Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ciekawe odmiany rojników(Sempervivum). Skalne róże

Magdalena Narkiewicz

Ładnym, regularnym rozetom liści zawdzięcza miano skalnej róży. Prezentuje rozmaitość odcieni i "kwitnie" cały rok.

lato: Gwiazdki różowych, purpurowych i fioletowych kwiatków mają do kilkunastu płatków. Ozdobione są też pękiem pręcików. Osiągają średnicę 1 cm.
lato: Gwiazdki różowych, purpurowych i fioletowych kwiatków mają do kilkunastu płatków. Ozdobione są też pękiem pręcików. Osiągają średnicę 1 cm.
Fot.: dinkaspell shutterstock

Rozety rojników (Sempervivum) zadziwiają regularnym kształtem. U dzikich gatunków osiągają szerokość 5 cm i podobną wysokość, u odmian hodowlanych są dwa razy większe. Ich kępki przypominają bukieciki kwiatów, a że są zimozielone, cały rok nie tracą urody. Ponieważ lubią rosnąć między kamieniami i wystawiać się do słońca, w ogrodach dobrym dla nich lokum są skalniaki, obrzeża żwirowych rabat, murki i daszki, a na balkonie - misy i donice.

Jak kwoczka z kurczętami

Pojedyncza rozeta szybko przemienia się w poduchę małych różyczek. Wiosną tworzy kilka promieniście rozchodzących się krótkich rozłogów zakończonych zawiązkami nowych roślin. Latem otoczona jest już wianuszkiem potomstwa - stąd jej angielska nazwa hen and chicks (kura z kurczętami).
Natomiast z najstarszych dużych rozet wyrasta gruby pęd z licznymi różowymi lub purpurowymi kwiatkami zebranymi w kwiatostan o średnicy do 12 cm. Wznosi się on też na podobną wysokość. Rośliny po wydaniu nasion zamierają. Rozrośnięte 3-4-letnie kępy trzeba odmładzać, bo po zaschnięciu najstarszych rozet "łysieją" od środka.

Wykarmione słońcem, napojone rosą

Rojniki do życia potrzebują przede wszystkim dużo słońca, ale dla ich zdrowia i dobrej kondycji ważne jest też suche piaszczysto-gliniaste podłoże z dobrym drenażem. Świetnie radzą sobie same, z reguły nie wymagają podlewania, zasilania ani okrywania przed mrozem. Jedynie gdy chcemy, by młode rozety szybciej rosły, można wiosną dokarmiać je słabym nawozem wieloskładnikowym lub podsypać kompostem. Natomiast posadzone na typowej ogrodowej ziemi rojniki są przekarmione, nadmiernie "opite", często chorują i giną.

Odcienie i wzory "płatków" skalnej róży

Rozmaitość ogrodowych rojników jest spora dzięki odmianom mieszańcowym. Różnią się one wielkością i ubarwieniem rozet, odcieniami kwiatów. Niektóre mają srebrzyste włoski, inne - gładkie woskowane liście. Ładnie wyglądają zwłaszcza w kilkuodmianowej grupie.

Jako ozdoba skalniaków często wybierane są rojniki:

pajęczynowaty (S. arachnoideum) o małych liściach, oplecionych srebrzystymi włoskami, oraz murowy (S. tectorum) o większych, gładkich. Ten drugi jest
rośliną leczniczą - działa bakteriobójczo i znakomicie ułatwia gojenie się ran.

Skomentuj:

Ciekawe odmiany rojników(Sempervivum). Skalne róże