Ogrody Pszczelarni
Kto podczas letnich wędrówek wybiera się do Kotliny Kłodzkiej, powinien obejrzeć ten kipiący kolorami kwiatów, pachnący miodem ogród z widokiem na Śnieżnik.
Trudno tutaj trafić bez nawigacji, gdyż okolica obfituje w wiele ciągnących się kilometrami wsi, a gospodarstwa ukryte są często w zakamarkach bujnej przyrody.
Jednak mimo tych utrudnień w ogrodach Pszczelarni – a jest to gospodarstwo agroturystyczne z pasieką – panuje spory ruch. Przyjeżdżają liczni goście i przyjaciele, a mieszkanki ośmiu uli napełniają rabaty wesołym brzęczeniem.
Tutejsze pszczoły mają do dyspozycji piękny ogród kwiatowy i ziołowy, warzywnik oraz wielogatunkową łąkę pełną letnich kwiatów. Ale latają też znacznie dalej – latem odwiedzają wielkie, stare lipy w przydrożnych alejach i pobliskie uprawy facelii i gryki. Właściciele żartują nawet, że ich pszczoły lubią także malowane na ulach kwiaty, które podobno ułatwiają im odnalezienie właściwego gniazda.
Goście Pszczelarni, gdy tylko rozsiądą się w ogrodzie, szybko tracą poczucie czasu i chęć powrotu do domu. Otoczenie sprzyja leniwej kontemplacji, zwłaszcza że w kilku miejscach ustawiono wygodne ławeczki, z których można podziwiać panoramę pobliskch pól, sanktuarium Marii Śnieżnej, górę Igliczną czy dolinę górskiego potoku Wilczka.
Właścicielką ogrodu jest Ewa Grochowska-Maszewska, która osobiście dogląda bylinowych rabat. Kompozycje kwiatowe stworzyła z prawdziwym rozmachem – starannie wyselekcjonowała rośliny i posadziła je w dużych grupach. Spośród bogactwa gatunków wybrała te silne, długo i obficie kwitnące oraz bardzo malownicze, jak liatry kłosowe, krwiściągi, sadźce czy rdest himalajski. Pysznogłówki, floksy, dalie, róże, piwonie, lilie, liliowce przemieszane są na rabatach ze swobodnie rozsiewającymi się werbenami patagońskimi i kosmosami. Z tutejszych kwiatów można tworzyć naprawdę niezwykłe bukiety! W ogrodzie jest mnóstwo słońca. Intensywne kolory kwiatów, ich upojny zapach, a do tego widok barwnych motyli i pszczół uwijających się pośród roślin składają się na obraz, który niezmiennie zachwyca gości. Lecz to nie koniec tutejszych atrakcji. Wiosną rozkwita tu narcyzowa łąka, a lato to czas hortensji i róż – historycznych i angielskich.
Cały ogród uprawiany jest ekologicznie. Rośliny wspomagane są wyłącznie kompostem, obornikiem oraz gnojówką z pokrzyw, żywokostu i wrotycza, a wody dostarcza sąsiadujący górski potok. Bukszpanowe obwódki oraz bukowe i cisowe żywopłoty dzielą przestrzeń na zaciszne zielone wnętrza, przy okazji przysłaniając niepożądane widoki.
Właściciele posadzili tu także sporo drzew: magnolie, jarzębie szwedzkie, klony i lipy, a na granicach posesji – brzozy, które pięknie łączą ogród z krajobrazem.
- Więcej o:
Miód. Jak powstaje i jakie ma właściwości. Najbardziej miododajne rośliny do ogrodu.
Ule na dachu Agory
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany