Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny doniczkowe o kolorowych liści

dr Magdalena Narkiewicz

Rośliny o kolorowych liściach w mieszkaniach odgrywają podobną rolę co obrazy czy ozdobne statuetki - ożywiają wnętrza i dodają im barw. A przy okazji są doskonałym antidotum na szarość zimowych dni.

Syngonium 'White Butterfly' to wytrzymałe, bujne pnącze o złocisto-białych liściach.
Syngonium 'White Butterfly' to wytrzymałe, bujne pnącze o złocisto-białych liściach.
Fot. Shutterstock

Wybierając kolorową roślinę do mieszkania, warto wziąć pod uwagę jej potrzeby. Oczywiście można pokusić się o sprawienie sobie atrakcyjnej odmiany, której wymagań nie mamy szans spełnić, traktując ją jako sezonową ozdobę. Zwykle jednak wolimy, by rośliny doniczkowe zachowywały urodę latami.
Czego potrzebują rośliny o barwnych liściach? Przede wszystkim dużo światła, bo gdy go brakuje, zielenieją. Zimą warto je postawić na słonecznym parapecie albo doświetlać energooszczędnymi żarówkami. Ale uwaga, wiosną i latem delikatne gatunki, jak maranta i niedośpian (Hypoestes), od gorącego słońca blakną i pokrywają się plamami oparzeniowymi. Sporym zagrożeniem jest też suche powietrze. Gdy grzeją kaloryfery, liście często brązowieją, kruszą się i opadają, zasychają także młode pędy. Dlatego większości roślin służy zraszanie. Natomiast gatunkom pokrytym meszkiem, np. begonii królewskiej, można zapewnić wilgotne powietrze, wstawiając ich doniczki do osłonek wypełnionych mokrym torfem albo umieszczając je na tackach z kamykami częściowo zalanymi wodą. Trzeba jednak uważać, by woda nie podsiąkała do ziemi, bo to grozi gniciem korzeni.
A jak rośliny poić i dokarmiać zimą? Lepiej podlewać je niezbyt obficie i nie stosować odżywek, by nie tworzyły wątłych przyrostów. Karmić je zaczniemy wiosną, gdy dni staną się dłuższe i bardziej słoneczne.

Rośliny doniczkowe. Kolor, elegancja i styl

Odpowiednio dobierając rośliny, nie tylko wyeksponujemy ich urodę, ale jednocześnie podkreślimy styl wnętrza, które mają zdobić. Odmiany o różowych i fioletowych liściach będą się ładnie komponować z tkaninami w podobnym kolorze. Natomiast różowo-brązowe idealnie pasują do mebli z drewna egzotycznego oraz miedzianych osłonek na kwiaty. Z kolei żółte i czerwone odcienie liści najlepiej wypadają w kontrastowych zestawieniach, np. z jasną zielenią i bielą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe o kolorowych liści