Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żurawki. Rośliny do cienia pełne kolorów

tekst i zdjęcia: Kinga Latecka, Katarzyna Jodłowska

Żurawki oczarowały mnie barwami liści i tym, że zimą, gdy cały ogród śpi, wciąż mienią się kolorami. Ich kuzynki żuraweczki też są piękne, choć jesienią otrząsają się z liści.

Żurawki

Polubiłam je 2-3 lata temu, gdy na targach ogrodniczych zobaczyłam kolorowe ekspozycje z żurawkami i żuraweczkami w roli głównej. Spodobały mi się tak bardzo, że zaprosiłam do ogrodu kilkanaście gatunków oraz odmian: purpurowych, fioletowych, pomarańczowych, różowych, żołtozielonych, biało-zielonych... Niektóre zmieniają kolor jak kameleon – wczesną wiosną są zielone, ale im bliżej jesieni, tym bardziej czerwienieją.
Posadziłam je wzdłuż rabat tak, by oddzielały je od ścieżek, często w towarzystwie traw ozdobnych i wrzosów, ale uprawiam żurawki także w donicach i koszach wiklinowych. To bardzo wdzięczne byliny. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilka lat. W czerwcu na wierzchołkach łodyg wyrastających z kęp liści pojawiają się najczęściej białe lub różowe kwiatostany złożone z drobniutkich kwiatków. Staram się je ucinać i nie dopuszczać do kwitnienia, które moim zdaniem osłabia rośliny, tym bardziej że dla mnie ważniejsze są liście niż kwiaty.

Żurawki uprawa

  • miejsce: moje żurawki i żuraweczki rosną w miejscach półcienistych, często pod drzewami, ale
  • tolerują też słoneczne (trzeba je jednak obficie podlewać). W cieniu piękniej się wybarwiają.
  • gleba: powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna.
  • przesadzanie: zalecam przesadzanie roślin co 3 lata, przy okazji można pozyskać nowe sadzonki.
  • zasilanie: stosuję świeży obornik koński, gdyż moim zdaniem jest najlepszy. Wymieszany na wiosnę z ziemią, w której rosną żurawki i żuraweczki, starczy na cały sezon. Jeśli ktoś nie ma dostępu do świeżego obornika, polecam obornik w granulkach. Jest równie skuteczny i dostępny w każdym centrum ogrodniczym. Rośliny można też dokarmić jednorazowo nawozem długodziałającym.
  • podlewanie: żurawki i żuraweczki regularnie podlewam, a w upały zraszam ich liście. Nigdy nie dopuszczam do całkowitego przesuszenia podłoża – to źle wpływa na rośliny.

Runianka japońska, barwinek i inne byliny - zimowa biżuteria

Żurawki sadzonki

  • Rozmnażanie: co roku jesienią lub wczesną wiosną rozmnażam rośliny, dzieląc ich duże kępy. Sadzonki umieszczam w ziemi kwiatowej zmieszanej z obornikiem końskim.

Ogród dla niecierpliwych - rośliny szybko rosnące

Żurawki po zimie i przed zimą

  • liście żurawek są niestety wrażliwe na mrozy. Może je uszkodzić także długo zalegający śnieg. Młode okazy okrywam więc na zimę gałązkami igliwia. Żurawki w donicach trzeba zimować w domu bo na dworze nie przeżyją do wiosny

Żurawki cena

Żurawek jest mnóstwo ciekawych odmian zarówno w sklepach ogrodniczych jak i w sklepach internetowych. Ich cena za jedną sadzonkę waha się pomiędzy 5 a 15 zł za sztukę. 

Ślimaki w ogrodzie. 13 roślin których ślimaki nie jedzą

Żurawka drobnokwiatowa

Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) jest zimozielona. Jej liście mają sercowaty kształt i są w odcieniach zieleni i purpury, często z wyraźnym żyłkowaniem. Kwiaty - smukłe, wiechowate kwiatostany składają się z kilkumilimetrowych rurkowatych kwiatków. Roślina ma wysokość od 15 do 30 cm a pędy kwiatowe dorastają niekiedy do 40 cm. Kwitnienie w czerwcu i lipcu a czasem nawet w maju. Ostatnie kwiaty pojawiają się pod koniec września. Roślina jest odporna, ale nadmierna wilgotność i zagęszczenie sprzyja chorobom grzybowym. Pięknie wygląda na skalniakach oraz na kobiercach, na obrzeżach oczek wodnych.

 

Oprócz kwiatów koloru rabatom dodają gatunki o kolorowych liściach, np. żurawka 'Palace Purple'
Oprócz kwiatów koloru rabatom dodają gatunki o kolorowych liściach, np. żurawka 'Palace Purple'
Fot. Archiwum projektantki

Żurawki kompozycje

Dobierając do żurawek towarzystwo warto pamiętać o ich wymaganiach. Idealnymi kompanami są: brunery, irysy, paprocie, trawy ozdobne, funkie i bodziszki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Żurawki. Rośliny do cienia pełne kolorów