Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis). Uprawa i pielęgnacja

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Serduszka okazała to roślina wyglądająca jak ogromny bukiet serc. Niezwykle delikatna, boi się silnego słońca. Ale długo się nie starzeje. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat!

OGROD ROSLINY CIENIOLUBNE - SERDUSZKA OKAZALA KWIATY FOT. BARBARA PIOTROWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - 8 2007 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - CZASOPISMA
Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)
Fot. Barbara Piotrowska

Serduszka okazała

Z ukwieceniem cienistych wilgotnych zakątków zwykle są spore problemy. Tymczasem właśnie takie miejsca upodobała sobie bardzo dekoracyjna roślina – serduszka okazała (Dicentra spectabilis). Wczesną wiosną tworzy piękne niebieskawozielone liście podobne do liści paproci, zaś w maju i czerwcu – łodygi obwieszone kwiatami w kształcie serduszek z łezką. Zwykle są one różowe, a wypływające z nich „łezki” mają białe akcenty.

Serduszka - piękna i cieniolubna

Serduszka okazała - odmiany

 • Odmiana ‘Alba’ kwitnie na biało,
 • Odmiana ‘Valentine’ na czerwono, 
 • Odmiana  ‘Gold Heart’ oprócz różowych kwiatów ma też złociste liście.

Serduszka okazała - kwitnienie

Wiosną można zastosować nawóz organiczny bogaty w fosfor i potas, aby zachęcić roślinę do bardziej obfitego kwitnięcia. Kwitnące kępy mogą mieć blisko metrową wysokość. Ładniej wyglądają, rosnąc pojedynczo niż w grupie.
Serduszka okazała urodę zachowuje do końca wiosny, a latem żółknie i zasycha. Liści i pędów, dopóki są choć nieco zielone, nie należy ścinać, bo odżywiają tworzące się przy ziemi pąki, z których roślina odnowi się w następnym sezonie.

Serduszka

Jak więc sprawić, by usychające liście serduszki nie szpeciły ogrodu?

Jest na to dosyć prosty sposób. Serduszkę posadźmy pośród późno zaczynających wegetację bylin o bujnym ulistnieniu, np. funkii, świecznic i zawilców japońskich. Wiosną nie będą jej zabierać miejsca, a latem ją zasłonią. Gdy martwe liście już usuniemy, zaznaczmy, gdzie są korzenie rośliny, by ich przypadkowo nie uszkodzić.
Oryginalną urodą wyróżniają się też inne gatunki tworzące kępy, np.

 • serduszka piękna (D. formosa),
 • wspaniała (D. eximia) i 
 • osobliwa (D. peregrina) oraz
 • oplatająca długimi pędami podpory serduszka pnąca (D. scandens).

Serduszka  okazała- sadzenie

Serduszki to bardzo ciekawe byliny - można je kupić w kilku odmiennych formach - jako, niskie roślinki, pnącza a nawet okazałe krzewy. Na uwagę zasługują bardzo oryginalne kwiaty. Młode egzemplarze do wzrostu potrzebują gleby o odczynie obojętnym, jak już nieco wyrosną i dobrze się ukorzenią można ją nieco zakwasić. Młode rośliny trzeba zabezpieczyć na zimę. Podłoże powinno być przepuszczalne i lekko wilgotne.

Zanim zabierzemy się do sadzenia należy przygotować najpierw miejsce pod nie - przekopać porządnie ziemię i zmieszać ją z kompostem by poprawić strukturę i dostarczyć składników odżywczych. Bryłę korzeniową przed posadzeniem warto nawodnić czyli wstawić na parę godzin do wiadra. Potem wkładamy korzeń rośliny do uprzednio wykopanego dołka i obsypujemy ziemią oraz obficie podlewamy.

Serduszka okazała - rozstawa

Serduszki sadzimy na wiosnę w ostępach 50 cm na głębokości 4 cm pod linią ziemi. 

Serduszka okazała - rozmnażanie

Jeśli przyjdzie nam ochota na przesadzenie jej lub rozmnożenie - nie bójmy się gdyż ona dobrze znosi tego rodzaju zabiegi. Podział bryły potrafi zadziałać czasem zwiększając kwitnienie. Podstawowe sposoby rozmnażania serduszki są trzy: nasiona, dzielenie bryły i sadzonkowanie pędów bocznych.

 • Wysiew z nasion- nie jest ten sposób specjalnie popularny, ale nie przysparza ogrodnikom żadnych trudności. Nasiona wysiewa się do rozsadnika jesienią lub wiosną do inspektu.
 • Dzielenie bryły korzeniowej - zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną lub po zakończeniu kwitnienia. Wykopujemy roślinę i delikatnie dzielimy korzeń. Pozyskane rośliny sadzimy na docelowe miejsce.
 • Sadzonkowanie pędów bocznych - wczesną wiosną obok serduszki stawiamy donice wypełnioną torfem i kompostem i wkładamy do nich młode pędy i przysypujemy ziemią. Jak tylko odbiją przenosimy je do inspektu i tam dbamy o ich odpowiednie podlewanie.

Serduszka okazała - wymagania

Serduszka pozwoli nam wypełnić wszystkie zacienione miejsca w których inne rośliny nie chcą rosnąć. Sprawdzą się pod drzewami i między krzewami i nie  przemarzanie.

Serduszka okazała - uprawa

Gleba: przepuszczalna, próchniczno-gliniasta, średnio zasobna, o pH od 5,8 do 7,2.
Wilgotność: podłoże stale wilgotne, a nawet mokre.
Miejsce: półcieniste, a jeśli gleba utrzymuje wilgoć, może być też słoneczne.
Nawożenie: gdy rośliny słabną, zasilamy je np. gnojówką lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
Mrozoodporność: całkowita.
Rozmnażanie: nasiona wysiewa się w marcu w pomieszczeniach, a siewki w sierpniu sadzi na miejsce stałe. W sierpniu można też dobrze rozrośniętą kępę wykopać i oddzielić korzenie z pąkami odnawiającymi.

Rośliny do cienia

  Więcej o:

Skomentuj:

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis). Uprawa i pielęgnacja