Kiedy wysiewamy lilie? [Porada eksperta]
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Pyta: Tomasz Kiliszek
Mam kilka odmian lilii. Niektóre zawiązały nasiona i kusi mnie, żeby je wysiać. Czy warto? Kiedy i jak mogę to zrobić? Kiedy młode siewki zakwitną?
Odpowiada: Alicja Gawryś - mgr inż ogrodnictwa
Wysiewanie nasion wiąże się zawsze z miłym oczekiwaniem: „co z tego wyrośnie”. Jeśli nie wiadomo, z jakiej odmiany lilii pochodził pyłek, który przeniosły owady, zawsze możemy się spodziewać, że z nasion uzyskamy rośliny o nowych, ciekawych kwiatach.
Do siewu przystępujemy wiosną. Nasiona lilii umieszczamy na zagonie w płytkich rowkach albo w skrzynkach czy doniczkach. W tym drugim wypadku siewki wraz z pojemnikami dołujemy jesienią w gruncie, w zacisznym zakątku ogrodu.
Przed nadejściem mrozów powierzchnię ziemi przysypujemy drobną, dobrze rozłożoną korą lub trocinami, a także agrowłókniną, żeby siewki nie przemarzły. Te z pojemników przesadzamy po roku albo po dwóch latach.
Młode lilie trzeba podlewać i nawozić od wiosny do końca lipca jedną z odżywek do roślin ogrodowych. Na ich pierwsze kwitnienie czekamy zazwyczaj 3-4 lata. Jest ono dość skąpe, bo rozwijają się tylko 2-3 pąki. W miarę wzrostu cebuli kwitnie ona z roku na rok coraz obficiej.
Uzyskane siewki prawdopodobnie będą miały płatki w różnych barwach.
W przypadku, gdy zrezygnuje Pani z wysiania nasion, lepiej obciąć owocostany lilii, żeby cebula nie traciła sił na ich tworzenie.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]