Mirabelka drzewo łatwe w uprawie - najlepsze odmiany
Skromna mirabelka wiosną zamienia się w wonną chmurkę, a latem hojnie obdarza słodkimi śliwkami. Poznajcie jej upodobania uprawowe.
![wiosna: Tuż przed rozwojem liści mirabelki tworzą małe (o średnicy ok. 1,5 cm) kwiaty, ku uciesze licznie zlatujących się do nich owadów. lato: Już można poznać, jaki będzie urodzaj. Zawiązane owoce początkowo są niewielkie, ciemnozielone i mało widoczne na drzewach. Ale rosną zdrowo. jesień: Dojrzałe śliweczki krótko wiszą na gałęziach. U wczesnych odmian spadają już w lipcu, u późnych we wrześniu, a nawet w październiku. zima: Gdy drzewko straci liście, widać, że niektóre gałązki zakończone są ostrymi cierniami. Jest ich jednak mniej niż u śliwy ałyczy i lubaszki. dp]<nYvMYzwU^e)_i]mu:?u:A>g;Q`4C](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/6s/19801120-wiosna-tuz-przed-rozwojem-lisci-mirabelki-tworza.jpeg)

Śliwa mirabelka
Gdy tylko temperatura się nieco podniesie, wiele drzew obsypuje się drobnymi białymi kwiatami. Jednym z nich jest mirabelka - podgatunek śliwy domowej (Prunus domestica subsp. syriaca). Jednak drzewko to najbardziej zwraca na siebie uwagę
latem, gdy dojrzewają jego owoce.
Mirabelka - odmiany
Na drzewkach rosnących w słońcu, na średnio żyznej, niezbyt suchej glebie rodzi się tyle owoców, że przez 3-4 tygodnie spadają jak deszcz.
- Najbardziej ceniona jest dojrzewająca w sierpniu stara odmiana francuska "Mirabelka z Nancy". Jest samopylna. Jej żółte owoce mają lekki rumieniec i słodki aromatyczny miąższ, który łatwo oddziela się od pestki. Wbrew opinii o słabej mrozoodporności nasze zimy jej nie szkodzą.
- Natomiast dojrzewająca już pod koniec lipca, pochodząca z Austrii "Mirabelka Flotowa" jest obcopylna (wymaga zapylenia pyłkiem innej śliwy), a jej żółte, purpurowo nakrapiane owoce są nieco mniej smaczne. Na zachodzie Europy uprawia się także inne odmiany mirabelek.
Mirabelka - uprawa
- cięcie - drzewa mirabelki zwykle pozostawia się same sobie albo przycina, tworząc szerokie żywopłoty.
- choroby - czasem może osłabiać je wywoływana przez wirusy szarka, czyli ospowatość śliwy, rzadko zaś inne choroby i szkodniki.
- sadzonki- odmiany mirabelek trudno kupić w szkółkach, ale można rozmnażać je za pomocą tworzących się na korzeniach odrostów.
- rozmnażanie - wystarczy metr od pnia wykopać rowek i wypełnić go pulchną ziemią. Po sezonie pojawią się tam młode pędy. Natomiast drzewka uzyskane z nasion zwykle mają drobne kwaśne owoce.
Mirabelka - owoce
Opadłe śliwki trzeba szybko sprzątać, bo na ziemi łatwo się psują i wabią osy. Ze względu na obfitość plonów trudno je od razu zjeść na surowo, jednak są doskonałe na konfitury, dżemy, kompoty i nalewki.
Mirabelka - konfitury
Na złociste konfitury owoce mirabelki najpierw musimy wydrylować. Miąższ zagęszczamy, podgrzewając w garnku o grubym dnie. Na koniec dodajemy sporo cukru (do smaku) i ewentualnie koniak (1-2 łyżki na 1 kg masy). Zamykamy na gorąco w słoikach.
Mirabelki i spółka
- Drobne owoce rodzi też śliwa lubaszka, inaczej damaszka (P. domestica subsp. insititia) - są zazwyczaj fioletowe, z ciemnym sokiem i z miąższem przyrośniętym do pestki.
- Podobne owoce ma ałycza, czyli śliwa wiśniowa (P. ceracifera) - od żółtych po ciemnofioletowe. (Nazewnictwo obu tych gatunków śliw nie jest w pełni uzgodnione).
- Więcej o:
Ałycza (mirabelka) - śliwa wiśniowa (Prunus domestica)
Żywopłoty nie tylko z tui
Jak posadzić rzeżuchę w domu na Wielkanoc?
Warzywnik – mały domek dla naszych warzyw
Jak założyć warzywnik - terminy wysiewu
Kalendarz prac w warzywniku
Ziemia do warzyw - jak przygotować ogród na wiosnę?
Grusza polna (Pyrus pyraster). Uprawa dzikiej gruszy i ulęgałki