Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić

Redakcja Pressland, Katarzyna Jodłowska

Kleszcze od lat są zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszych zwierząt. Już wczesną wiosną można odnotować pierwsze ugryzienia. Kleszcze mągą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Jeśli bardzo lubimy spacery boso po trawie, wybierajmy godziny popołudniowe, kiedy kleszcze są najmniej aktywne.
Jeśli bardzo lubimy spacery boso po trawie, wybierajmy godziny popołudniowe, kiedy kleszcze są najmniej aktywne.
Fot. Shutterstock

Kleszcze jak wyglądają?

To niewielkie pajęczaki (3-4mm) będące zewnętrznymi pasożytami kręgowców (w tym człowieka). Samce są mniejsze (2,5 mm) od samic. Kleszcz posiada cztery pary odnóży oraz szczękoczułki, dzięki, którym łatwo utrzymuje się na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. Swojego żywiciela wyszukują dzięki niezwykle czułym zmysłom reagującym - na ciepło, drganie, feromony, ruch powietrza i zapach potu. W Polsce żyje 19 różnych gatunków.

Owady atakują! Kleszcze

Kiedy pojawiają się kleszcze

Już w marcu. Kleszcze budzą się  gdy temperatury w ciągu doby przekracza 5-7°C i jest wilgotno. Są wtedy głodne i zaczynają szukać pierwszych żywicieli. Jeśli nie ma wahań temperatur to ich aktywność trwa nieprzerwanie aż do października.

Kleszcze w skórze

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Czy kleszcze są naprawdę niebezpieczne? Jak się przed nimi chronić i czy warto się szczepić

Kleszcze mity

Wokół kleszczy na przestrzeni lat powstało wiele historii. Postaramy się kilka wyjaśnić:

 • Najczęściej można spotkać je w trawie, niskich krzewach po spodniej stronie liścia.
 • Nie wspinają się powyżej 1 m w górę
 • Nie lubią upałów, wolą cień
 • Atakuje rano i wieczorem - rzadziej w południe
 • Po wyczuciu żywiciela spada na niego. W przypadku człowieka często są to buty. Potem wspina się w miejsca gdzie skóra jest cień sza i bardziej ukrwiona
 • Ukłucie nie jest jest odczuwalne. W ślinie kleszczy znajduje się środek znieczulający

Kleszcze objawy ukąszenia

Od wiosny do jesieni po każdej wizycie w parku czy lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Nawet jeśli nie zauważymy przyczepionego do skóry kleszcza to jasnym objawem będzie pojawiający się po ugryzieniu rumień o średnicy 2-3 cm utrzymujący się przez parę dni. Jeśli zaczerwienie powiększa się tworząc kształt pierścienia to znak że ugryzł nas kleszcz chory na boreliozę. Natychmiast należy się udać do lekarza. 

Komary, kleszcze, meszki, gzy. Skuteczne sposoby na walkę z insektami

Kleszcze choroba borelioza

Borelioza  może rozwijać się w stadium utajonym nawet przez kilka lat po ugryzieniu kleszcza. Wtedy jej przebieg może być bardzo niebezpieczny dla ludzkiego życia. Ryzyko powikłań jest dużo mniejsze przy wczesnym wykryciu jej. Szybkie wprowadzenie leczenia sprawia, że pacjent dużo łagodniej ja przechodzi.

Kleszcze zdjęcia

Wiedząc jak wygląda kleszcz, warto również sprawdzać swoje rzeczy po powrocie do domu. To pasożyt bardzo wytrzymały i odporny. Potrafi przeżyć pranie ubrań i ich suszenie.

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza nią
Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza nią
fot. pixabay.com | CC0
Kleszcz
Kleszcz
fot. 123rf

Kleszcze u psa

Ze względu na wyższą temperaturę ciała kleszcze wolą atakować zwierzęta: psy i koty. One same nie są w stanie się przed nimi obronić dlatego ważne jest byśmy stosowali ochronę: 

 • profilaktyka w postaci obroży, tabletek lub odstraszaczy ultradźwiękowych.
 • po każdym spacerze oglądamy naszego zwierzaka w poszukiwaniu kleszczy
 • kleszcza szybko wykręcamy za pomocą pęsety.
 • po wyciągnięciu kleszczy bacznie obserwujemy jego zachowanie i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości udajemy się do weterynarza.

Kleszcze u psa i u kota - jakie choroby

Najgroźniejsze choroby odkleszczowe to:

 • Babeszjoza dla psa i kota jest bardzo groźna. Objawy pojawiają się do 3 tygodni od ukąszenia i należą do nich: gorączkę, senność i wymioty. Choroba nie leczona w kilka dni może zakończyć się śmiercią pupila.
 • Erlichioza u zwierząt pojawia się znacznie częściej niż u ludzi. Objawy utrzymują się do 3 tygodni: apatia i osłabienie, gorączka, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych,utrata wagi, wymioty  krwawienie z nosa.
 • Anaplazmoza u większości zwierzaków przebiega bezobjawowo. Nie jest to choroba śmiertelna. Objawy: osłabienie z gorączką i brakiem apetytu, powiększenie węzłów chłonnych.

Jeżeli tylko dostrzeżecie że Wasze zwierzaki po ugryzieniu przez kleszcza zachowują się inaczej natychmiast skonsultujecie to z lekarzem.

  Więcej o:

Skomentuj:

Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić