w stan spoczynku. Kiedy jednak warunki się poprawiają, od razu znowu rozpoczyna kwitnienie.
W naszym klimacie zwykle najwięcej pąków kwiatowych pojawia się na gałęziach wiosną. Jeśli są zbyt liczne, opadają i pozostaje tylko tyle zawiązków, ile roślina zdoła wyżywić. W gorącym klimacie owoce dojrzewają po trzech miesiącach, a na okazach w mieszkaniu – dopiero po roku.
Plantacja na tarasie lub parapecie
Żeby dochować się plonów, cytrynę trzeba odpowiednio dokarmiać (np. nawozem do roślin kwitnących) i dbać, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Ważny też jest jej odczyn – powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5), bo tylko wtedy korzenie mogą przyswajać wszystkie potrzebne im związki pokarmowe.
Cytryny wiążą owoce zapylone własnym pyłkiem, ale ponieważ w domu nie ma wiatru ani owadów, warto go przenosić na słupki np. pędzelkiem. No i jeśli chcemy mieć szybko kwiaty, nie ścinajmy wierzchołków pędów, bo to opóźnia zawiązywanie się pąków.
Drzewko można uzyskać z pestki. Wyjętą z dojrzałego owocu od razu posadźmy w wilgotnej, torfowo-piaszczystej ziemi. W temperaturze około 23°C kiełek powinien ukazać się po 3-4 tygodniach. Roślina zakwitnie i wyda owoce po 5-7 latach.
- Więcej o:
- cytrusy
- uprawa cytryn
Zdrowie z natury: owoce pełne witamin
Cytrusy z doniczki. Jak uprawiać cytrusy w domu?
Z cytrusami na szkodniki [Porada eksperta]
Cytryna. Uprawa i pielęgnacja
Drzewko cytrusowe, awokado, palma daktylowa. Mogą wyrosnąć z pestki
Cytrusy w doniczce
Jodła [Przegląd odmian]
Kalla (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?