Cytryna. Uprawa i pielęgnacja

dr Magdalena Narkiewicz, biolog

Czy zimą można czuć się jak pod niebem Italii? Oczywiście, że tak. Nawet przez cały rok. Wystarczy, że w donicach złocą się owoce cytryn i pachną ich kwiaty.

WIOSNA: Coraz dłuższe dni sprawiają, że na gałązkach pojawiają się nowe liście, a wraz z nimi białe słodko pachnące kwiaty (ok. 3 cm średnicy).
WIOSNA: Coraz dłuższe dni sprawiają, że na gałązkach pojawiają się nowe liście, a wraz z nimi białe słodko pachnące kwiaty (ok. 3 cm średnicy).
Fot. Mak Media Agency

Cytryna pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest niedużym (do 5 m) drzewkiem, atrakcyjnym ze względu na wiecznie zielone liście i kwiaty o upajającej woni i oczywiście pełne soku złociste owoce. Roślina nie jest jednak odporna na mrozy, więc w rejonach o zimnym klimacie od wieków uprawiano ją w pojemnikach. Od wiosny do jesieni okazy o mocno przycinanych koronach zdobiły dziedzińce i ogrody, a zimowały w oranżeriach. Nie trzeba jednak być posiadaczem szklarni, żeby zbierać własne cytryny – na zimowe lokum dla drzewek nadaje się np. jasny, chłodny korytarz lub weranda.

Chętnie kwitnie iowocuje

Kiedy dojrzewają cytryny? Przez.. cały rok! Poza tym dojrzałe, złociste owoce długo utrzymują się na gałęziach. O dziwo, jednocześnie obok nich rozkwitają kwiaty.
Jeśli jest za zimno, za ciemno albo za sucho, roślina traci liście, kwiaty oraz zawiązki owoców i przechodzi w stan spoczynku. Kiedy jednak warunki się poprawiają, od razu znowu rozpoczyna kwitnienie.
W naszym klimacie zwykle najwięcej pąków kwiatowych pojawia się na gałęziach wiosną. Jeśli są zbyt liczne, opadają i pozostaje tylko tyle zawiązków, ile roślina zdoła wyżywić. W gorącym klimacie owoce dojrzewają po trzech miesiącach, a na okazach w mieszkaniu – dopiero po roku.

Plantacja na tarasie lub parapecie

Żeby dochować się plonów, cytrynę trzeba odpowiednio dokarmiać (np. nawozem do roślin kwitnących) i dbać, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Ważny też jest jej odczyn – powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5), bo tylko wtedy korzenie mogą przyswajać wszystkie potrzebne im związki pokarmowe.
Cytryny wiążą owoce zapylone własnym pyłkiem, ale ponieważ w domu nie ma wiatru ani owadów, warto go przenosić na słupki np. pędzelkiem. No i jeśli chcemy mieć szybko kwiaty, nie ścinajmy wierzchołków pędów, bo to opóźnia zawiązywanie się pąków.

Drzewko można uzyskać z pestki. Wyjętą z dojrzałego owocu od razu posadźmy w wilgotnej, torfowo-piaszczystej ziemi. W temperaturze około 23°C kiełek powinien ukazać się po 3-4 tygodniach. Roślina zakwitnie i wyda owoce po 5-7 latach.

Skomentuj:

Cytryna. Uprawa i pielęgnacja