Solitery - efektowna ozdoba trawnika
Właściciele dużych ogródków na pewno marzą o pięknych i rozłożystych drzewachw ogrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że aby takie drzewo wyrosło musi minąć około 40 lat. Alternatywą dla osób niecierpliwych są solitery. Są to duże drzewa i krzewy z systemem korzeniowym w pełni przystosowane do wsadzenia w nowej lokalizacji. Każdy ogrodnik wie, że zaadaptowanie się rośliny w nowym miejscu nie zawsze jest łatwe, dlatego tak istotne jest to, aby kupować solitery wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. W profesjonalnej firmie ogrodniczej można też będzie liczyć na wskazówki co do sadzenia i pielęgnacji soliterów.
Czym są solitery?
Solitery to nie tylko efektowna, ale też bardzo oryginalna ozdoba dla ogrodu. Zwykle jest to jedno, wyeksponowane samotne drzewo wsadzone w takiej lokalizacji, aby zwracało uwagę. Wiele walorów ozdobnych przemawia za tym, aby solitery posadzić również w swoim ogródku. Kolorowe kwiaty, owoce lub liście doskonale prezentują się o każdej porze roku. Warto zaobserwować, jak ciekawie przebarwiają się na jesień. Solitery mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary, a największe okazy mierzą nawet 12 metrów.
Solitery gatunki
Najpopularniejsze odmiany soliterów to: magnolia, buk, świerk, grab, wiąz i śliwa wiśniowa. Solitery sprzedawane są jako rośliny z zabezpieczoną bryłą ziemi tkaniną jutową. Może to być również mata kokosowa, opięta stalową siatką.
Miłorząb, najstarsze drzewo świata
Solitery - gdzie kupić
Bardzo istotne jest to, by podczas zakupu dużych soliterów decydować się na okazy szkółkowane. Okresowe przycinanie systemu korzeniowego sprawia, że roślina jest łatwiejsza do przesadzenia. Później może się ona szybciej zaadaptować w nowych warunkach. W wieku sklepach ogrodniczych można liczyć na pomoc przy sadzeniu soliterów. Kompleksowe usługi obejmują dowóz, posadzenie, a także dalszą pielęgnację wybranego przez klienta okazu.
Solitery pielęgnacja
Warunki sadzenia rośliny i to jak należy ją pielęgnować uzależnione jest między innymi od tego, gdzie w danym ogródku będzie się ona znajdowała.
Cięcie: Solitery, podobnie jak inne drzewa ogrodowe domagają się okresowego przycinania i nawożenia. Duże drzewa trzeba przycinać bardzo ostrożnie, aby nie utracić charakteru rośliny. Najczęściej pielęgnacja opiera się na usuwaniu porażonych chorobą, połamanych lub martwych gałęzi. Kluczowe jest zachowanie statyki drzewa. Kiedy ktoś nie jest pewien, jak przycinać, czy dbać o solitery to lepiej by skorzystał z porad specjalisty. Doświadczony arborysta oceni stan zdrowia drzewa, a przycinanie i ochronę chemiczną przeprowadzi tak, aby jak najlepiej oddziaływać na kondycję drzewa.
Zimowanie: Jeśli posiada się gatunek solitera wrażliwy na nadmierne nasłonecznienie oraz na niskie temperatury to trzeba dodatkowo obsadzić go roślinami osłonowymi, zapewniającymi ochronę przed słońcem i zimnym wiatrem.
Podlewanie: Ilość dostarczanej wody zależy od rodzaju gruntu na jakim posadzony jest okaz.
Nawożenie: Nie można też zapominać o dostarczaniu składników pokarmowych do korzeni.
Solitery ogrodowe: przegląd roślin
Rośliny soliterowe w ogrodzie mogą pełnić różne funkcje. Zalicza się je do głównej zieleni ekspozycyjnej. Poza tym, wprowadzają do ogrodu istotny element piętrowości. Solitery dają również pokaźny cień, zwłaszcza na otwartym terenie. Na solitery najczęściej wybiera się gatunki wyróżniające się wyglądem. Decydują o tym: oryginalny pokrój, dekoracyjne liście, kwiaty i owoce. Warto mieć na względzie to, aby były to rośliny proste w uprawie.
Na rośliny soliterowe nadają się:
- dęby,
- miłorząb dwuklapowy,
- katalpa bignoniowa,
- głogi,
- magnolie,
- świerk kłujący,
- cyprysik nutkajski,
- jałowiec pospolity,
- gunnera olbrzymia
- miskant chiński.
Najważniejszą zaletą poszczególnych roślin jest to, że prezentują się bardzo okazale. Dlatego warto się na nie zdecydować. Jeśli komuś zależy na wprowadzeniu do ogrodu oryginalności, widowiskowości i piękna w najlepszym wydaniu to zdecydowanie się na solitery będzie to gwarantować. Właściwe wyeksponowanie i regularna pielęgnacja sprzyjać będą uzyskaniu spektakularnych rezultatów. Ogród wyraźnie zmieni swoje oblicze na bardziej doniosłe.
- Więcej o:
Rośliny na żywopłot. 14 Najlepszych roślin na formowane żywopłoty
Tulipanowiec - drzewo, które szybko rośnie
Klony jak marzenie. Drzewa ozdobne
Sosna drobnokwiatowa z iglastymi pędzelkami
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej
Niesamowity judaszowiec - uprawa i pielęgnacja