Funkie. Uprawa i pielęgnacja. Rośliny do cienia
Funkie to najbardziej popularne rośliny stosowane w ogrodach gdzie przeważa cień. Na urok funkii składa się wszystko: piękne pąki, liście, kwiaty, a nawet owoce.
Funkia, lub jak kto woli, po łacinie Hosta, często tytułowana jest królową cienia. Natomiast jej nazwy botaniczne upamiętniają postacie nadwornego austriackiego lekarza - Tomasza Hosta oraz niemieckiego botanika - Heinricha Funka.
Funkie - rośliny idealne do cienia
Funkie hosty
Ta wspaniała bylina pochodzi z Chin i Japonii. Tamtejsi mistrzowie sztuki ogrodowej cenili ją za regularny pokrój. Aby kwiatostany go nie psuły, zalecali je obrywać, gdy tylko zaczną rosnąć.
Rozety funkii rzeczywiście odznaczają się elegancką formą, a że liście mają jasne wzory, dodatkowo rozpraszają mroczne zakątki, w których doskonale rosną. Niektóre odmiany jednak wyglądają najpiękniej, gdy kwitną. Zwykle usuwa się dopiero ich owocostany, chociaż i one mają sporo wdzięku.
Funkie odmiany: miniaturki i olbrzymy
Odmiany funkii różnią się wielkością (miniaturki mają około 10 cm wysokości, olbrzymy - ponad metr), odcieniem, kształtem i wzorami na liściach oraz gęstością i kolorem kwiatostanów. W dodatku liście mogą się zmieniać - albo w ciągu sezonu, albo też po 2-4 latach przybierać inny kształt i barwę. Także oświetlenie miejsca, w którym rosną, wpływa na ich wygląd.
Funkie czyli hosty. Rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny do cienia
Funkie cena
Od wielkości, a także odmiany, zależą ceny funkii: za małe sadzonki zapłacimy ok. 5 zł, za duże, rzadkie okazy nawet 150 zł (sklep.kalisiak.pl, cebule.pl, funkia.pl).
Funkie uprawa
Funkie wolą cień; na słońcu odmiany w jasne desenie i te o niebieskim odcieniu mogą wręcz ulec oparzeniu. W cieniu, na żyznej ziemi, która mocno nie przesycha, bez przesadzania mogą rosnąć wiele lat. Dobrze znoszą mrozy. Jesienią lub na przedwiośniu warto rozrzucić wokół kęp kompost albo w kwietniu porcję nawozu wieloskładnikowego.
Funkie kwiaty
Najobficiej kwitną wielkolistne odmiany funkii, np. "Sum and Substance" i "Hyacinthina". Na wierzchołku ich łodyg rozwija się kwiatostan przypominający pąk karczocha. Stopniowo, począwszy od dołu, spomiędzy jego zielonych listków wyłaniają się kielichy kwiatów o długości około 5 cm. Niekiedy jest ich blisko setka. Powstają z nich długie (ok. 2 cm) owocki. Jeśli pozbawimy je zaschniętych płatków, też ładnie się prezentują.
9 roślin kwitnących latem do cienia
Funkie jadalne
Wszystkie funkie są jadalne. W Japonii jako jarzynę spożywa się urui - funkię górską (H.montana). Wiosną dusi się jej młode liście lub posiekane dodaje do popularnej japońskiej zupy miso. Delikatnie niezdrewniałe łodygi kwiatowe wykorzystuje się też niekiedy jak szparagi.
- Więcej o:
Funkie czyli hosty. Rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny do cienia
Gdy funkia rozrośnie się za mocno
Rozmnażamy funkię przez podział karpy
Funkia. Hosta 'Patriot'
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej