Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prace w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika od stycznia do grudnia

Pressland, KJ

Prace w ogrodzie trzeba wykonywać przez cały rok, aby prezentował się on pięknie. Nie trzeba wtedy martwić się też o stan roślinności i innych elementów znajdujących się w ogródku. Kluczem do właściwego wykonania wszystkich prac jest planowanie. Zadanie jest ułatwione, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda kalendarz prac ogrodniczych.

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Fot. Shutterstock

Prace w ogrodzie w styczniu

W styczniu, podczas obfitych opadów śniegu należy pamiętać o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Należy też regularnie odśnieżać ścieżki ogrodowe, pamiętając o tym, aby nie przesypywać śniegu na trawnik. Śnieg ubity wolniej topnieje i trawa może zgnić.

Prace w ogrodzie w lutym

W zimie należy unikać chodzenia po trawniku, ponieważ osłabione źdźbła trawy łamią się pod wpływem ciężaru. Pod koniec lutego można zacząć wykonywać pierwsze cięcia pielęgnacyjne. Należy jednak mieć na uwadze to, że podcina się tylko niektóre gatunki drzew i krzewów.

Prace w ogrodzie w marcu

W marcu przychodzi czas na pierwsze strzyżenie żywopłotu. Z roślin, jakie się na nim znajdują należy usunąć zimowe zabezpieczenia. Aczkolwiek, nadal trzeba je chronić przed nagłymi skokami temperatury oraz przed nocnymi przymrozkami. Z powierzchni trawnika można wygrabić patyki  i liście, a także suchą trawę. Warto też zasypać kretowiska i wyrównać ich powierzchnię.

Prace w ogrodzie w kwietniu

Kwiecień jest miesiącem, w jakim dobrze będzie zasadzić nowe drzewka, w tym iglaki i krzewy zimozielone. W kwietniu zaczyna się intensywny wzrost trawy, a więc przychodzi czas na pierwsze skoszenie trawnika. Krawędzie trawnika można przyciąć specjalnymi nożycami.

Jakie prace ogrodowe wykonać w kwietniu?

Prace w ogrodzie w maju

Maj to czas kiedy trawa rośnie szczególnie intensywnie. Dlatego koszenie należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, na wysokość około 4 do 5 centymetrów. Trawnika nie należy kosić zbyt nisko, ponieważ zmniejsza się witalność oraz trwałość trawy.

Prace w ogrodzie w czerwcu

Druga połowa czerwca to czas na strzyżenie żywopłotów liściastych i iglastych. Ładny kształt i formę takiego żywopłotu można uzyskać, jeśli cięcie skróci tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów.

Jakie prace należy wykonać wiosną i latem w ogrodzie

Prace w ogrodzie w lipcu

Lipiec jest miesiącem, w którym szczególnie dba się o nawożenie roślin. Potrzebują one zwłaszcza azotu. W tym miesiącu trzeba też pielęgnować oczko wodne, ponieważ światło słoneczne sprzyja pojawieniu się glonów. Wobec tego, oczko wodne powinno się przysłaniać, gdyż najkorzystniejszy jest dla niego 6 – godzinny dostęp światła na dobę. Jeśli woda odparuje to należy ją uzupełniać etapami, aby nie doprowadzić do obniżenia temperatury w oczku wodnym. W trakcie upalnych dni trzeba też liczyć się z niedoborem tlenu w oczku wodnym i dlatego dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzeń napowietrzających.

Prace w ogrodzie w sierpniu

Sierpień to miesiąc idealny na sadzenie drzew i krzewów. Pod koniec tego miesiąca należy również pamiętać o ich przystrzyżeniu, co pozwoli im zdrewnieć przed zimą. Kiedy w sierpniu temperatura jest wysoka to trzeba pamiętać o podlewaniu trawnika. Nawadnianie najlepiej wykonywać późnym popołudniem.

Prace w ogrodzie we wrześniu

Wrzesień to czas, kiedy trzeba pamiętać o cięciu pielęgnacyjnym, w celu usunięcia wszystkich obumarłych i chorych pędów. Ten miesiąc jest również najwłaściwszym, jeśli chodzi o założenie nowego trawnika.

Prace w ogrodzie w październiku

Z kolei, w październiku można po raz ostatni skosić trawnik oraz dokładnie wygrabić pozostałości po koszeniu. Przed zimą można też wykonać aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Właściciele oczek wodnych muszą przyciąć pędy roślin, wyłowić gnijące liście i oczyścić dno z mułu. Przed zimą należy też nad powierzchnią oczka wodnego rozłożyć siatkę zatrzymującą opadające liście.

Prace w ogrodzie w listopadzie

Listopadowa późna jesień jest czasem porządków w ogródku. Usuwanie opadłych liści
z trawnika to priorytet, ponieważ nie można dopuścić do gnicia darni.

Listopad w domu, na balkonie i tarasie

Prace w ogrodzie w grudniu

W grudniu warto przyciąć drzewa iglaste oraz drzewa liściaste – z wyjątkiem klonów, grabów i brzóz. Oczywiście, warto pamiętać o dokarmianiu ptaków w ogrodzie. Z oczka wodnego należy ściągnąć siatkę ochronną zanim woda zamarznie. Ryby będą mogły swobodnie oddychać podczas mrozów, jeśli wykonamy kilka przerębli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Prace w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika od stycznia do grudnia